Основний товар на експорт
Українські мігранти наразі інвестують у країну набагато більше грошей, ніж усі іноземні інвестори разомМинулого року грошові перекази заробітчан на півтора мільярда доларів перевищили прямі іноземні інвестиції, сягнувши 7,5 млрд доларів. Утім, бути основними інвесторами для країни й надалі мігранти зможуть лише в тому випадку, якщо їхня кількість постійно зростатиме. А в такому разі в Україні може залишитися жити не більше 35 мільйонів населення, прогнозують фахівці. І масштабний потік переказів згодом все одно припиниться.
«Люди, що виїхали, часто не те що самі не хочуть повертатися, вони ще й намагаються вивезти тих, хто тут залишився: дітей, батьків. І в результаті ми втрачаємо не лише мігранта, а всю його родину... Мене як фахівця турбує «відтік мізків», тому що це виїжджає «поштучний» ексклюзивний товар. Ви самі розумієте, що якщо виїде один Ейнштейн, то навіть тисяча підготовлених фізиків його не замінять», — розповідає директор Інституту демографії та соціальних досліджень НАНУ Елла ЛІБАНОВА.
Така тенденція має цілком конкретні негативні наслідки для економіки, вважає керуючий партнер інвестиційної компанії Ерік НАЙМАН. За його словами, наразі з країни виїжджають найбільш конкурентоспроможні фахівці. І їхня втрата обов’язково відобразиться на країні.
«Зараз у світі триває війна за таланти, за мізки. Україна її начисто програє. Головне багатство країни — це люди. Будь-який уряд, який про це забуває, ризикує втратити джерело доходів для бюджету. Я думаю, що це одна з причин падаючих доходів бюджету», — вважає Найман.
Як попереджають фахівці, якщо в Україні суттєво не зростуть зарплати, то в середньостроковій перспективі економіка змушена буде орієнтуватися на неосвічену робочу силу, у тому числі й із бідних країн Азії чи Африки.
«Поступово відбувається зміщення виробництва до більш простого. Тому що в таких умовах важко розвивати високотехнологічні галузі. Звісно, зростає попит на достатньо примітивну ручну працю, — констатує екс-міністр економіки України Віктор Суслов. — Коли буде масований відтік робочої сили, олігархи матимуть одне рішення, і деякі його вже використовують, — завозити китайців. І будуть у нас китайці, в’єтнамці... Ведуть політику без усвідомлення реальних загроз, і вона призведе до того, що ми отримаємо Україну без українців».
«Відтік кваліфікації — притік некваліфікації. Це, можливо, трохи грубо сказано. Але це відповідає дійсності... Відбувається вимивання людського потенціалу», — додає директор економічних програм Центру Разумкова Василь ЮРЧИШИН.
Додатковий потік мігрантів із країн третього світу Україні, на думку фахівців, забезпечить сусідство з Євросоюзом. Утім, даний контингент розглядатиме Україну лише як тимчасову транзитну територію. Тому на вітчизняний ВВП не працюватиме. Скоріше навпаки...
«Хтось має прийти. Але, на жаль, це будуть не тільки китайці, а й великі потоки нелегальних мігрантів із арабського світу. Нічого не маю проти арабського світу, проте ризики тероризму для України стануть значно актуальнішими», — вважає Юрчишин.
Зазначимо, за підрахунками Інституту демографії та соціальних досліджень, 80% українців виїжджають за кордон заради вищої зарплати. В Україні вона наразі сягає в середньому 3143 грн. А за кордоном українські мігранти заробляють у середньому 930 доларів. Наприклад, у Німеччині — 1800 доларів, у Польщі — до 600 доларів.
«Розрив ВВП на душу населення в нас із Польщею як мінімум 2,5 разу. Це стимул для відтоку робочої сили з території України», — констатує виконавчий директор Фонду Блейзера Олег УСТЕНКО.
Нагадаємо, за даними Міжнародної організації з міграції, минулого року кількість емігрантів з України досягла 6 мільйонів осіб. Причому половина з них — молодь віком до 35 років.
А 2011 року громадяни України найчастіше серед інших легально переїжджали в країни Євросоюзу. Про це йдеться у доповіді Єврокомісії з питань міграції та біженців. Таким чином дозволи на проживання в ЄС отримали більше 200 тисяч українців. Це на п’ятнадцять тисяч більше, аніж американці, які опинилися на другому місці у списку. Водночас українці не проти виїхати не лише в благополучну Європу, а й, наприклад, у Білорусь.
«52% наших людей, якби в них були кошти й належні організаційні моменти, вони б зараз виїхали за кордон. А серед молоді ця цифра буквально жахає — це 80%... З’явилася в нашій статистиці навіть Білорусь. Раніше наших заробітчан там не було», — констатує голова Міжнародної організації українців «Четверта хвиля» Валерій РЯБЕНКО.
Утім, загалом найбільше українців зараз працюють у Росії. Як стверджують в Інституті демографії, їхня кількість становить 500 тисяч осіб. Стільки ж трудових мігрантів із України працюють разом у Польщі, Чехії та Італії. Ще 200 тисяч — в Іспанії, Португалії, Угорщині та Білорусі.