Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Наші діти мають знати правду про історію»

Міністерство освіти — проти
01 листопада, 00:00

«День» уже повідомляв про те, що напередодні нового навчального року у Львові видали посібник «Вступ до історії України» вчителя історії ССЗШ №28 Андрія Закалюка, розрахований на 10 — 11-річних школярів (див. публікацію «Без політики та ідеології» — «День» №143 від 15 серпня 2012 р.). Кількома днями пізніше представили посібник «Історія України. Матеріали для учнів 10 — 11 класів» колективу авторів, серед яких, зокрема, викладачі університету ім. І. Франка Андрій Козицький та Іван Хома, науковий співробітник Центру досліджень визвольних змагань Ігор Федик, викладачі «Львівської політехніки» Юрій Михальчишин та Богдан Галайко. У посібнику є розділи, присвячені Голодомору, історії УПА, бою під Крутами, Київському куреню січових стрільців, ліквідації УГКЦ, Карпатській Україні тощо, тобто тим темам, які, як вважають автори, недостатньо висвітлено або взагалі не висвітлено в офіційних підручниках з історії. Зазначимо також, що «Історію України. Матеріали для учнів 10 — 11 класів» видано за ініціативи та сприяння ВО «Свобода».

Реакція Міністерства освіти і науки, молоді та спорту не забарилася. «Вивчати історію України лише за міністерськими підручниками» — таку вимогу надіслало Міносвіти у львівські міськраду та облдержадміністрацію. У листі, зокрема, йдеться про те, що у школах треба використовувати літературу тільки із візою Міносвіти.

В обласному управлінні освіти підтверджують: лист від Міносвіти отримали. І констатують: обидві книжки — не основні підручники з історії, а допоміжні, й учні мають право діставати додаткову інформацію до шкільної програми. «Посібники з історії для 5-х та 10 — 11 класів — це додаткова література для вчителів та учнів, — вважає керівник управління освіти ЛМР Галина Слічна, — і ними не користуються як основними підручниками, проте вони є додатковою базою для вивчення предмету. Тож учні та батьки на власний розсуд можуть ними розпоряджатися».

«Завдання школи — дати дитині всебічну освіту, широкі знання, — прокоментував «Дню» лист із Міносвіти міський голова Львова Андрій Садовий. — Посібники, видані за сприяння Львівської міської ради, не потребують жодного погодження в Міністерстві освіти, оскільки це додаткові книжки. Я знаю, що і вчителі історії, і директори шкіл активно їх використовують і надалі використовуватимуть у своїй роботі. Наші діти повинні знати правду про історію власної держави. Тому міністерство нехай виконує свої завдання, а ми робитимемо все від нас залежне, щоб наші діти знали правдиву історію про життя нашого народу».

А ось як лист прокоментували автори книжок.

Андрій ЗАКАЛЮК, автор посібника «Вступ до історії України» для учнів 5-х класів:

— На мою думку, жодні рішення Табачника не мають впливати на історію. Табачники приходять і йдуть, а освіта залишається...

Андрій КОЗИЦЬКИЙ, науковий редактор посібника «Історія України. Матеріали для учнів 10 — 11 класів»:

— Гадаю, лист виглядає абсолютно безграмотним навіть із погляду не міністерства, а будь-якої освіченої людини, оскільки книжку, про заборону якої в ньому йдеться, не описано тут за загальноприйнятими бібліографічними зразками, про неї згадано так: «...а також матеріали для школярів 10 — 11 класів, серед авторів яких є Ю. Михальчишин та Б. Галайко». Це два співавтори цього посібника, які є членами ВО «Свобода». Отож, на мою думку, міністерству не сподобався не так сам факт видання книжки, як те, що серед авторів — політики, які не приховують свого неприйняття політичного режиму в Україні. Лист написано дуже хитро: у ньому є звороти, які прямо погрожують карою. Згадано навіть щодо кримінальну відповідальність щодо використання цієї книжки — посібника авторства Закалюка. Вважаю, що скандал радше зробив добру рекламу книжкам, бо ті, хто не знав про них, тепер ними зацікавилися.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати