Ліси вбивають ночами
Забудовники вирубали 10 гектарів сторічних сосен у Биківнянському лісі, під загрозою — Біличанський...Поки вся країна слідкувала за перебігом парламентських виборів та підрахуванням голосів, невідомі знищували десять гектарів сторічних сосен і зводили будівельний паркан у Биківнянському лісі — між Броварським проспектом і Путивльською вулицею. Час для «зелених робіт» вибрали найбільш «вдалий» — у ніч із 28 на 29 жовтня, о другій годині. Шанси на те, що приїде міліція, активісти чи захисники природи, були мінімальними: усі слідкували за підрахуванням голосів виборців.
На сьогодні з ділянки вже вивезли колоди, там спалюють гілки й готують майданчик під забудову. І це попри те, що Биківнянський ліс перебуває під захистом Закону «Про мораторій на вирубування зелених насаджень на окремих об’єктах благоустрою зеленого господарства Києва», який Верховна Рада ухвалила наприкінці 2010 року. Під дію мораторію потрапляють зелені насадження у скверах, ботанічних садах, парках, лісопарках, лісах тощо в межах території Києва. Биківнянський ліс належить до Деснянського району столиці, а тому вирубувати в ньому зелені насадження заборонено. Утім, як розповідають активісти, цей мораторій не є гарантією захисту лісів, бо на практиці він не діє.
За словами головного координатора громадянської кампанії «Форум порятунку Києва» Віталія Черняховського, який учора побував на місці вирубування столітніх сосен, там планують звести житлові будинки та торговельно-розважальний комплекс. «Удалося дещо дізнатися про забудовників. Це ТОВ «Солтекс-Група», яке діє на основі рішенні Київської міської ради від 27.12.2007 за підписом Леоніда Черновецького й Олеся Довгого. Це землі лісового фонду, які не мають жодного стосунку до житлової забудови. 2008-го прокуратура Києва опротестувала рішення Київради... Але забудовники начебто виграли суд у прокуратури. Утім, особисто я цього рішення не бачив і не впевнений, що воно взагалі є. Подробиці треба ще дізнаватися», — пояснює пан Черняховський.
За його словами, це не перший прикрий випадок із Биківнянським лісом. «Там і раніше відбувалися ганебні події: розчищали територію під котеджі, незаконно, самозахватом будували церкви московського патріархату, під дерева лили сильні хімічні речовини, від яких насадження висихали, — і їх вирубувати як сухостій. Це ціла система, яку створили люди, одержимі манією наживи», — розповідає пан Віталій. Єдиний вихід із ситуації, на думку активіста, — надання Біличанському й Биківнянському лісам статусу національного природного парку з повною забороною забудови. І — що важливо — через закон, а не Указ Президента. «Нам удалося добитися створення Національного природного парку «Голосіївський». І справді, посягання на його територію припинилися», — наводить приклад координатор громадянської кампанії «Форум порятунку Києва».
Віталій Черняховський розповідає, що активісти, захисники та небайдужі люди просто фізично не встигають відвойовувати ліси, парки та сквери. Нині всі сили кинуто на боротьбу за чотири тисячі гектарів Біличанського лісу, яким теж загрожує забудова. Черняховський із сумом підкреслює, що ані ЗМІ, ані містяни не долучаються до захисту лісів. «Ми намагаємося створити національний природний парк і захистити ліс — і жодного висвітлення у ЗМІ. Це неправильно, адже ліси — надбання кожного киянина... Чим ми збираємося дихати потім?» — запитує він.
На жаль, такі ситуації демонструють не лише нахабство, із яким забудовники нищать «легені міста», порушення законодавства та байдужість влади до екологічних проблем країни, а й недостатню екологічну свідомість громадян. Збереження зелених насаджень має входити в коло найперших інтересів і моральних обов’язків людей, які живуть у «країні Чорнобиля», інакше справді — чим ми збираємося дихати?