Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Про особливість картоплі по-українськи

Експерт прокоментував «Дню» можливості держави регулювати ціноутворення на овочі з «борщового набору»
13 вересня, 11:16
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

В Україні необхідно збалансувати ціну на овочі «борщового» набору. Про це заявив директор Департаменту економічного розвитку аграрного ринку Мінагрополітики Віталій Саблук. «Щоб галузь овочівництва стала більш рентабельною, оптимальна вартість «борщового набору» повинна бути вище нинішніх 19 гривень. Актуальність цього питання зростає, адже овочівники планують провести досить великий обсяг овочів — 9,4 мільйона тонн», — пояснив він. За словами Саблука, низькі ціни для споживачів не можуть утримуватися за рахунок виробників овочевої продукції. Адже це призведе до втрати довгострокової мотивації до вирощування овочів, яку, за його словами, своєю підтримкою останні роки плекала держава. І, як наслідок, — у наступні кілька сезонів може значно зрости ціна.

Щоб цього не допустити, каже він, слід розробити оптимальну ринкову вартість овочів, яка влаштовуватиме виробників і покупців. «Цей механізм повинен бути оптимально відпрацьований. Тому саме 2013 — 2014 маркетингові роки мають стати вирішальними для формування стабільної збалансованої ціни», — підкреслив Саблук.

Нагадаємо, що, за даними плодоовочевого індексу «АПК-Інформ: овочі та фрукти», овочі «борщового набору» та картопля на кінець першого тижня вересня коштували на 54,6% більше, аніж у цей же час 2012 року. Найбільше подорожчала цибуля — у 2,6 разу, буряк — на 70%, картопля — на 55%, морква — на 23,7%, а капуста подешевшала на 11%.

Чи можна розробити механізм формування оптимальної ринкової вартості на овочі? І як позначиться на виробниках черговий намір держави допомогти працювати в ринкових умовах? Про це «День» запитав генерального директора Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Володимира ЛАПУ.

— Зараз відбувається сезонне зниження цін. Але воно не таке масштабне, як було минулого року. Загалом 2013 року ціни на овочі вищі. І вони збережуться. Це зумовлено тим, що виробництво багатьох видів овочів за останні два роки було збитковим. У грудні позаминулого року у львівському супермаркеті бачив капусту, кілограм якої продавали за 0,7 гривні при вартості її оптової реалізації 35 — 40 копійок (це вдвічі менше за собівартість білокачанної). Торік оптові ціни на картоплю становили 0,8—1,1 гривні за кілограм, а собівартість — 1,1— 1,3 гривні за кілограм. Тож збитки у виробників були. І вони посилилися через те, що 2012 року багато підприємств побудувало овочеві сховища, щоб зберігати в них картоплю та продавати її на піку ціни.

Але сезонне зростання ціни було незначним, тож виробники зазнали збитків і втратили гроші на кредиті. У більшості позицій «борщового набору» була схожа ситуація... Тому нинішні ціни вищі.

Механізм утворення збалансованої ціни на овочі визначено законом про державну підтримку, і діє у вигляді державних інтервенцій. Такий механізм дозволяє державі в піки зростання вартості овочів на ринках «грати» ціною. Але державні інтервенції зараз вихолощуються, бо немає фінансування. Тож впливати на ціну можливості є, але потрібне державне фінансування для проведення інтервенційних закупок у Аграрний фонд. Щоправда, в окремих випадках це регулювання неможливе. Наприклад, картопля: 97% усього врожаю вирощує сільське населення. Таких виробників не можна ні проконтролювати, ні змусити садити картоплі більше або — менше.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати