Перейти до основного вмісту

Нова «порція» провокацій проти Президента?

Або Чому з’явився «список Царьова»
24 грудня, 18:51
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

«Список Царьова» — остання скандальна й активно обговорювана в Україні тема. Сам Олег Царьов зараз у зеніті слави. Але вже в надто одіозному світлі. Як відомо, регіонал звернувся із запитом до Служби безпеки України й Міністерства закордонних справ, щоб ці структури заборонили в’їзд до України 36 громадянам Грузії, США та Євросоюзу. Якою є реакція відповідних структур? У СБУ поки не відповіли на наш запит, а в МЗС повідомили «День», що вони не мають компетенції забороняти в’їзд до України громадянам інших країн, оскільки такі рішення можуть приймати СБУ, МВС, міграційна служба й прикордонники. Що скаже із цього приводу Олег Царьов?

— Я відсилав запит до СБУ й МЗС, але відповіді поки не надійшли.

У МЗС нас повідомили, що вони не компетентні забороняти іноземним громадянам в’їзд до України. Чому ви звернулися до цієї структури?

— На мій погляд, вони мають за це відповідати. Якщо вони не відповідають, то не відповідають.

На яких підставах ви складали свій список? Чи є докази, що саме ці громадяни причетні до антизаконних дій в Україні?

— Для нас, депутатів Партії регіонів, опозиційних депутатів, не секрет, що в Україні працюють іноземні політтехнологи. Ми навіть узагальнено називаємо їх «грузини». Хоча насправді грузини там не всі. Чому? Є команда, яка працювала з Міхо Саакашвілі. Вони організовували «революцію троянд», супроводжували його президентську кампанію, висвітлювали події збройного конфлікту в Південній Осетії. Тепер вони задіяні в Україні як допомога нашим опозиціонерам...

А ви не думали про те, що такий ваш крок може позначитися на репутації України на Заході?

— У нас стояло питання про збереження держави, людських життів, яка може бути репутація? Наших людей не пускають ні до Європи, ні до США «пачками», не пояснюючи причин. А тут люди безпосередньо беруть участь у діях, протестах, де пропонують скинути законну владу. У якій країні до цього могли ставитися так спокійно, як в Україні.

Кого це, цікаво, не пускають до Європи й США?

— А чи всі наші громадяни отримують візи, коли вони про це просять у іноземних посольствах. Ми, до речі, без віз приймаємо всіх.

А з яких причин у списку виявився німецький громадянин Андреас Умланд?

— Я знаю, що йому хочеться взяти участь у наших подіях, але нехай він поки посидить у Німеччині.

Дивний аргумент. Ось ви говорите про зв’язки іноземних політтехнологів з українськими опозиціонерами. Але ж вас теж звинувачують у зв’язках з «експертами» з Росії (про це, до речі, говорив ваш колишній соратник по партії Інна Богословська), що ви дієте за сценарієм іншої держави.

— Дурниці не хочу коментувати. Моя сім’я, рідні, виборці перебувають на території України. Я депутат-мажоритарник, і я працюю на користь народу України. Якщо зараз провести опитування серед моїх виборців, упевнений, що мої дії підтримує переважна більшість.

А громадяни Росії є в списку?

— Там є пан Белковський.

Тобто опозиційні російські експерти й політики. А Нємцов?

— ...

Валерій ЧАЛИЙ, заступник генерального директора Центру ім. Разумкова:

— У цій ситуації два аспекти. Перший — для чого це робиться? Я вважаю, що це — початок широкої системної провокації проти керівництва країни, Президента Януковича, в цілому України, щоб спровокувати подальше напруження в напрямку Заходу. І таким чином, це також намагання якомога більше ізолювати (Україну. — Ред.) від можливого повернення до європейської інтеграції.

Механізм неновий, він уже застосовувався раніше. У таких випадках, коли не впускали при в’їзді, наприклад, громадян Німеччини, дійсно виникало політичне напруження. Я вважаю, що і зараз вже є відповідні листи до Міністерства закордонних справ України для того, щоб пояснити ситуацію. Це стосується не тільки персоналій (це з’явилося зараз), а й списку, в якому фігурують організації різних країн. Тобто очевидно, що це — сплановані системні дії.

Другий аспект — яким чином це робиться? Справді, вкидається список, той самий Олег Царьов, який його публікує, а потім звертається до Служби безпеки України, сам же і коментує це рішення. Тобто ми знаємо про рішення швидше, ніж у тому ж Міністерстві закордонних справ. Я вважаю, що це певне зовнішнє управління рішеннями українських відомств, причетних до цієї справи.

Якщо буде введено заборона в’їзду, нагадаю, що вона може бути тільки при певних підставах. Якщо ні, то це будуть тільки зворотні, симетричні кроки з боку країн, які там називаються, або громадянам яких забороняється в’їзд. Зараз ми знаємо, що це — Німеччина, Сполучені Штати Америки та Грузія.

Ясно, що на цьому не закінчиться. Наступний крок — це діяльність проти тих, хто співпрацює як з громадськими організаціями, так і з урядом — зовнішніми фондами. Найбільший грантоотримувач — уряд України. Таким чином, буде намагання взагалі відмінити ці угоди, які український уряд підписує з відповідними зарубіжними агенціями для фінансування. Я вважаю, що це питання взагалі знаходиться в сфері економічної безпеки. Насправді, треба аналізувати цю провокацію, питання, чому в ній беруть участь українські офіційні структури і взагалі, яка мета цієї операції.

Очевидно, це не додасть позитиву до міжнародного іміджу України, а отже, й українському керівництву. Ясно, що в такому випадку, це може провокувати додаткове напруження в політичних контактах між цими країнами, фонди яких працюють в Україні, чи громадяни яких знаходяться в цих списках. Ще більше насторожує, що там чомусь довгий перелік громадян Грузії. Складається враження, що цей список взятий не з української практики, а з інших країн.

Сподіваюся, що країни (громадяни яких включені до цього «списку». — Ред.) зможуть отримати достовірну інформацію про підстави заборон в’їзду. Якщо вони не задовольняться цією інформацією, то будуть як і раніше обмежувати політичні контакти, або ставити це питання дуже різко при будь-яких зустрічах на рівні президентів, прем’єр-міністрів чи урядовців.

Якщо зараз не зупинити цієї провокації, то розгортатимуться й подальші дії. Всі, хто зазначений у тому списку, зазнають тиску — і закордонні громадяни, і головне, українські організації та громадяни.

Підготував Ігор САМОКИШ, «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати