Перейти до основного вмісту

Прецедент...

У парламенті зареєстрували постанову щодо притягнення до кримінальної відповідальності суддів КС, які «в неконституційний спосіб змінили Конституцію»
05 лютого, 11:17
ФОТО З АРХІВУ "Дня"

Позафракційний депутат Юрій Дерев’янко зареєстрував у Верховній Раді постанову, у якій йдеться про звільнення та притягнення до кримінальної відповідальності суддів Конституційного Суду. Причина: незаконне повернення в дію Основного закону 1996 — у 2010 році.

В першу чергу парламентар пропонує ВР звільнити шістьох суддів КС, обраних за її квотою. «Відповідно до пункту 5 частини п’ятої статті 126 Конституції України звільнити за порушення присяги: суддю Конституційного Суду України Головіна Анатолія; ...Колоса Михайла Івановича; ...Маркуш Марію; ...Овчаренка Вячеслава; ...Пасенюка Олександра; ...Стецюка Петра».

Зробити аналогічний крок депутат пропонує Президенту та Раді суддів України: звільнити суддів, які призначалися за квотами цих інституцій, та призначити нових.

Ну і найголовніше. Постановою пропонується доручити заступнику голови ВР Кошулинському протягом двох днів звернутись від імені парламенту до генпрокурора про порушення кримінальних проваджень щодо перевірки наявності ознак кримінальних правопорушень у діях суддів КС.

Крок щодо відповідальності суддів — виклик на майбутнє. Вони в Україні перетворилися на своєрідну касту недоторканих. Хоча їх діяльність та рішення торкаються життя всіх українців.

Про відповідальність зокрема суддів КС за нинішню кризу говорив нещодавно перший президент України Леонід Кравчук. За його словами, у 2010-му Конституційний Суд не мав права повертати в дію Конституцію 1996 року.

Таку аргументацію наводить і автор постанови Юрій Дерев’янко на своїй сторінці у Фейсбуці: «Переконаний, що той стан, у якому опинилася країна, є наслідком дій суддів КС у 2010 році, які в неконституційний спосіб змінили Конституцію. Судді мають бути притягнені до кримінальної відповідальності».

«Я також погоджуюся з тим, що рішення КС від 2010 року було перевищенням повноважень Конституційного Суду, — коментує «Дню» голова Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко. — Цим рішенням, або принаймні так як почали його застосовувати, фактично була змінена Конституція. КС явно не мав на це повноважень. Що робити в цій ситуації? Прямої відповіді наше законодавство не дає. Тобто немає процедури оскарження чи перегляду рішень КС.».

Наскільки є реальним притягнення суддів до кримінальної відповідності? Чи існують такі механізми? «Я думаю, можна говорити про відповідальність суддів, але важко доводити всі аспекти їхньої вини в сенсі кримінального права, — продовжує Коліушко. — Треба довести, що вони перевищили повноваження, і що вони усвідомлюють те, що вони перевищили повноваження, що це перевищення повноважень призвело до негативних наслідків. Я думаю, що тут є предмет для роботи прокуратури. Але в Україні таких прецедентів ще не було. Це був би непростий судовий процес, хоча вивчати питання варто».  

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати