Декларації. Що на ділі?
Депутат: «Доки в АРК перебувають 20 тисяч російських військових, говорити про те, що ми законом щось змінимо, — надто самовпевнено»![](/sites/default/files/main/articles/20032014/4rada.jpg)
Позачергове засідання парламенту в четвер проходило під знаком Криму. Депутати консолідованою більшістю проголосували за проект Закону про забезпечення прав і свобод громадян на тимчасово окупованій території України, постанову про Заяву ВРУ щодо гарантії прав кримськотатарського народу у складі Української держави та проект Декларації про боротьбу за звільнення України.
Правда, не обійшлося і без неприємних ексцесів. Під час доволі провокативних виступів представників Партії регіонів та КПУ, депутати від «Свободи» вкотре не стримали емоцій і на весь сесійний зал хором кричали: «Вбивці!». А скандальна свободівка Ірина Фаріон нервово штовхала колег по партії, які мовчки сиділи, з вимогою кричати в унісон.
У комуніста Мартинюка взагалі раптово прокинулася релігійна свідомість і свій виступ із парламентської трибуни він розпочав із цитування Біблії, розмов про «завжди принципову (?!) позицію КПУ» та виправдань, чому лідер партії Симоненко затято прогулює сесійні засідання.
До обіду депутати розійшлися. З відчуттям виконаного обов’язку більшість радісно покидала стіни ВРУ. Деякі, навпаки, — схвильовано відповідали, що хотіли б зробити більше для жителів анексованого Криму, але наразі це все.
«Ми розуміємо, що на окупованій території ухвалені закони можуть і не діяти, але вони все одно є вкладом у загальну справу звільнення АРК. Наприклад, заява про визнання кримськотатарського народу корінним відкриває доволі широкі співпраці меджлісу з міжнародними структурами, — прокоментував «Дню» народний депутат від «Батьківщини», колишній голова меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемільов. — Це — додатковий аргумент для вирішення проблеми з української сторони в очах міжнародної спільноти».
Як сказали «Дню» опитані виданням депутати, українська влада зараз має обмежені повноваження щодо впливу ситуації на окупованих територіях АРК. Мовляв, Росія зробила все можливе, аби ізолювати Крим від території України. Утім, зазначають, деякі важелі для врегулювання ситуації на півострові в українського керівництва таки є. Йдеться, зокрема, про апелювання до норм міжнародного права й світової спільноти, створення спеціальних органів по моніторингу ситуації в Криму та перманентну роботу вітчизняних депутатів та політиків у АРК. «Ізоляція Криму від материкової частини України не може довго продовжуватися, — каже Мустафа Джемільов. -У свою чергу ми повинні зробити можливе для пришвидшення цього процесу» (інтерв’ю з Джемільовим читайте на 5-й шпальті в сьогоднішньому номері).
Від діяльності української влади та ефективності тиску гарантів безпеки України по Будапештському протоколу на Росію, по суті, і залежатиме питання часових рамок вирішення проблеми окупованих РФ територій України. «Мотивувати» Росію вивести свої війська з АРК зараз можуть лише дії міжнародної спільноти. Треба зробити так, щоб росіянам було дорожче тримати анексовані землі, аніж їх віддати, — розповів «Дню» народний депутат від «УДАРу» Ростислав Павленко. — Поки в Криму знаходиться 20 тис. російських військових, говорити про те, що ми законом щось змінимо, — надто самовпевнено.
Сьогодні очевидно, що якийсь час частина України перебуватиме під окупацією. Основне наше завдання зараз — опікування долею людей, які вимушено опинилися під Росією. Його ми і вирішуватимемо».