«На Луганщині контроль над ситуацією фрагментизований», - експерт
У Луганську 23 березня відбулися одразу дві масові акції, в яких брали участь прихильники двох протилежних таборів. На мітинг на підтримку проведення референдуму за приєднання до Росії вийшли близько шести тисяч осіб, за повідомленням ЗМІ. Учасники тримали в руках плакати «Янукович - наш президент!», «Янукович, наведи порядок вдома!». Під час акції були оприлюднені попередні дані «Народного референдуму Луганська». Активістка Ірина Готман повідомила, що всього було заповнено більше ста тисяч анкет. За її словами, луганчани не довіряють уряду Турчинова, а також вимагають федералізації і вступу України до Митного союзу.
У цей час прихильники єдності влаштували марш-ходу з гаслами «Луганськ - це Україна». Кілька сотень людей пройшли шеренгою центральними вулицями міста, несучи жовто-блакитні полотна і хором виконуючи національний гімн і пісні українською мовою. Обидві акції перебували під охороною десятків міліціонерів.
Крім того, днями в соціальній мережі Фейсбук з'явилася сторінка «Східний кордон», за допомогою якої мешканців Луганської області закликають жертвувати речі та продукти для військових у Марківському та Станично-Луганському районах. Активістка Ганна Низькодубова написала: «Ми хочемо об'єднати зусілля громадян для надання реальної допомоги нашим солдатам, що зараз знаходяться у Марківському, Станично-Луганському районах, під Свердловськом». Минулими вихідними частину провізії вже доставили військовим держкордону на території Луганської області. Поки група активістів невелика. Але, за останніми даними, вже запропонували допомогу і транспорт для перевезення зібраного кілька людей.
З питанням, де джерело дестабілізації в регіоні і як його усунути, «День» звернувся до місцевих експертів.
«На Луганщині контроль над ситуацією фрагментизований. Окремі люди контролюють ситуацію на окремих дільницях. Єдиного «фюрера» в області немає, і це вже непогано», - вважає керівник Луганського обласного Комітету виборців України Олексій Свєтіков. На відміну від нього віце-президент Асоціації політичних консультацій України Андрій Бодров упевнений, що сьогодні реально контролює ситуацію в Луганському регіоні Олександр Єфремов - народний депутат України VII скликання, лідер фракції Партії регіонів. Цієї думки дотримуються і регіональні журналісти. Головний редактор «ОстроВ Лугань» Наталія Кононова зазначає: «Якщо три-чотири роки тому аналітики мали підстави стверджувати, що ситуацію в Луганській області не контролює ніхто і область поділена на сфери впливу між двома десятками груп, то сьогодні з'явилися підстави говорити про те, що Олександр Єфремов - «господар» Луганської області».
Водночас нова влада, яка зайняла головні кабінети країни в результаті народного повстання на Майдані, дуже швидко розставила на місцях нових лідерів. Під час нещодавнього брифінгу новий губернатор Михайло Болотських заявив: «Сьогодні я виконую в повному обсязі обов'язки голови ЛОДА. Також апарат адміністрації працює в стабільному нормальному режимі. Наше головне завдання - стабілізувати соціально-політичну обстановку в області, щоб вчасно проводилися всі виплати». Михайло Болотських підкреслив, що Луганщина - це мирний край, а правову оцінку діям мітингувальників будуть давати правоохоронні органи, прокуратура і СБУ.
Заслугу міліції у зниженні суспільної напруги в області не заперечує лідер місцевої «Батьківщини» Сергій Самарський. Він повідомив, що правоохоронні органи постійно збираються у губернатора Михайла Болотських на наради, і завдяки їм вдалося взяти під контроль порядок у регіоні.
Рубрика
День України