Під знаком Кобзаря
З 19 по 22 травня (у рамках форуму «Свою Україну любіть») та з нагоди 153-ї річниці від дня перепоховання праху Т. Г. Шевченка на Чернечій горі тисячі людей їдуть вклонитися Кобзарю і взяти участь у різних акціях.
Урочисті заходи нині відбуваються у комплексі Шевченківського національного заповідника, який розташований на Чернечій (Тарасовій) горі, неподалік Дніпра, в районі всесвітньо відомих Канівських дислокацій, які є не лише геологічною пам’яткою, а й пам’яткою природи. Історія Чернечої гори сягає глибини тисячоліть! Ці гори зачарували Тараса Григоровича, коли влітку 1859 р. він плив вниз по Дніпру у с. Прохорівку на Михайлову гору до свого приятеля, вченого М. Максимовича. Саме про них він написав троюрідному брату Варфоломію: «...Мені і вдень, і вночі сниться ота благодать над Дніпром».
— Історія Тарасової гори починається після поховання на ній Шевченка з 22 травня 1861 року. Вибір місця поховання пов’язаний із бажанням поета оселитися в Україні, на дніпрових горах, — нагадує в. о. генерального директора Шевченківського національного заповідника (м. Канів, Черкаська область) Василь ТУЛІН. — Нині у заповіднику проводять велику культурно-просвітницьку роботу серед чисельних відвідувачів не лише з України, а й з багатьох країн світу. Наші екскурсоводи знайомлять з життєвим і творчим шляхом поета й художника, з українською культурою, історією становлення української державності, поборником якої був Тарас Шевченко. Цей рік ювілейний, і у нас відбувається чимало акцій, у яких беруть участь делегації письменників і громадських діячів із різних областей України. У понеділок у Черкаській філармонії розпочався форум «Свою Україну любіть» та відбувся концерт «Мистецька сповідь Кобзареві» за участю професійних артистів. У Каневі урочисто відкрито виставку «Мальовнича Україна», на якій представлено твори образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва українських і закордонних майстрів (вона триває на території парку Шевченківського заповідника). Підготовлено цікаву програму за участю аматорських колективів, що включає декламування віршів та виконання пісень на слова Великого поета.
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»
За традицією, 22 травня (о восьмій ранку) розпочнеться поминальний молебень в Успенському соборі з нагоди 153-ї річниці перепоховання праху Т. Г. Шевченка. Потім усі учасники урочисто пройдуть до Чернечої гори «Останнім шляхом Кобзаря», а у полудень священнослужителі проведуть літію за упокій Тараса Григоровича Шевченка і покладуть квіти на його могилу. Будуть лунати вірші поета, юні переможці Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Об’єднаємося ж, брати мої» отримають призи, а фінальним акордом дійства стане концерт учасників Міжнародного фестивалю хорового співу «Чернеча гора».
Про нові знахідки з архівів про Кобзаря читайте на сайті «Дня» у статті «Шевченко творив державу у собі, для себе і для всіх українців!», яку спеціально для нашої газети написала Світлана Брижицька, заступник генерального директора з наукової роботи, кандидат історичних наук (Шевченківський національний заповідник, м. Канів).