Війна у старовинних фотографіях і документах
У Чернівецькому обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка як попередження бути пильними![](/sites/default/files/main/articles/30072014/11istoriya.jpg)
Вернісаж присвячено 100-річчю Першої cвітової війни — представлено іконки у футлярах, німецько-французькі та німецько-англійські словники завбільшки з сірникову коробку, іменні солдатські кубки, ордени, документи, тарілки із зображенням цісаря, різноманітні медалі, фотографії воєнних буднів, листівки, картини сторічної давності та багато іншого. Виставка настільки об’ємна та видовищна, що потребує чимало уваги та часу. Підготували музейники експозицію з колекції відомого краєзнавця, письменника, заслуженого майстра народної творчості України Івана Снігура.
— Це моя праця за 60 років, — розповів І. СЕІГУР. — Колекцію збирав не для показу, це була індивідуальна збірка. Сьогодні представив лише її частину. Більшість зібраного не виставлено для огляду, зокрема це листи солдатів, документи, рідкісні фотографії...
Оглядати виставку про війну в час, коли нині на сході України йдуть бої й гинуть українці, моторошно.
Протягом Першої світової війни Чернівці тричі окупували російські війська (2.09.1914— 20.10.1914; 27.11.1914 — 17.02.1915; 18.06.1916 — 03.08.1917). План із захоплення міста росіяни почали втілювати 2 вересня. Як свідчать документи, захопивши Чернівці, російські військовослужбовці безкарно здійснювали масові пограбування залишених без догляду приватних помешкань, особливо на периферії міста. Украй зухвало поводили себе козаки, які вдирались у помешкання під виглядом обшуку, а потім вимагали гроші. Мешканці, які не підкорилися брутальній силі, розплатилися власним майном. А вже невдовзі на Ринковій площі міста козаки цілком відкрито пропонували придбати у них одяг, вишукану білизну, дорогі сервізи тощо.
«Се була сумна година, — писала видатна буковинська письменниця О. Кобилянська — коли наїхав ворог на місто Ч. [Чернівці] в Буковині. Вслід за широкою струєю ворожого війська, піхоти, кінноти, а там і козаків — причовгався і жмій трену і муніції... Не прийшли боронити свій край від руйнівного нападу ворога, а прийшли, як казали, «визволяти славян» на розказ царя свого...»
З огляду на перебіг подій у Чернівцях під час Першої світової присутні на відкриті виставки у своїх виступах проводили паралель із сьогоденням на сході. На цьому, зокрема, наголосив і відомий історик, політолог Ігор Буркут.
— На виставці представлені фотографії, поштівки і деякі австрійські та російські документи. І коли уважно поглянути на документи, ми побачимо, що росіяни сто років тому заперечували українців і зараз заперечують. Коли на початку вересня 1914 р. російські війська зайняли Чернівці, російський генерал піднявся на сходинки мерії й заявив: «Черновцы отныне и навсегда стают русским городом!» Сто років тому грабували, ґвалтували, вбивали невинних людей, і те ж робиться нині на сході України. За сто років нічого, на жаль, не змінилося. Недарма у сучасній Росії Другу світову вперто називають Вітчизняною війною, хоча ніякого захисту Вітчизни не було, а було загарбання чужих земель! У результаті війни близько 10 млн людей загинуло і 10 млн було поранено... Нам треба дуже уважно відслідковувати те, що відбувається сьогодні на сході України. А ті, хто розв’язує війну, будуть покарані!