...Вони повинні піти!
Михайло БАСАРАБ: «Влада поводить себе занадто лояльно щодо цих людей на Майдані, дії яких, можливо, корегують з Москви»
Майдан вкотре став центром уваги громадськості та ЗМІ. В першу чергу Росії. Після 10-ї години ранку на центральну площу столиці з метою прибрати барикади прийшли представники комунальних служб із спецтехнікою. Як зазначили «Дню» в ГУ МВС м. Києва, забезпечували громадський порядок на Майдані представники МВС, в тому числі батальйон «Київ-1», який складається із добровольців. Під час конфлікту який відбувся на Майдані, представники «Самооборони», на стороні яких було близько 200 чоловік, за допомогою «коктейлів Молотова» підпалили шини та почали жбурляти бруківку у силовиків. Також, за словами очевидців, лунали вибухи та постріли.
Сутичка в центрі міста закінчилася близько 13:00 — травмованими залишились кілька бійців батальйону, комунальники ж, прибравши бетонні блоки, так і не змогли до кінця завершити роботу. За інформацією ЗМІ, бійці «Київ-1» в одній з палаток знайшли декілька гранат, обріз та пістолети.
Після означених подій, київський міський голова Віталій Кличко зробив заяву, в якій вимагав від начальника ГУ МВС в Києві Олександра Терещука захистити киян та комунальних служб в центрі міста. Кличко зазначив: «Напади, стрілянина, вибухи, спроби захоплення чужого бізнесу — це повна дискредитація ідеалів того Майдану, на який вийшли восени українці». За словами Кличка, безлади на Майдані є неприпустимі. «Коли йде війна на Сході, коли треба будувати країну, працювати, хтось собі приватизував центр Києва і диктує умови, — зазначив міський голова. — Основні вимоги, за які стояв Майдан, — виконані. Сьогодні треба працювати, а не ганьбити ідеї Майдану і країну!».
Раніше Віталій Кличко вже виступав із різким засудженням дій майданівців, а генпрокурор Віталій Ярема заявляв, що «міліція має право застосовувати силу, якщо мешканці Майдану не звільнять захоплені адмінбудівлі».
Як розповів «Дню» отаман Українського козацького війська Микола Бондар, Майдан продовжує стояти, бо жодне з питань, піднятих людьми, сьогоднішній день не вирішено: «В нас не покарані ті, хто віддавав та виконував злочинні накази, немає реальної зміни системи — країна стала тільки гіршою, адже гинуть наші побратими. Всіх патріотів, які сьогодні стоять на передовій, знищують тим, що не оголошують військовий стан, не приймають радикальних рішень ні щодо Росії, ні по відношенню до сепаратистів», — зазначив Бондар.
Та його думку не поділяє голова правління «Центру протидії корупції» та колишній активіст Майдану Віталій Шабунін. «Прибрати Майдан сьогодні правильно і це вже давно треба було зробити, — розповідає він.— Всі, хто взимку був на Майдані, коли виганяли Януковича, чітко бачать різницю між ним тоді та тим, що сьогодні відбувається в центрі столиці. Люди, які робили Майдан, — це самодостатній середній клас, які свідомо жертвували своїми благами, щоб позбутися Януковича», — розповідає громадський діяч. За словами Шабуніна, всі люди, які взимку були на Майдані, повернулись до свого життя, коли втік Янукович. «Хтось повернувся на роботу, хтось пішов добровольцем на схід, хтось створив громадську організацію та займається контролем влади, хтось увійшов до владних структур, політичних партій», — зазначив активіст. На його думку, «Майдан отримав інший формат, а ті, хто лишився в центрі міста— зовсім інші люди».
«Мене дуже турбує та ситуація, яка складається на Майдані,— каже політолог Михайло БАСАРАБ.— В країні йде справжня війна, у нас є фронт протистояння з зовнішнім агресором і ми отримали додаткову локацію громадянського протистояння в самому центрі Києва. Однозначно, це провина людей, які знаходяться на Майдані, адже зараз абсолютно нерозумно створювати додаткову точку ескалації, коли країна потребує мобілізації усіх наявних сил та ресурсів для відбиття агресії з боку Росії та Путіна.
Ці люди не мають жодного стосунку до того Майдану, який розпочався 24 листопада. Вони позбавлені будь-якої легітимності з боку суспільства, яке повстало проти Януковича. Вони не відображають також і мої інтереси — людини, яка була учасником подій на Майдані. Я вважаю, вони повинні піти і не вчиняти зло суспільству, державі і кожному з нас.
Влада поводить себе занадто лояльно по відношенню до цих людей, дії яких, можливо, корегуються із Москви. Врешті-решт парадокс на Хрещатику може дійти до того, що буде створено «антимайдан», але не такий Антимайдан, що колись підтримував Януковича. До нього входитимуть колишні майданівці, які після зимових подій повернулись до звичного життя або пішли боротися із наступом агресора. Свідомі громадяни можуть вийти та змусити цих негідників піти з Майдану.
Те, що нещодавно «самооборонівці» захопили поліклініку на Трьохсвятительській — це черговий доказ злочинності дій цих людей, чергове свідчення, що вони переступають межу закону. Одне діло, коли суспільство, використовуючи своє право на повстання, записане в Декларації прав людини ООН, захоплювало адмінбудівлі. Інша справа — коли люди без будь-яких підстав та потреб захоплюють будівлі, прикриваючись Майданом. Держава і суспільство повинні дати цьому відсіч.
Я так само не закриваю очі на те, що обіцяних реформ від влади ще не було, не все відбувається так як нам хочеться, але це не привід стояти на Майдані. Ще в грудні-січні я говорив, що Майдан — це не фізична присутність людей. Намети, барикади, — це фізичне відображення ідеї, яка визріла в суспільстві і яку зупинити складно. Але щоб тиснути на владу, не треба вчиняти злочинні та деструктивні дії. Покінчимо з агресором — доберемося до влади, і якщо вона не буде дослуховуватись, вийдемо ще раз. Наступний Майдан може стати консолідованою ідеєю десятків мільйонів людей».