Перейти до основного вмісту

Тетяна ЮРКОВА: «Узяти зброю до рук не у всіх вистачає сміливості, але взяти телефон і допомагати людям може кожен»

08 серпня, 19:08

«Ми живемо в непростий час – ніхто з нас не чекав, що в мирній Україні через бойові дії, спровоковані і фінансовані керівництвом сусідньої держави, помиратимуть наші співгромадяни. Ми знаємо, що багато хто з вас робить усе можливе, щоб допомогти бійцям, пораненим, біженцям. Мовчати немає сил. Віримо, що в наших руках зупинити це протистояння!». Це – цитата з резолюції круглого столу «Жінки за мир», який відбувся сьогодні в Києві. На відміну від багатьох інших круглих столів, цей захід, який організувала директор ТОВ «Аквавіта» Тетяна ЮРКОВА, не став ще одним забалакуванням важливих тем, а одразу навів мости між діяльними жінками й активістками, які вже зараз працюють на благо батьківщини кожна у своєму середовищі.

На порядку денному було кілька тем. Говорили і про висвітлення подій в Україні в українських та іноземних ЗМІ, і про втрати бізнесу від воєнних дій на Сході України й анексії Криму, і про психологічні наслідки воєнного конфлікту. Обговорили проблеми соціального захисту постраждалих від бойових дій на Сході України, а також проблеми біженців в Україні та організацію допомоги особам, які виїхали зі східних областей України та Криму.

«Якщо порівняти населення всієї нашої країни і кількість волонтерів, то це дуже невеликий відсоток. Поки критична маса активних не переможе, триватиме війна, – говорить генеральний директор ПрАТ «Нова» (мінеральна вода «Моршинська») Лідія БІЛАС. – У нас по телебаченню не видно, що триває війна. Свого специфічного формату можна дотримуватись у стандартній ситуації, але не зараз, коли у нас уся країна змінила формат. Це дуже дико, коли ти спостерігаєш гламурні презентації, тусовки і розумієш, що в цей самий час хоронять молодих людей». Власне, для того щоб об'єднати зусилля різних груп волонтерів, організацій і компаній, ці жінки й зібрались. І робота вже почалася. За три години дискусій учасниці вже надали одна одній контакти людей, які можуть допомогти вирішити ті чи інші проблеми.

«Ми не ходимо піаритись, але є речі, які треба піарити. Серед різних компаній існує конкуренція. Коли одні дізнаються, що інші беруть участь у благодійних рухах, допомагають волонтерам, то вони теж починають працювати в цьому напрямку», – висловлюється член управління страхової компанії «Нова» Ганна СТРИКУН.

«Це – питання підняття патріотичного духу.  – підтримує діалог Тетяна Джафарова, волонтер, організатор групи «Народний тил». – Ми були на зустрічі волонтерів із Петром Порошенком. Він пообіцяв сприяння. Є позиція, що я краще витрачу час на допомогу, ніж на те, щоб писати чиновникам, щоб вони допомогли. Я не згодна. Треба створювати комунікацію з владою. Ось ми стикнулися з конкретною проблемою. Україна виробляє тепловізори, які нашим бійцям зараз дуже потрібні. Але наша продукція... дорожча в чотири рази, ніж в Америці! Нам пояснили, що комплектуючі приходять з-за кордону, і тому стають такими дорогими. І це тільки один приклад із багатьох. З усім цим треба розібратись».

Але якщо щодо потреб і проблем тих, хто зараз перебуває в зоні АТО, є маса матеріалів у медіа, то питання переселенців зі Сходу України та Криму не так часто піднімається в ЗМІ. Адже в цій проблемі теж є багато аспектів, які ще не опрацьовані.

«Люди допомагають військовим, але забувають про дітей. Як вони навчатимуться, чи підуть до школи, чи є у них ранці й підручники? Є діти цих самих військових, яким теж потрібна допомога, – зазначає голова правління Благодійного фонду «Благомай» Тетяна Скригіна. – Ми спілкуємося з дітьми переселенців. Часто вони не можуть висловити те, що відчувають, і через це у них фізичні недуги, нічні кошмари. Також ми стикнулися з проблемою дефіциту вільних місць для розселення. Для нових переселенців немає місць. На жаль, жителі інших областей піднімають ціни на квартири. Дехто відмовляє цим людям або просить передплату на півроку наперед. Але це проблеми тих, хто зумів вирватися з цього пекла. А є ще й такі, хто не може евакуюватися. Залізничні квитки – іменні, а у декого немає документів».

«Щодо оренди квартир, – підключається до розмови генеральний директор інформаційного агентства «Мир квартир» Наталія Костюминська. – Війна змінила багато речей, зокрема й ринок нерухомості. З'явилася середньострокова оренда. Але нам ще дуже багато чого належить змінити й адаптувати до сьогоднішніх умов».

На зустрічі «Жінки за мир» також була присутня та, на чиїх очах починалась ця війна. За словами регіонального менеджера донецького офісу «Європейської бізнес-асоціації» Світлани ОРЛОВОЇ, вона трошки боялася йти на цю зустріч, але потім відчула впевненість у тому, що тут її зрозуміють і допоможуть її малій батьківщині. «Мені іноді здається, що жителі Донбасу ще не вийшли з Радянського Союзу, – каже Світлана. – У молоді зовсім інший погляд, але є багато старих, для кого Ленін – ідол. Закінчиться війна, і там залишаться люди, які ненавидітимуть українську владу. У мене дідусь залишився в селищі під Донецьком, і він мені розповідає, що коли закінчиться АТО, всіх, хто залишився, запроторять до концтаборів. Щоб побудувати наново державу, треба зрозуміти, що ми – одна сім'я».

Для того, щоб Донбас повірив, що ми з ним разом, учасниці круглого столу вирішили спробувати опублікувати в місцевих друкованих ЗМІ звернення до місцевих жителів. Текст збираються розробляти за допомогою практикуючого психолога Світлани ШАПОШНИКОВОЇ, яка ще в період Майдану почала проводити реабілітаційні сеанси. Крім того, присутні намітили кілька тезових рішень за підсумками круглого столу. До переліку входить висловлення підтримки уряду і Президенту України в їхніх діях щодо збереження суверенітету країни і боротьби з терористами; ініціювання мирних протестів «Стоп війні в Україні» біля посольств Росії по всьому світу; надання гуманітарної допомоги постраждалим у ході бойових дій; відправлення Надії Савченко листа зі словами підтримки... і ще багато точкових ініціатив. Ці жінки знайшли одна одну, і вони продовжуватимуть і далі боротися за мир у своїй країні. «Узяти зброю до рук не у всіх вистачає сміливості, але взяти телефон і допомагати людям може кожен», – вважає Тетяна Юркова.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати