Вони заслужили, щоб зустрітися в Гаазі!..
Володимир Путін: «Ми заслужили на те, щоб зустрітися в Криму»
Весь світ уже звик до того, що президент РФ Володимир Путін постійно спізнюється на зустрічі як із главами іноземних держав, так і з вітчизняною публікою. Також всі звикли до того, що «пряма лінія з Володимиром Путіним» продовжувалася до чотирьох і більше годин у прямому ефірі. 14 серпня російський лідер не змінив своєї традиції спізнюватися. На зустріч в Ялті з думцями і членами уряду він запізнився на чотири години. А ось несподіванкою стало те, що ні російська, ні міжнародна публіка так і не стали свідком анонсованого виступу Путіна. Цього разу він чомусь вирішив виступати в закритому режимі без телекамер.
Насамперед, як повідомляють друковані ЗМІ, президент сказав присутнім депутатам: «Ми заслужили, щоб зустрітися в Криму»?! Цікаво чим же? Тим, що Росія зробила за останній рік, незаконно завоювавши Крим, розв’язавши агресію проти України на сході нашої країни, а також своєю причетністю до теракту з малазійським літаком над територією, яку контролювали проросійські терористи, вона заслуговує якраз на інше — місця на лаві Міжнародного суду в Гаазі.
Путін вкотре повторив байки про те, що нібито однією з причин кризи, що призвела жителів Криму до бажання просити про приєднання до Росії, стало те, що українська влада «з Криму багато забирала і мало давала». Це очевидна брехня. Те ж саме стосується його пропозиції зрівняти статус трьох мов — російської, української і кримськотатарської. Це право було закріплено в конституції АРК. І після того, як десятки тисяч українців, кримських татар і росіян виїхали з півострова через гоніння окупаційної влади, викликала здивування заява необхідності реабілітувати всі корінні народи Криму і його слова, що «Крим може стати мірилом примирення».
У світі багато пишеться про те, як Україні варто вирішити конфлікт на сході. У цьому плані дуже цікавим є висновок глави Чеченської республіки в екзилі Ахмеда Закаєва. В інтерв’ю «Глaвкому» він сказав: «Основне завдання Путіна на сході України, де Росія веде війну, це щоб світ перестав говорити про Крим. Якщо українська влада хоче зберегти свою територію, їм доведеться воювати там. І тому, якщо і вести переговори, то лише з керівництвом Росії про те, щоб вона припинила агресію, яка триває, проти України».
«День» звернувся до експертів з проханням прокоментувати закритий виступ Путіна в Ялті тачого добивався російський лідер, зібравши там вище керівництво РФ.
«У КРИМУ ЧЕРЕЗ СТАТУС ОКУПОВАНОЇ ТЕРИТОРІЇ ТА СТАВЛЕННЯ ОКУПАЦІЙНОЇ ВЛАДИ ДО КРИМЧАН ТЕМПЕРАТУРА ПІДНІМАЄТЬСЯ»
Андрій СЕНЧЕНКО, народний депутат «Батьківщина»:
— По-перше, по суті, ідея приєднання Криму зазнала краху. Вони розраховували трохи профінансувати бюджет Криму, й життя на півострові стане на порядок кращим, ніж на материковій частині України. І це підтримуватиме дух жителів Криму, й це улагодить якісь шорсткості окупації. Насправді нічого подібного не сталося, тому що в результаті окупації практично зупинилося все виробництво в Криму: і аграрний сектор, і промислове виробництво, курорт як такий помер, транспортна інфраструктура практично не ворушиться. Це призвело до того, що сьогодні окупанти вимушені утримувати, по суті, 2,5 млн осіб. Плюс до того надмірна мілітаризація Криму, сюди наштовхали безліч військових, а це теж величезні витрати на утримання й облаштування окупаційних військ. А тут іще й санкції Заходу, тому вони затримують усі свої авансовані виплати пенсійних накопичень громадян. Насправді вони потрапили у важку ситуацію.
По-друге, є відчутна незадоволеність. Якщо пенсіонери отримують пенсії на рівні російських, вони значно не виграли, бо підвищення цін усе це знівелювало. А якщо взяти реальний сектор економіки, то там люди зараз живуть упроголодь. До того ж жодне підприємство не може платити інженерові зарплату на рівні російського міліціонера. Реально в Криму щодня через статус окупованої території й ставлення окупаційної влади до кримчан температура піднімається. Окупаційна влада постійно, й це проявляється в багатьох речах, демонструє, що кримчани — це люди другого сорту. Це ніби папуаси, яких ще треба навчити жити за цивілізованими російськими законами, якщо це можна назвати цивілізованим життям.
Крим на сьогодні як регіон з погляду життєзабезпечення перебуває в критичній ситуації. А з початком осінньо-зимового сезону — опиниться в катастрофічному становищі.
«Гуманітарний конвой» — це російська мегапровокація, яка може бути у варіанті використана як PR-акція — Україна, мовляв, стріляє, а ми все роздаємо безкоштовно. У іншому варіанті все може бути, зокрема й провокації з конвоєм, що може стати підставою для введення військ.
Щодо закритості цього виступу можу сказати: російський режим узагалі не особливо відкритий. Є ці постановочні перед телекамерами сюжети, які вони крутять. Коли Путін щось там відповідає на запитання за чергового міністра або дає йому ЦУ, вони розуміють, що це видовище для ідіотів. Тут явно немає позитивних меседжів. Якщо було б чим пишатися в результаті цієї всієї афери з анексією Криму й розв’язаної війни, повірте, вони б це дістали й голосно про це говорили. А коли говорити нічого, навіть відповідати на підготовлені запитання підготовлених журналістів, тоді й проводяться такі закриті заходи.
«СХОЖЕ НА ПРОПОЗИЦІЮ ПОМИРИТИСЯ З УКРАЇНОЮ ЗА УМОВИ, ЩО СЛОВО «КРИМ» НІХТО НЕ ЗГАДУВАТИМЕ»
Андрій КЛИМЕНКО, головний редактор Black Sea News, заслужений економіст:
— Від виступу Путіна всі чекали сенсацій, але їх не було. Путін не сказав нічого нового. Він повторив тези, які всіляко виголошувалися останніми місяцями, починаючи з анексії Криму. Можна припустити, що він готувався виголосити якісь програмні речі, але, мабуть, щось не склалося. Тому Путін обмежився суцільними банальностями, які всім набридло цитувати.
Судячи з того, що сьогодні має місце у виступах Путіна й у діяльності російської й кримської окупаційної влади, можна дійти висновку про початок кампанії з розмивання позиції світової спільноти про невизнання анексії Криму.
Як прогноз або припущення з того, що не було сказано Путіним, — це пропозиція помиритися з Україною за умови, що слово «Крим» ніхто не згадуватиме. Це прочитується між рядків і в загальній логіці подій: ви визнаєте, що Крим — це територія Росії, тоді ми згортатимемо громадянську війну в Україні й виходитимемо з режиму санкцій.
Сам факт приїзду Путіна з такою промовою до Криму з депутатами Думи можна охарактеризувати не зовсім пристойним порівнянням. А саме: все, що пан Путін поспішно робить у Криму, у тварин називається «помітити територію».
Розуміючи таємну мову кремлівської політичної еліти, можна зробити висновок: Путін говорить кримчанам: «Не стогніть, треба терпіти далі! Ми вже вам підняли вдвічі пенсії, ми затвердили до 2020 року програму в 27 млрд доларів на розвиток Криму». Тональність прочитується саме така.
Цього разу з боку Путіна не було жодних нових обіцянок на кшталт: «Ми зробимо з Криму земний рай або курорт світового рівня...» Ці слова взагалі не звучали.
Месидж про те, що з Криму почнеться примирення — не був переконливим. Виникає питання: кого з ким? У Росії примирятися нікому ні з ким не треба. 90% населення й уся політична еліта підтримують Путіна, з ким він закликає миритися?
Загальновідомо, що Крим був останнім пунктом, узяттям якого Червоною армією 1920 року закінчилася історія Російської імперії. При цьому загальновідомі звірства, які вчиняли тут червоні: масові розстріли тисяч полонених, яким було обіцяне життя, а також інтелігенції, що жила в Криму або виїхала до Криму з Росії під час громадянської війни.
Щодо заяви про те, що українська влада «з Криму багато забирала й мало давала». Крим завжди на 60% був дотаційним і ніколи не забезпечував себе навіть наполовину.
Щодо можливого збігу з перебуванням Путіна в Криму й можливим нападом Росії на Україну під приводом «гуманітарного конвою», який наблизився сьогодні до кордонів нашої держави. Думаю, що поки Путін у Криму, то ніякого вторгнення не буде. Це небезпечно для нього. Не можна починати вторгнення, перебуваючи на такій території, як кримський півострів. Можна назад не долетіти. А от коли пан Путін повернеться з Криму до Москви, тоді можна чекати сигналів на вторгнення, зокрема й з території Криму, а також з використанням технології так званого «гуманітарного конвою» через Донбас.
Мені здається, сталося щось таке, що змінило плани Путіна. Особливо в світлі того, як готувалося це дійство в Ялті: ЗМІ обіцяли трансляцію його виступу, проте її потім скасували. Коли скасовують трансляцію, це означає одне — транслювати нічого. Можна припустити, що готувався пакет ініціатив Путіна до світової спільноти: Європи, ООН, США, але щось не склалося. Ніяких ініціатив не прозвучало.
У учасників цього заходу виникло питання: навіщо їх відірвали від улюблених французьких курортів, змусили летіти або їхати чортзна-куди й дати клятву вірності Путіну? Для цього не треба їхати до Криму, вони й у Москві постійно присягаються на вірність йому...
«ВЕСЬ РЕЙТИНГ ПУТІНА ЗАРАЗ ЯКРАЗ І ТРИМАЄТЬСЯ НА УРА-ПАТРІОТИЗМІ ТА КРИМУ»
Роман ДОБРОХОТОВ, голова демократичного руху «Ми»:
— Ми чекали, що це (виступ Путіна в Ялті. — Ред.) буде чимось схожим на виступ Гітлера в Австрії після «аншлюсу» — урочисте дійство, що транслюється по всіх каналах. Але російська пропаганда обмежилася одним роликом — люди в Криму захоплено зустрічають Путіна і кричать: «Росія!». Сама по собі промова була у дивному форматі і не була якоюсь особливою.
Виступ Путіна збігся з моментом, коли кордон України мала була перетнути гуманітарна колона. Лунало багато побоювань з приводу того, що промова Путіна повинна передувати заяві, пов’язаній із цією колоною, яка може виявитись і не гуманітарною. Але, можливо, плани змінилися — ми знаємо, що між Обамою, Меркель і Путіним ведуться переговори. Тому недивно, що часто заплановані дійства виявляються неактуальними.
Путін досить погано знається на економіці, але не настільки, щоб не відрізняти дотаційну область від регіону-донора. Всім відомо, що Крим отримував дотації та був однією із найбільших дотаційних областей разом з Донецьком.
Основна аудиторія в цій промові — та ж, що й у російського телебачення. Воно щодня каже, що Донецьк годує Захід України і Київ. Ці ж люди легко готові повірити, що Крим годував Київ — їм не занадто цікаво перевіряти це в Інтернеті. Тому подібні заяви Путіна розраховані на малоосвічену аудиторію, яка й становить більшість електорату Путіна. Якщо три роки тому Путін прагнув сподобатися всім, у тому числі інтелігенції, середньому класу, то весь третій термін він орієнтується на умовно «робітників Уралвагонзаводу». Хоча, мабуть, і там є розумні та освічені люди, які відрізняють пропаганду від реальної інформації. Проте в очах кремлівської адміністрації реципієнти подібних промов, передусім, провінційне населення, точніше, домогосподарки.
Заяви Путіна містять пафосні слова, які перетинаються з нацистською пропагандою часів «аншлюсу». Там також ішлоcя про возз’єднання народів під крилом однієї держави. Ті ж самі гасла: «Одна країна — один народ!», присутні на всіх мітингах з приводу Криму. По суті, російські пропагандисти переписують готові гасла, месиджі, й нічого нового не винаходять.
Російська пропаганда зараз завдає особливо тяжкої травми російській свідомості. Мені стає дедалі складніше спілкуватися зі співвітчизниками. У Росії багато освічених людей, але подібні пропагандистські, ксенофобські, імперіалістичні штампи мають досить потужну дію. Це травмує російську свідомість. Відновити єднання російського народу, в якому стався розкол через українське питання, буде дійсно складно — для цього потребується величезна освітня робота. Вірус ура-патріотизму поширюється швидше, аніж реальне усвідомлення речей. Утім, така пропаганда засвоюється лише тоді, коли рівень знань, історії прямує до нуля. Весь рейтинг Путіна зараз якраз і тримається на ура-патріотизмі та Криму.