«Економне» море
Цьогоріч на Херсонщині відпочивали переважно з Центральної і Східної УкраїниНаприкінці весни місцева влада очікувала збільшення кількості відпочивальників на курортах Чорного й Азовського морів. Передусім — через анексію Криму та проблеми з перетином адміністративної межі з півостровом. У Херсонській ОДА анонсували готовність прийняти до двох мільйонів туристів: як у приватних готелях, так і державних пансіонатах.
У липні «День» побував на херсонських узбережжях. Тоді курортний сезон лише набирав обертів. Завантаженість баз відпочинку становила близько 50% з поступовим зростанням. Як зазначали власники, головною особливістю цьогорічного курортного сезону стала дуже мала кількість іноземців з Росії і Білорусі. Перші надивилися жахливих кадрів від своїх пропагандистів про війну на «юго-востоке», другим просто забороняли в’їзд в Україну.
Та вже до кінця серпня, як свідчать дані ОДА, наплив туристів дещо зріс. Херсонщина прийняла понад два мільйони гостей. «1,34 млн людей відпочили індивідуально: в наметових містечках, садибах сільського зеленого туризму, готелях. Понад 0,75 млн було охоплено послугами проживання та розміщення в закладах відпочинку й оздоровлення. Також 58,5 тис. дітей оздоровилися в дитячих закладах відпочинку, санаторіях. Найбільш відвідуваними туристами стали Генічеський, Голопристанський, Скадовський та Каланчацький райони. Основна мета здійснення громадянами подорожі в регіон за видами туризму: відпочинок й оздоровлення в курортно-рекреаційних зонах (75%), сільський зелений туризм (19%), історико-культурний та інші різновиди туризму (6%)», — йдеться у повідомленні ХОДА. Це — не рекордні показники. Минулого року регіон відвідали майже 2,5 мільйона туристів. Утім, говорить в. о. начальника управління туризму і курортів Херсонської ОДА Сергій ШКАРУПА, в сьогоднішніх умовах курортний сезон не можна назвати провальним.
— Сезон ще триває, люди є на узбережжі Чорного моря, менше — на Азовському. Думаю, що загалом цього року різними формами оздоровлення і відпочинку буде охоплено близько 2,2 млн туристів, — коментує «Дню» Сергій Шкарупа. — Якщо говорити про економічну складову, то цінова політика цього року була на рівні минулого. Власники закладів відпочинку не піднімали ціни, незважаючи на зростання курсу іноземної валюти. Передусім — щоб залучити людей, не втратити наявних клієнтів. Дещо переорієнтувалися туристичні потоки. Далася взнаки відсутність росіян і білорусів. Однак значно збільшився потік туристів з Харківської, Дніпропетровської, Полтавської, Черкаської областей. Зрозуміло, що багатьох переселенців зі сходу теж розмістили на наших базах. Водночас, незрозуміло чому майже на половину зменшилася кількість гостей із заходу країни. Мабуть, люди побоялися. Відзначаємо і зменшення тривалості відпочинку від 10 — 15 діб — до 7 — 10. Також зменшилося користування послугами ресторанів. Помітно, що туристи хотіли і на морі побувати, і зекономити кошти. Про це говорять і власники готелів, і бізнесмени зі сфери послуг. Тобто людей нібито було й достатньо, але дозволяли вони собі менше, ніж зазвичай. Щодо Криму, то, наскільки мені відомо, туди цього річ приїхало не більше двох мільйонів туристів. Хоча зазвичай було не менше шести.