Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Гуманізм» по-російськи

Або Яке місце у списку «найавторитетніших людей сучасної Росії» посідають терористи
07 листопада, 11:51
ФОТО REUTERS

Головний редактор журналу «Русский репортер» Віталій Лейбін почав цитувати Путіна у хвалебних тонах. Така ось «точка неповернення» для будь-якого російського ЗМІ. Здавалося б, і що з цього? Ще один більш-менш «незалежний», принаймні недержавний, журнал пропагандистська машина підім’яла під себе. Проблема тільки в тому, що «Русский репортер» взявся щотижня напихати своїх читачів перекрученою до невпізнанності інформацією про Україну. Звичайно, зі своїми «експертними» думками у стилі старшого брата. Ось, наприклад, опус із останньої редакторської колонки в жовтні: «Минулого тижня в рамках «Гуманітарної ініціативи Донбасу» інтелігенція в Донецьку обговорювала вибори 2 листопада в «ДНР» і «ЛНР» (які важливіші за українські, потрібна якась влада) і говорила якраз про те, що людина — понад усе». Можна уявити собі цю «інтелігенцію», яка виспівує свої гімни на тлі кухонної раковини, а слово «гуманізм», мабуть, не використовувалося, щоб ніхто не переплутав із лайкою. Ну і звісно, за словами Лейбіна, всі ці «ДНР» і «ЛНР», сформовані бойовиками ззовні, легітимні, напевно, як і Янукович у Ростові — легітимний президент. Хотілося б почитати в колонці редактора про марш за федералізацію Сибіру, але термін «федералізація» в «Русском репортере» зараз використовують виключно «на експорт», тобто для України.

У тому ж останньому жовтневому номері «РР» опублікував сотню «Найбільш авторитетних людей сучасної Росії», і все б нічого, якби список не формувався з «відчутним українським перекосом», що визнає і редакція журналу. Серед цього списку багато персонажів, які сприяли анексії Криму, формували кістяк бойовиків і їхню ідеологію, яка породила штучні формування «ДНР» і «ЛНР», і навіть тих, які не тільки формували, а й убивали. Також у списку є журналісти, які про це «правильно» написали. Все більше «авторитетних» у цьому контексті наближаються до значення «авторитету» в жаргонно-російському розумінні слова з лексикону 90-х. Але для «РР» всі ці персонажі — люди, які «представляють російську історію 2014 року». І цей вислів тільки підтверджує, що росіяни до цього часу зазіхають на історію України, намагаються підмінити поняття. Риторику «священної війни» замінили «захистом російського населення», тільки й усього.

«День» уже писав про небезпеку так званих ТОП-100 та інших рейтингів, що викривлюють розуміння цінностей, у вітчизняних ЗМІ («Про VIP-джинсу», № 184 від 3 жовтня 2014 року). Тут же проблема набагато глибше. Нових героїв для сучасної Росії ліплять із убивць. Наприклад, в «сотні авторитетних» є російський диверсант і терорист Ігор Гіркін, за даними СБУ — полковник ГРУ Генерального штабу Збройних сил РФ, щоправда, в «Русском репортере» його представляють як Ігоря Стрєлкова, який «очолив збройний опір новому київському уряду». До речі, словосполучення «київська влада», яке прийшло на зміну «хунті», що, по суті, для російських ЗМІ є тим же пропагандистським гаслом тільки в інших барвах, ще багато разів повторять у цьому списку. Для цих представників, як кажуть, «другої найдавнішої професії» не існує ні президентських, ні парламентських виборів, натомість існують «вибори в ДНР» за картоплю і капусту.

В анотації до проекту редакція бундючно прорікає щось про «гуманістичний пафос проекту», і водночас вносить до списку терориста, колишнього морського піхотинця, відомого під позивним «Моторола», під егідою якого співробітники відомого пропагандистського каналу LifeNews знімали сюжети про «доблесних ополченців». Вищий прояв гуманізму по-російськи. В журналі його «сміливий вчинок» характеризую так: «Отримав популярність під час зіткнень під Слов’янськом, де кілька тижнів на чолі невеликого загону захищав Семенівку».

Журналісти-дармоїди виглядають на цьому терені особливо цинічно. Коли малюють такого собі Робін Гуда, «народного губернатора», «людину в простому светрі» — Олексія Чалого, який їздив разом із Аксьоновим-Гобліном до Путіна отримувати медальку за відчуження Криму. Коли вихваляють колишнього спеціального кореспондента Lenta.Ru Іллю Азара за те, що «став одним із перших журналістів, які написали, що українська армія в Красноармійську стріляла, зокрема і в мирних людей». До речі, Ілля зараз успішно працює на ліберальне інтернет-видання Meduza, створене Галиною Тимченко, колишнім редактором Lenta.Ru. Коли вносять до своїх списків таких режисерів, як Олексій Герман-молодший, за те, що він «намагався помирити прихильників Майдану і антимайдану в культурному середовищі, заявив, що всі ідейні, чесні, талановиті, тому «повинні взятися за руки» і «дружити». А Росія, як і її вірнопіддані, дуже любить грати роль міжнародного «арбітра і миротворця».

Ось вона — збочена російська машина переписування історії в дії. Якщо зараз деякі, ще не зовсім засліплені пропагандою, люди і будуть пам’ятати й розуміти, хто і з якою метою розв’язав цю війну і що насправді ховається за «зіткненнями під Слов’янськом» (а склад же ж який — хоч одразу в підручники про «нову російську історію»), то їхні нащадки сприймуть це як частину військової саги, «визвольної війни», а саме таке тлумачення формують ЗМІ РФ. Ця пропаганда особливо небезпечна ще й тому, що впливає на уми не тільки тут і зараз, а й спотворює дійсність, щоб у майбутньому мати платформу, на яку можна спертися, втлумачуючи меседж про «велику імперію».

Одна історія, коли журналісти влаштовують таке світобачення у себе на батьківщині, і зовсім інша, коли вчать цьому в Україні. Але ж Віталій Лейбін — частий гість однієї «школи журналістики» в Києві. Ще рік тому під час цих студій він розповідав, що «Русский репортер» — «за політичне пробудження середнього класу», і говорив, що «журналісту треба вміти виходити за межі шаблонів, відмовлятися від першої відповіді, яка спаде на думку». На жаль, мабуть, власні поради редактор «Русского репортера» до себе не застосовує.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати