Перейти до основного вмісту

Проба сил...: «нові» проти «рєшал»

Альона БАБАК: «Шантаж щодо посад у комітетах із боку депутатських груп та «Опозиційного блоку» відбувався увесь час та на всіх рівнях. Але ми відстояли свою позицію...»
04 грудня, 19:34
ГАННА ГОПКО — ГОЛОВНИЙ ПРЕТЕНДЕНТ (КОЛИ ГОТУВАВСЯ НОМЕР) НА ПОСАДУ ГОЛОВИ ПАРЛАМЕНТСЬКОГО КОМІТЕТУ У ЗАКОРДОННИХ СПРАВАХ

Як і у вівторок, коли голосували за новий склад уряду, 4 грудня в засідання законодавчого органу двічі оголошували перерву. Дебати між політичними силами тривали до останнього. «Члени коаліції засідали та вирішували, хто в яких комітетах буде, — коментує «Дню» один з депутатів від «Народного фронту». — Багато депутатів хотіли увійти чи очолити різні комітети, але «шахівниця» не складалася. Тому керівництво фракцій взяло тайм-аут та пішло домовлятись та вирішувати все в ручному режимі». 

Зрештою, депутати зібралися на вечірнє засідання і нарешті проголосували. Першим віце-спікером став Андрій Парубій з «Народного фронту», а віце-спікером представниця «Самопомочі» Оксана Сироїд. Коли готувався номер, тривали палкі дискусії щодо формування комітетів і тих, хто їх очолить.

В чому була проблема тривалих і важких торгів? Не зважаючи на тисячі життів на Майдані і сході Україні, які віддані за зміну системи, боротьба по суті триває за посади і ресурси. «Політичний шантаж з приводу посад у комітетах з боку представників депутатських груп та «Опозиційного блоку» відбувався весь час та на всіх рівнях — керівників, особистого спілкування, кулуарних розмов, телефонних дзвінків, — коментує «Дню» представниця «Самопомочі» Альона Бабак. — Але на Раді коаліції було вирішено, що до керівних органів комітетів ми не включаємо людей, які для України зробили такі речі, що ставлять в конфлікт будь-яке прийняття рішень демократичними силами. Пан Хомутинник, Ківалов, Геллер не потрапляють в керівні органи комітетів, і це було прийнято одноголосно. До останнього моменту передбачалося в якості компромісу включення до керівних органів комітетів на рівні перших заступників голів комітетів призначення окремих членів з «ОБ». Але остаточно було прийнято рішення не йти на цей компроміс. Закон вимагає, щоб були представники у комітетах від опозиції, але він не вимагає, щоб це були саме представники «Опозиційного блоку». Вони не мають такого морального права, адже з їх присутністю в цих комітетах пов’язано багато речей, неприйнятних для суспільства. Ми, маємо сильну коаліцію та сильних представників на всі керівні органи в комітетах».

ФІЛАТОВ І ЯРОШ УВІЙДУТЬ ДО НОВОЇ ДЕПУТАТСЬКОЇ ГРУПИ. «МИ СТВОРЮЄМО «ОПОЗИЦІЮ З ПОЗИЦІЄЮ», ЩОБ КОНТРОЛЮВАТИ НИНІШНЮ БІЛЬШІСТЬ», — ЗАЯВИВ «Дню» ДЕПУТАТ ПАРАСЮК

Принципову позицію ненадання посад «Опозиційному блоку» відстоювали саме у політичній силі Андрія Садового. Натомість, у «Народному фронті» і у «Блоку Петра Порошенка» була інша позиція. Віктор Чумак, депутат від БПП, висловився, що він не проти надання представникам депутатських груп та «Опозиційного блоку» деяких комітетів. За його словами, це моральне право народу, який з тих чи інших причин проголосував за ці політичні сили. З його думкою згодні і у НФ. Олег Медуниця заявив: «Моя позиція в тому, щоб надати «Опозиційному блоку» чи депутатським групам якісь комітети».

Окрім конкуренції за комітети серед членів коаліції, як бачимо, дуже гостро стояло питання, чи віддавати посадами тим, хто не входить до парламентської більшості. І питання тут навіть не стільки в законі, скільки в принциповій позиції нових депутатів не давати корупціонерам з минулого посади, до яких вони звикли. «Нарешті! Рада Коаліції щойно проголосувала, що такі нардепи, як Геллер, Ківалов, Хомутинник, Яценко — лише рядові члени! Жодних посад в комітетах! Працювати на країну можуть ефективно і як члени!», — написала у себе на сторінці в ФБ Ганна Гопко з «Самопомочі».

«ОПОЗИЦІЙНОМУ БЛОКУ» ПОКИ ДОВОДИТЬСЯ МРІЯТИ ПРО КОМІТЕТИ...

«Ми створюємо «опозицію з позицією», щоб контролювати нинішню більшість та не допустити появи нових януковичів, азарових, рибаків, — коментує «Дню» позафракційний народний депутат Володимир Парасюк. — «Опозиційний блок» я взагалі не вважаю якимись парламентарями. Теперішня більшість якимись таємними способами хотіла протягнути в комітети ківалових, хомутинників, щоб вони лобіювали власний бізнес та надалі обкрадали державу. Нинішні фракції та коаліція не є стабільними — людям не подобається те, що відбувається в залі. Тому я не можу точно сказати, скільки людей приєднається до нашої депутатської групи. Зараз у нас я, Дмитро Ярош, Андрій Білецький, Борислав Береза, Борис Філатов, розмовляємо з депутатами зі «Свободи». Ввійде до неї мінімум 20 депутатів.  Ми не будемо голосувати всі «за» чи «проти», це для того, щоб мати хоч якісь важелі впливу на Раду».

Нова Рада є достатньо складною. Це ми бачимо вже зараз. Принципи роботи багато в чому залишилися тими самими, що і були раніше. Наприклад, обіцяне скорочення і реорганізація парламентських комітетів є мінімальним. А це перша ознака намірів реформуватися і реформувати. І стосується це не тільки тих, хто не увійшов до коаліції, а декого з тих, хто там знаходиться. Це негатив. Є і позитив. З усього видно, що основна конкуренція в парламенті буде тривати між політиками, які звикли працювати по-старому, і політиками нової генерації. Проба сил вже почалася.

КОМЕНТАР

«НОВА ПОЛІТИКА — ЦЕ ТЕ, ЩО НАМ ПОТРІБНО, ЧОГО НЕМАЄ І ЩО ТРЕБА ФОРМУВАТИ НОВИМ ПОЛІТИЧНИМ СИЛАМ»

Вікторія ПОДГОРНА, політолог:

— Те, що «Самопоміч» відстоює недопущення представників «Опозиційного блоку» та депутатські групи до керівництва у комітетах ВРУ, то це відповідає головному конфлікту «молоді-старі», який визначатиме українську політику. Це нормальна ситуація, коли «старі» повинні йти, а вони не хочуть і будуть чіплятися за будь-які можливості залишитись при владі. Будуть діяти традиційні спроби домовитись з діючою владою, бо вони вийшли з одного політичного класу. І тільки нові політичні сили, які не пов’язані ані зобов’язаннями з ними, ані минулим з цим діючим класом, будуть вимагати оновлення політики. Нова політика — це те, що нам потрібно, чого немає і що треба формувати новим політичним силам. Вона складається з таких суттєвих деталей як правила гри, принципи, процедури формування списків, уряду, комітетів і т.д. Це і є сутність та аксіома демократії, за яку треба боротися та яка повинна бути опрацьована на практиці в Україні. За це і борються нові політичні сили.

ОКРЕМА ДУМКА

Борис ФІЛАТОВ, народний депутат, позафракційний: 

— Вперше в історії українського парламентаризму, коли коаліція узурпувала владу. Причому керівництво комітетами, які мають контролюючі функції, не надається опозиції. Причому все це викручується таким чином, що опозицією є «Опозиційний блок». Всі депутати, які не ввійшли до коаліції, є опозицією. В парламенті є «Опозиційний блок» і є права опозиція. Є різні люди, які заплямувалися і не заплямувалися, права опозиція, але з нами ніхто не хоче розмовляти. Нинішня коаліція велика і може бути аморфна, їм потрібно всіх людей розсадити, тому, даруйте за вислів, наїстися не можуть. В парламенті постійно порушуються процедури, принципи парламентаризму, наприклад, коли за уряд голосується «пакетом». Філатов відзначив, що ВР «пакетом» голосувала за призначення міністрів, бо члени коаліції не довіряють один одному і розуміють, що якщо буде індивідуальне голосування за кандидатуру, то хтось може не пройти.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати