Полегшення відчувають 90% учасників
На Волині проводять уже п’ятий психотренінг для військових, які повернулися із зони АТОВзагалі-то розробник цього проекту, кандидат психологічних наук, доцент Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Антоній Мельник вважає, що мирним за своєю природою людям, які пережили жахи сучасної війни, наразі потрібен не психотренінг. Точніше, не просто психотренінг, а повноцінна реабілітація (відновлення) фізичного і психологічного стану, який погіршився в результаті перебування в зоні бойових дій. Проте наразі цим переймаються лише ентузіасти, а повноцінної державної політики (як навіть у Росії, де ще після війни в Чечні зрозуміли, з чим мають справу) в Україні немає. Тому психотренінги, які організовує Ковельський центр допомоги 51-й бригаді, і стали тим шансом, який дає можливість отямитися, образно кажучи, від війни. І те, що на Волині проводять уже п’ятий такий тренінг, свідчить про їхню користь. Полегшення, просвітлення душі відчувають, як свідчать рідні та волонтери, 90 % військових.
Чотири попередні тренінги пройшли на озері Світязь — на базах відпочинку та у санаторії «Лісова пісня». А п’ятий — у волинському санаторії «Пролісок», директор якого депутат Волинської обласної ради висловила бажання колективу підтримати наших захисників. Санаторій і взяв на себе основні фінансові витрати.
Психолог Антоній Мельник вважає, що вирішувати проблему так званого донецького синдрому потрібно комплексно: медичними, психологічними, соціальними заходами. Тому медична психологічна реабілітація включає в себе лікування, психотренінги, зустрічі зі школярами, відвідування монастирів та інших установ, де бійці можуть отримати реабілітаційний вплив і відновити свій власний потенціал. Корисним для самого психолога був нещодавній семінар у Львові, де він слухав фахівців, зокрема й з Ізраїлю — країни, що воює, де про психічне здоров’я військових піклуються серйозно. В Ізраїлі, каже, своя специфіка, там тотальна мобілізація (жінок також призивають), там військові зі зброєю часто вдома. Але надання психологічної допомоги проводять на лінії вогню (на відстані почутого пострілу). І якщо боєць вийшов із зони бойових дій (чи в тил, чи додому, чи в госпіталь), він обов’язково має пройти реабілітаційний період від 20 днів. Доки солдат на війні, з його сім’єю проводяться заняття, щоб усвідомили, якою може повернутися з війни рідна людина і що з тим робити.