Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

В Україні – найдорожчий біометричний паспорт у Європі. Чому?

Експерт: «Навіть за таку високу ціну ми не отримуємо тих послуг, які надають європейцю. Купуємо бланки, а не безпеку»
05 лютого, 10:45
ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА

Уже майже місяць як в Україні приймають документи на виготовлення біометричних паспортів. За цей час до Державної міграційної служби звернулося понад 65 тисяч громадян. 13 тисяч з них — уже отримали паспорт нового зразка. «Як і очікувалося, оформлення однієї особи триває до 20 хвилин, отже, з врахуванням суттєвого збільшення кількості робочих місць, міграційна служба готова до підвищеного попиту на закордонні паспорти поточного року», — йдеться в повідомленні ДМСУ.

Як відомо, біометричний паспорт дещо дорожчий від звичайного закордонного. Коштує він 518 гривень (близько 26 євро). Тоді як звичайний паспорт можна купити за 360 гривень.

Дослідники із Українського інституту міжнародної політики проаналізували, на скільки різниться ціна українського біометричного паспорта із країнами ЄС та як формується вартість документа в цих країнах.

«Коли ми почали аналізувати вартість біометричних паспортів — зрозуміли, що немає чіткої прив’язки між країною та ціною, яку вона визначає за біометричний паспорт. З’ясувалося, що найдешевший документ в Європі не коштує менш ніж 20 євро», — розповідає голова правління Українського інституту міжнародної політики Ростислав Томенчук.

За підрахунками експертів інституту, найдорожчі біометричні паспорти в Австралії (169 євро), Італії (116 євро), Швейцарії (114 євро), Канаді (107 євро) та Великобританії (91 євро). «Досить цікава ситуація в Італії. Ще минулого року вартість біометричного паспорта становила близько 50 євро, але, крім цього, було кілька інших податків, які мали сплачувати громадяни за його виготовлення. Тому влада визначила єдину повну ціну в 116 євро, до якої закладено усі ті податки. Хоча вартість документа не змінилася. Італійці і раніше її платили, просто вона була розбита на окремі податки», — пояснює Ростислав Томенчук.

Ще один цікавий приклад формування вартості біометричного паспорта — в Голландії і Бельгії. Влада цих країн дала можливість муніципалітетам робити надбавку в невеликому коридорі. «Отже, ціна в кожному регіоні країни буде відрізнятися. Але вони беруть на себе відповідальність за процедуру видачі біометричних паспортів», — додає голова правління Українського інституту міжнародної політики.

Серед сусідів України найдорожчий закордонний паспорт — у Румунії (70 євро). Він коштує приблизно стільки ж, скільки паспорт бельгійця. «Це при тому, що середній заробіток у Румунії — в кілька разів нижчий, ніж у Бельгії. Також у Румунії видають паспорт на 5, а не на 10 років, як у Бельгії», — говорить Томенчук. В Ірландії ж надаються пільги інвалідам, учасникам бойових дій і низці інших соціальних груп.

Найдешевший біометричний паспорт в ЄС — у Болгарії (20 євро). За таку ж ціну можна оформити документ у Боснії та Герцеговині. Трішки дорожче — 22 євро, доведеться заплатити в Чехії, 25 євро — в Іспанії та 28 євро — в Естонії. Україна — на п’ятому місці в Європі за вартістю біометричного паспорта.

Утім, якщо порівняти ціни за біометричний паспорт з доходами громадян у різних країнах, для українця в структурі витрат цей документ найдорожчий. «Проблема не в високій вартості документа, а в низькій купівельній спроможності громадян», — говорить голова правління Українського інституту міжнародної політики. За його словами, подібна ситуація — в Вірменії та Молдові. Найдешевшим у такому співвідношенні є біометричний паспорт іспанця.

Проте за таку високу ціну українець не отримує тих послуг, які отримує європеєць, а фактично просто купує бланки. «В Європі держава продає не бланк, а гарантії безпеки, правила, в рамках яких цей паспорт діє. В його вартість, звичайно, також входить робота працівників і державної митної служби, і того підприємства, яке його виготовляє тощо», — говорить він.

Отже, постає запитання, яку політику веде держава. «Якщо вона вводить ці паспорти для того, щоб громадяни їхали за кордон і дивилися, яка є Європа, то варто вводити пільги для окремої категорії громадян. Наприклад, для пенсіонерів, які часто ніколи не виїжджають за межі свого району», — говорить Томенчук. Якщо ж влада не зацікавлена у відкритті кордонів, як, наприклад у Вірменії, то звичайно, ціна буде вищою. Або ж узагалі, як у Білорусі, де не вводитимуть біометричні паспорти.

В Українському інституті міжнародної політики також підготували кілька рекомендацій для української влади. По-перше, розглянути можливість залучення місцевих органів влади до видачі біометричних паспортів, як це роблять у Нідерландах чи Бельгії. «Щоб певна частина вартості залишалася на місцях. До речі, це буде ефективний і пілотний приклад того, як держава готова розглядати принцип децентралізації, залучаючи місцеві органи та зацікавлюючи їх у тому, щоби надавати адміністративні послуги», — пояснює він.

По-друге, забезпечити оплату вартості біометричного паспорта єдиною сумою і заборонити накладати оплату додаткових послуг. «Це зробить процес більш прозорим, бо людина одразу розумітиме, що кошти, які вона сплачує, йдуть у бюджет, а не на сплату різних послуг, поява яких часто — незрозуміла і може мати корупційну складову», — пояснює голова правління Українського інституту міжнародної політики. По-третє, передбачити можливість виготовлення паспорта з більшою кількістю сторінок за додаткову оплату для людей, які часто подорожують. Також експерти рекомендують передбачити пільги для окремих категорій громадян і скасувати плату за додаткові банківські послуги.

До слова, поки що отримати візу в паспорті нового зразка — неможливо. «Проблема в тому, що кожне консульство повинне мати при собі фізичний бланк біометричного паспорта. Але від Кабміну через МЗС ще не передали достатньої кількості бланків для того, щоб посольства могли звірити, що то справді той паспорт, з яким прийшов заявник. Але в Кабміні пообіцяли виправити ситуацію протягом цього тижня», — говорить Ростислав Томенчук.


ГОЛОС ІЗ «ФЕЙСБУКУ»

Василь ФІЛІПЧУК, голова правління Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД):

— Скромна чарівність української корупції... Державне підприємство з непретензійною і простою назвою «Документ». Попри те що біометричний паспорт коштує якихось там 15 євро, насправді вас легко і непомітно змусять заплатити понад тисячу гривень. Причому і заплатити карткою чи готівкою у вас також не вийде — заплатити можна лише одним єдиним автоматом, де також за операцію з вас легко візьмуть ще 30 грн комісійних. Ось так, копійка до копійки і  той, хто створив цю державну монополію,  яхточку за рік купить. Цікаво, Петру Олексійовичу, коли видали перший біометричний паспорт, також такий рахунок виставили? А заміна ЄДАПСУ на ДП «Документ» — це і є реформи, за які помирали люди на Майдані?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати