«Мальовнича країна»
У Національному музеї літератури України представлено картини Миколи Шелеста
Проект «Мальовнича Україна» об’єднав картини Миколи Шелеста, створені протягом останніх п’яти років. Серед полотен митця, заслуженого діяча мистецтв України та Польщі, – натюрморти, пейзажі, серія творів про життя Тараса Шевченка тощо. Спільна риса усіх картин – соковиті кольори, «живий блиск» об’єктів: сонця, посуду, коней, води.
Кожен твір має філософський підтекст. Наприклад, у натюрморті «Час «Ч» в Україні настав» художник закодував своє бачення сучасності.
Багатство кольорів – у полотні «За все необхідно платити». Бліді яблука, цукрові кавуни, пузаті гарбузи і трутень, що сидить на гроні винограду, – через цей сюжет художник нагадує, що за пишні врожаї треба розраховуватися. Ще один філософський натюрморт – «Кожному своє». Рушник із півниками закриває розбиту стіну, поруч – перці, вино, букет чорнобривців. «У часи Януковича люди прикривалися українським рушником, а країна гинула, - коментує Микола ШЕЛЕСТ. – Хтось наче ріже державу – на це вказує ніж, всаджений у гарбуз із синьо-жовтим прапором. Сік, або кров, тече, його п’є трутень. Цій комасі тільки б наїстися, а там – хоч трава не рости»...
Митець пишається тим, що створює живі, об’ємні образи. Люди на його картинах завжди дивляться на публіку. Тварини, дороги і русла річок немов повертаються залежно від ракурсу, з якого людина розглядає роботу. От і Тарас Шевченко на картині «Пророк» вдивляється у глядача. Великий Кобзар сидить на колоді верби, що символізує Україну. Дві гілки стирчать з колоди – це схід і захід, їх поєднує постать поета. З півночі несуться темні хмари, гнеться стара гола тополя. Надія на майбутнє – у дереві поруч, що тільки починає рости.
Пейзажі Миколи Шелеста просякнуті спокоєм. Художник змальовує Густинський монастир, Михайлівський собор, Седнів, луки навколо річок Сейм та Самара. Поетичну картину «Мелодія Карпат» митець створив під враженням від знаменитої «Мелодії» Мирослава Скорика. Микола Шелест розповідає: «Зачарувала ця музика. Все думав, як її передати. Намалював сині гори, овець, собак і хлопця на коні, який награє мелодію».
Взагалі, художник полюбляє малювати коней. Такі картини сповнені драматизму. Зокрема, на полотні «Збирання українських земель» молода вершниця збиває докупи коней різних мастей, які символізують регіони країни. Зворушлива картина «Юність» – знову про молоду Україну. Дівчина у білій сукенці біжить разом із темними кіньми, за ними женеться злий пес. «То не дівчина з кіньми, а юна держава, яку лають з усіх боків, - зізнається Микола Шелест. – Поруч річки України – Рось і Дніпро».
Зараз художник планує створити серію картин про життя Григорія Сковороди, також продовжує робити натюрморти та пейзажі. А останні твори М. Шелеста можна побачити на виставці «Мальовнича Україна», що триватиме до 15 лютого.
Author
Марія ПрокопенкоРубрика
Культура