Перейти до основного вмісту

Спроба влади уникнути критики. Невдала

Експерт: «Війна не може бути підставою для порушення прав людини і фундаментальних правових категорій»
02 березня, 16:35

Серйозний резонанс в суспільстві викликав законопроект «щодо захисту та збереження авторитету держави» члена фракції «Народний фронт» Костянтина Матейченка. Депутат запропонував карати «критиків влади» виправними роботами на строк до двох років, арештом до 6 місяців або позбавленням волі на строк до трьох років. В документі згадується така діяльність «поза законом»: «суспільно небезпечні протиправні діяння, що посягають на авторитет України, наруга, осквернення чи інші дії, спрямовані на підрив авторитету органів державної влади, що в подальшому може тягнути за собою порушення соціальних норм й державного ладу» і т.д.

Ініціатива Матейченка викликала вибух у соцмережах та в експертних колах. Так, громадський активіст Тарас Шамайда на своїй сторінці у Facebook написав: «Шановні депутати, міністри і просто партєйци з «Народного фронту»: а хтось із Вас може популярно пояснити депутату Матейченку, що його ідея садити на три роки людей за «…дії спрямовані на підрив авторитету органів державної влади…» - це диктаторська маячня в найкращих традиціях Януковича і законів 16 січня?!.».

Не забарились із реакцією у самому «Народному фронті» - член фракції Вікторія Сюмар зазначила у соцмережі: «Кримінальне покарання за будь-яку критику неприпустиме. Костянтин Матейченко – бойовий командир, який багато доклав до захисту країни ще від початку російської агресії, але ці речі будемо йому пояснювати і переконувати відкликати його законопроект, аби забрати норму про кримінальне покарання…».

«Війна не може бути підставою для порушення прав людини і фундаментальних правових категорій. Критикувати владу ніколи не може бути заборонено, -  ділиться з «Днем» голова Центру політико-правових реформ Ігор КОЛІУШКО. - Якщо подібні закони все ж почнуть приймати, то така тенденція – привід насторожитись, адже влада замість проведення реформ утверджуватиме себе шляхом обмеження прав людини». На думку Коліушка, структурні реформи організації влади важко проводити будь-коли, і для них потрібне певне вікно можливостей, яке уряд майже остаточно втратив, що викликає справедливе незадоволення.

«Це приклад того, як з’являються абсолютно безглузді законодавчі ініціативи неадекватних депутатів, які одразу відбиваються суспільством, - коментує «Дню» медіаексперт Отар ДОВЖЕНКО. - В цій ситуації спрацював ефективний механізм суспільного резонансу та спротиву. Це той фільтр, який абсолютно не працював за Януковича. Щоб скасувати «закони 16 січня», знадобилося 10 днів, повстання та декілька жертв. Зараз же вистачає лише декілька дописів на Facebook та коментарі перед камерами». Проте, на думку Довженка, важливо, щоб цей механізм не мав абсолютної влади, адже протест можна інсценувати, «протестувальників» найняти. Медіаексперт робить висновок: «На фоні всіх складнощів, які відбуваються в країні, влада недостатньо комунікує з людьми та не пояснює, що саме коїться, де цьому кінець. Це проблема і тих людей, які займаються їх комунікацією із суспільством». – завершує Отар Довженко.

P.S. Коли готувався номер, з’явилася інформація про відкликання Костянтином Матейченком його законопроекту.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати