Фукусіма. Iнший вимір
Японський фотожурналіст Кадзума Обара представив у Києві виставку, присвячену трагедії землетрусу й аварії на АЕС
Фотографії постраждалих від землетрусу регіонів Японії та працівників АЕС «Фукусіма-1» можна побачити у Музеї історії Києва до кінця березня. Це — роботи японського фотожурналіста Кадзума Обара, який одразу після катастрофи вирушив у епіцентр подій. Він зосередив свою увагу не на самій події, а на людях, працівниках станції: знімав їх у процесі роботи та робив їхні портрети.
«Особливу увагу я хочу звернути на фото ліквідаторів аварії. — говорить Кадзума Обара. — Вони — справжні герої. Але, на жаль, Японія не змогла повністю оцінити їх внесок у справу відновлення країни. Ця ситуація триває навіть зараз. До сьогодні на АЕС «Фукусіма-1» працює близько семи тисяч ліквідаторів. Серед цих людей є ті, хто працював на АЕС, а є і ті, хто прийшов туди після катастрофи. Кожен з них відчуває відповідальність і переконаний, що мусить подолати наслідки трагедії якомога швидше. Хотілося б розповісти історію одного з цих працівників. Через аварію на станції Джін Ватанабе втратив роботу, тому вирішив стати одним із ліквідаторів. Його донька померла у ранньому дитинстві і похована у теперішній зоні відчуження. Родина Джіна виїхала, а він вирішив залишитися і працювати тут».
«Мені б дуже хотілося, щоб якомога більше людей змогли прийти на виставку та побачити ці світлини. — говорить радник посла Японії в Україні Хіромі Накано. — З часу подій на Фукусімі пройшло вже чотири роки. За цей час і японці, і Японія загалом отримали від українців значну підтримку. Сьогодні я ще раз хочу подякувати українцям за це. Я відчула, що Україна та Японія — схожі одна на одну, адже мають спільний досвід. Лише країни, які пережили таку трагедію, по-справжньому їй співчувають. Нам є чого повчитися один в одного».
Відвідувачка виставки Анастасія Дорошина давно цікавиться японською культурою і добре пам’ятає той день, коли вперше дізналася про страшну трагедію японського народу. «В день аварії на АЕС «Фукусіма-1» у нас було заняття з японської мови. Коли ми прийшли до класу — викладачка просто приголомшила нас цією новиною. У мене був шок. Представлені сьогодні фотографії — невідомі сторінки історії цієї катастрофи».
Представлені світлини будуть в Україні ще два місяці. Експозиція у Музеї історії Києва працюватиме до кінця березня. Вхід на виставку — безкоштовний.
До слова, перебуваючи в Україні фотограф Кадзума Обара спільно з Музеєм «Чорнобиль» почав роботу над виставкою, присвяченою Чорнобильській катастрофі. Зокрема, у майбутній експозиції буде представлено фото та історії ліквідаторів аварії, яких, на думку пана Кадзуми, нині несправедливо забули. Виставку презентують до річниці Чорнобильської катастрофи.