«4 Блок» у Харкові: мистецтво еко-плаката проти ненависті
Увечері 15 квітня в «ЄрміловЦентрі» було гамірно й велелюдно. На відкриття дев’ятої трієнале «4 Блок» — міжнародного художньо-філософського бренду Харкова з 1991 року — зібралася, схоже, вся творча й активна частина міста. Фестиваль еко-плаката, який триватиме два тижні — до 30 травня, розпочався з виставки плакатів «Екологія людини».
«Це нова номінація, — пояснює засновник та Президент трієнале, професор художньої Академії і заслужений діяч мистецтв Олег Векленко. — Це відповідь на події минулого страшного року в Україні. Тут художники говорять про війну, насильство, жорстокість і свободу, права людини». Плакати несуть біль і надію, закликають не вішати на людей ярлики, берегти тендітну гармонію світу. «Людина-легенда» професор Векленко, який особисто брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильського вибуху (що спонукало його створити фестиваль еко-плакатів 24 роки тому), відзначає — з кожною новою виставкою в роботах з’являються нові теми, підходи й напрями.
64-літній професор говорить, що цього року естафету з організації фестивалю у нього підхопили молоді художники студії GRAFPROM — Ілля Павлов, Дарина Титаренко, Марія Норазян: «Вони є основними організаторами нинішнього фестивалю, фактично все тримається на їхніх плечах. Вони всі робили по-своєму, і я всім був невдоволений!
Однак доводилося себе стримувати й погоджуватися. Це молоде покоління, яке піднялося, воно по-своєму мислить, у них власні горизонтальні напрацювання та зв’язки». Саме художники з GRAFPROMа створили попередню супутникову виставку трієнале, серію вуличних плакатів з віршами Сергія Жадана.
Окрім «ЄрміловЦентру» фестиваль охопить ще декілька майданчиків. Наприклад, у рамках трієнале в галереї VovaTanya відбудеться виставка театрального плаката Віталія Куликова — одного з найяскравіших художників Харкова, що пішов на початку 2015 року. З 17 квітня дві провідні виставки плакатів трієнале відкриються на 7 поверсі «Аве Плаза» — «Екологія Землі» є центральною та найоб’ємнішою частиною фестивалю, а «Екологія культури» присвячена ювілею Данте, автора «Божественної комедії». Організатори вважають символічними для України, що з часу написання глави «Пекло» виповнюється 700 років. Саме звідси вони взяли головну тему трієнале: «Знов побачити зірки». Так автори висловлюють віру в те, що Україна, яка зараз проходить крізь кола пекла війни, знову підніметься до мирного зоряного неба.
«Ми розуміємо екологію як любов до своєї домівки, — говорить один із головних організаторів Ілля Павлов. — Екологія свідомості — це те, що ми думаємо, те, що ми говоримо. Художники, як справжні шамани й медіуми, закликають кінець війни, щасливий кінець сьогоднішньої трагедії за допомогою своїх образотворчих засобів».
Ілля Павлов розповідає, що в експозиціях представлено близько восьми сотень плакатів з 40 країн світу. Їх відбирали з декількох тисяч надісланих робіт. А визначити переможців трієнале буде ще складнішим завданням для іменитого журі, до якого увійшли шість провідних майстрів арту та дизайну з Польщі, Німеччини, Японії, Росії, Чехії та України