Перейти до основного вмісту

«Більше політичний, ніж економічний»

На думку експертів, у першому проекті держбюджету на 2013 рік домінуватиме соціальна складова
29 серпня, 00:00
МАЛЮНОК IГОРЯ ЛУК’ЯНЧЕНКА

Уряд має намір найближчим часом розглянути проект бюджету на 2013 рік. Про це на початку тижня заявив прем’єр Микола Азаров у Броварах. «Уряд працює за графіком, який передбачає передачу до Верховної Ради проект закону про держбюджет не пізніше 15 вересня, тому в найближчі кілька днів проект буде розглянуто на засіданні уряду і потім передано до парламенту», — сказав він. Водночас Азаров не уточнив основні макропоказники, на яких уряд будує проект держбюджету на наступний рік.

Натомість міністр економічного розвитку та торгівлі Петро Порошенко припускає, влада ще має переглянути макроекономічні показники на поточний рік. Про це він повідомив журналістам під час прес-брифінгу в Міністерстві економічного розвитку та торгівлі. З його слів, перегляд макроекономічних показників на 2012 рік може відбутися в жовтні-грудні, за підсумками 9 місяців. «Звичайно проводиться перегляд показників за підсумками 9 місяців. Ми хочемо зрозуміти, наскільки постійні тенденції, наскільки кризові явища за основними галузями знайшли відображення в обсягах і цінах продукції, і потім приймати відповідні рішення», — сказав міністр. Порошенко додав, що для оцінки ситуації з макроекономічними показниками дуже важливо зрозуміти, наскільки погані погодні умови для аграріїв у липні було компенсовано гарною погодою в серпні. Міністр повідомив, що Мінекономіки вже підготувало відповідні пропозиції в рамках проекту бюджетної резолюції. Утім, озвучити, які саме пропозиції, Порошенко відмовився. Мовляв, варто дочекатися їх схвалення Кабінетом Міністрів.

КОМЕНТАРI

ЗРОСТАННЯ ВВП = 3%. ІНФЛЯЦІЯ = 6-7%. ГРИВНЯ — СТАБІЛЬНА

Ярослав ЖАЛІЛО, президент Центру антикризових досліджень:

— Знаючи наш уряд, можна припустити, що він намагатиметься робити економічно збалансований бюджет (у будь-якому разі в першому поданні). Наскільки це вдасться перед виборами? На мій погляд, перший варіант бюджету буде більш політичний, ніж економічний. Ми прогнозуємо, що основні економічні показники на 2013 рік будуть реальними. Очікуємо близько 3% зростання ВВП. Інфляція буде невеликою — 6—7%. Втім, якщо економічне пожвавлення вийде за 3%, то інфляція також зросте до 8—9%. Курс гривні очікується відносно стабільний. Можлива протягом 2013 року певна девальвація, але суто технічного характеру, синхронна з інфляційними показниками. Хоча завдяки припливу інвестицій ця тенденція може перекритися посиленням гривні. Я не думаю, що буде зміцнення курсу гривні, але завдяки зростанню інвестицій стабільність нацвалюти посилиться. До кінця 2012 року може відбутися незначна девальвація гривні: з 7,99 — до 8,05 гривні за долар.

«ПАРАДНО-ДЕМОНСТРАТИВНИЙ ХАРАКТЕР СОЦІАЛЬНОЇ СПРЯМОВАНОСТІ»

Василь ЮРЧИШИН, директор економічних програм Центру Разумкова:

— Документ, звичайно, буде політичний. Основні параметри бюджету на 2013 рік будуть збережені, але соціальна складова домінуватиме. Виразними будуть і статті про фінансові реверанси в бік регіонів... Макроекономічні показники закладуть досить оптимістичними, аби показати, що економічна динаміка буде позитивна, що дозволить без шкоди економіці розширити спектр соціальних потреб. Оскільки формуватиметься ще тільки перший проект бюджету, то він буде максимально популяризований, адже пізніше його переглянуть. До того ж у березні вже традиційно бюджет переглядається. На мій погляд, бюджет носитиме парадно-демонстративний характер соціальної спрямованості урядової політки.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати