Перейти до основного вмісту

Хто замінить жерців «правосуддя» часів Януковича?

«На сьогодні Вища рада юстиції не сформована і ми не можемо звільнити тих суддів, які не мають морального чи професійного права знаходитися у судових лавах», — народний депутат
15 травня, 11:13
УЧОРА ВЕРХОВНА РАДА ВСТАНОВИЛА НОВИЙ АНТИРЕКОРД ЦЬОГО ПЛЕНАРНОГО ТИЖНЯ. ЛИШЕ З ШОСТОЇ СПРОБИ НАРОДНІ ОБРАНЦІ ЗМОГЛИ ПРОГОЛОСУВАТИ ЗА ВНЕСЕННЯ ЗАКОНОПРОЕКТІВ ДО ПОРЯДКУ ДЕННОГО СЕСІЇ / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Зі скрипом розпочавши вчора роботу, Верховна Рада все ж з першої спроби підтримала Постанову про присвоєння міжнародному аеропорту «Сімферополь» імені національного героя кримськотатарського народу, льотчика часів Другої світової Амет-Хана Султана. Також до Дня боротьби за права кримськотатарського народу, який відзначається 18 травня і пов’язаний з річницею депортації кримських татар з Криму в 1944 році, парламент проголосував за Постанову про звернення Верховної Ради України до ООН, Європарламенту, ПАРЄ, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, світових лідерів та всіх членів міжнародного співтовариства щодо засудження порушень прав і свобод кримськотатарського народу.

Ще одним важливим документом, прийнятим у стінах парламенту, став законопроект №1565 «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», який знищує монополію ЖЕКів в багатоквартирних будинках. «Цей механізм, буде, аналогічним тому, який є в об’єднанні — ми будемо надавати право власникам на загальних зборах більшістю голосів (з окремих питань — 50%, з деяких — 75%) — приймати рішення з управління спільним майном», — зазначила депутат Альона Бабак під час представлення законопроекту. Таким чином, власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку можуть бути фізичні та юридичні особи, територіальні громади та держава. Окірм цього, власники квартир та нежитлових приміщень стають співвласниками спільного майна будинку.

Проте одна з найважливіших подій, яка мала відбутись у Верховній Раді — голосування за кандидатів у члени Вищої ради юстиції (ВРЮ). Волевиявлення депутатів мало відбутись о 16.00, проте цей процес було затягнуто і на момент здачі номеру голосування ще не було проведено.

ВРЮ є незалежним органом, який вносить Президенту подання про призначення або звільнення суддів, приймає рішення стосовно порушень суддями і прокурорами вимог щодо несумісності та про їх дисциплінарну відповідальність. Обирається вона строком на 4 роки і складається з 20 осіб. 

Парламент, Президент, з’їзд суддів України, з’їзд адвокатів України, з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ призначають до ВРЮ по 3 члени, всеукраїнська конференція працівників прокуратури — 2. До її складу також входить голова Верховного суду, міністр юстиції та генпрокурор. На даному етапі обрання нового складу ВРЮ Президент призначив трьох її членів, з’їзд адвокатів, вищів та прокуратури — ще по два. Вчора ж парламент визначався із двома з трьох своїх делегатів — одного представив «Блок Петра Порошенка», другого — «Народний фронт». З третім кандидатом ще мають визначитись три фракції коаліції — «Самопоміч», «РПЛ» та «Батьківщина». Раніше Президент України Петро Порошенко заявляв, що 12—13 травня Верховна Рада має проголосувати за членів ВРЮ, проте, як це часто трапляється, зі строками він помилився.

«ЗНАЧЕННЯ ВИЩОЇ РАДИ ЮСТИЦІЇ БУДЕ КОЛОСАЛЬНИМ»

Руслан СИДОРОВИЧ, народний депутат України, «Самопоміч»:

— Незважаючи на те, що для багатьох громадян цей орган є не до кінця зрозумілим, він є одним з найважливіших. На ВРЮ покладені основні контрольні функції у судовій сфері. В рамках Конституційної комісії ведеться робота по забезпеченню деполітизації судової гілки влади (на що звертала увагу у своєму висновку Венеційська комісія), тобто усуненню парламенту від впливу на формування суддівського корпусу, на притягнення до відповідальності і т.д. та залишення Президенту лише церемоніальних функцій. Якщо ми проведемо дану реформу, значення ВРЮ буде колосальним. Тому питання добору кандидатур до даного органу є надважливим. Потрібно дуже добре аналізувати кожну людину, яка туди претендує, її життєвий шлях, її професійний шлях, чи була людина замішана у будь-яких скандалах, чи її автобіографія і її декларація не викликає запитань і сумнівів. Наскільки людина у своєму представленні здатна переконати, що заступаючи на роботу у цей орган, вона справедливо і добросовісно виконуватиме свої функції.

А зараз дискусії навколо кандидатур є дуже гарячими. Інше питання — що даний процес, можливо, варто було розпочати ще раніше для того, аби сформувати цей орган. Бо проблема носить і інший характер: на сьогоднішній день ВРЮ не сформована і ми не можемо звільнити тих суддів, які не мають морального чи професійного права знаходитися у судових лавах.

«В ДЕРЖАВІ ВІДСУТНІЙ МЕХАНІЗМ ПРИТЯГНЕННЯ СУДДІВ ДО ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ»        

Сергій АЛЕКСЕЄВ, Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя, «Блок Петра Порошенка»:

- Процес обрання членів Вищої ради юстиції затягується вже дуже сильно, адже орган більш ніж рік як не працює. Таким чином, в державі відсутній механізм притягнення суддів до відповідальності, тому вони відчувають безвідповідальність і по-іншому ставляться до своїх обов’язків. Верховна Рада зараз представляє двох членів Вищої ради юстиції – це суддя Мамонтова та адвокат Головацький. Я вважаю, що це достойні члени і треба дуже швидко проводити голосування, щоб розблоковувати саму систему Вищої ради юстиції. Але зараз державі не вигідно затягувати процес.

«ВРЮ – ЦЕ ОРГАН, ЯКИЙ ВІДПОВІДАЄ САМЕ ЗА ЗВІЛЬНЕННЯ СУДДІВ»

Леонід ЄМЕЦЬ, Перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя:

- Обрання членів ВРЮ затягується, адже окремі фракції не спроможні запропонувати достойну кандидатуру. Уже відбулися з’їзди і прокуратури, і адвокатури і лише ВР затримує роботу цього надзвичайно важливого для справедливого судочинства органу. «Народний фронт» висунув кандидатуру Ірини Мамонтової - це єдина суддя, яка свого часу подала у відставку, а під час Євромайдану відпустила студентів на волю, а не в тюрму. Вона довела, що може чинити тиск політичному впливу, і зараз ми від неї просимо робити те ж саме, щоб ні ми, ні хтось інший не міг на неї впливати при прийнятті рішень у ВРЮ.

Взагалі, роль Вищої ради юстиції надзвичайно важлива. Кваліфікаційна комісія розглядає інші питання. А ВРЮ – це орган, який відповідає саме за звільнення суддів, і зараз до неї лежать подання із повною доказовою базою на 30 суддів, які мають бути звільнені. Поки рада цього рішення не прийме, ці люди продовжуватимуть виконувати судочинство.

Призначення нового складу Вищої ради юстиції є частиною закону «Про забезпечення права на справедливий суд», «Про відновлення довіри до судової влади», «Про очищення вдади», і без ВРЮ ці процеси не мають сенсу. Тому ми маємо зробити її функціональною.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати