Людина трагічної долі
У Франції помер український правозахисник і дисидент Леонід Плющ
Учора у Франції помер український математик і публіцист, член Ініціативної групи захисту прав людини, а також член Закордонного представництва Української Гельсінської групи Леонід Плющ. «Людина трагічної долі», як згадує його фахівець з історії СРСР Галя Акерман. Він працював інженером-математиком за фахом біо— і психокібернетика в Інституті кібернетики Академії наук УРСР, але його звідти звільнили з «вовчим квитком» після його статей для самвидаву про ідеологію, національні проблеми і внутрішню природу СРСР. Через контакти з українськими шестидесятниками і «антирадянську агітацію» правозахисника заарештували і запроторили до психіатричної лікарні — поширене явище «каральної медицини» для боротьби з дисидентами. Тоді сам академік Андрій Сахаров домагався його звільнення. 1976 року Леоніда Плюща примусово видворили з СРСР і відтоді він жив у Франції.
На жаль, в українській історії він став ще одним незаслужено забутим героєм. А він тим часом писав на Заході аналітичні статті про творчість Т. Шевченка, М. Хвильового, В. Барки, Б.-І. Антонича, П. Тичини, В. Стуса, М. Руденка, О. Довженка, О. Галича. На початку двохтисячних про Леоніда Плюща знову заговорили, правда, у вузьких колах літературознавців. Він видав автобіографічну книгу «На карнавалі історії» (2002), написав монографію «Екзод Тараса Шевченка. Навколо «Москалевої криниці» (2001) — тоді цю працю назвали значною подією в шевченкознавстві... Він сподівався, що хоча б одне покоління українців не відчує весь тягар війни, але за життя цього не побачив. У віці 77 років він помер у Франції.
«Помер мій старий друг, український правозахисник і інтелектуал, Леонід Плющ, людина трагічної долі і незвичайної сили і харизми, — пише у своєму «Фейсбуці» Галя Акерман. — Я з ним познайомилася відразу після приїзду до Парижа, 1985 р., він був близький до Інтернаціоналу опору, де я працювала. І я часто бувала в його гостинному домі в Нантеррі, поки він з дружиною Тетяною не переїхав на південний схід Франції. Один за другим відходять світлі люди, а нових таких наша доба рідко створює. До речі, у часописі La Regle du Jeu, №57, який щойно вийшов, присвяченому українській культурі — два есе Леоніда про Шевченка і Гоголя».
«День» висловлює співчуття родичам і друзям Леоніда Плюща.