За стандартами НАТО
Дніпропетровські волонтери розробили мобільну модуль-казарму для бійців у зоні АТОПересувна казарма — спільний проект волонтерської організації «Фонд оборони країни», компанії NewArk і «Південного машинобудівного заводу». «Зараз українські солдати живуть у брезентових наметах, що не мають елементарних побутових зручностей. Ми повинні кардинально міняти ставлення до умов життя й побуту наших солдатів і офіцерів», — говорить глава «Фонду оборони країни» Павло Хазан.
При розробці модуля конструктори враховували стандарти НАТО, а також нагальні потреби української армії. «У формуванні ідеології цього проекту брали участь представники Міністерства оборони України, зокрема генерал Хомчак, який зараз очолює штаб Сухопутних військ», — розповідає П.Хазан. За його словами, мобільні модулі можуть трансформуватися в цілу низку об’єктів: штабні приміщення, польові шпиталі, склади озброєння, кухні або класи для проведення тренінгів.
В рамках проекту, окрім пересувної казарми, буде виготовлено ще два модулі — їхнє призначення поки узгоджується з військовими. Як розповів головний конструктор компанії NewArk Вадим Беляєв, модуль може працювати як автономно в польових умовах, так і підключатися до наявних мереж.
Технологія виробництва таких модулів забезпечує комфортні умови проживання військових при температурі від — 40 до + 40 ОС. При транспортуванні модуль є відносно невеликим стандартним контейнером, який при розгортанні перетворюється на приміщення площею до 65—80 квадратних метрів. Для його перевезення можна задіювати будь-який транспорт, а для збирання, навіть у польових умовах, потрібно близько години, й цю роботу можуть виконати всього чотири людини.
Ветеран АТО, радник губернатора Іван Начовний вважає, що жити в такій пересувній казармі можна з комфортом. «Усередині досить просторо. Є 32 комфортних спальних місця. Є водопостачання й каналізація, вентиляція, обігрів узимку і кондиціонування в спеку. Можна встановити телевізор і холодильник, підключитися до генератора або централізованого електроживлення», — говорить він.
Вартість одного такого модуля — близько 1 млн гривень. Створення першої мобільної казарми фінансувалося спонсорами «Фонду», але надалі мова має йти про державне замовлення. «Сьогодні ми показали, що такі проекти можна реалізовувати і в Україні, причому силами українських компаній, а масове виробництво, звісно, зменшить собівартість модуля», — зазначив П.Хазан.
У «Фонді» сподіваються, що вирішити питання з Міністерством оборони вдасться протягом місяця. Зараз на «Південному машинобудівному заводі» Дніпропетровська зможуть випускати п’ять таких модулів на добу, а в перспективі — до сотні.