Ляльки на все життя!
Ювілей першої в Києві та другої в Україні мистецької кафедри
Десять років тому в Київському національному університеті театру, кіно і телебачення ім. І. Карпенка-Карого розпочала свою діяльність Кафедра акторського мистецтва та режисури театру ляльок. Роботу зі створення та налагодження функціонування взяв на себе знаний режисер театру ляльок Леонід Попов. Розпочавши викладання спецкурсу лекцій з історії та теорії театру ляльок ще в Інституті ім. І. Карпенка-Карого, Л. Попов продовжував обіймати посаду завідувача кафедри Театру ляльок у Харківському інституті мистецтв ім. І. Котляревського. Згодом Леонід Петрович повністю зосередився на роботі в Києві. У 2003-му вперше до складу вже університету було зараховано абітурієнтів на дві нові спеціалізації — «Акторське мистецтво театру ляльок» і «Режисура театру ляльок».
Про непростий, але плідний шлях Леонід Попов написав книжку «Кафедра акторського мистецтва та режисури театру ляльок: Крок довжиною десять років» (Київ, 2015). Роблячи екскурс в історію професійної підготовки фахівців лялькового мистецтва, автор згадує про зародження українського професійного театру ляльок, витоки якого сягали студентського «Вертепу» Музично-драматичної школи М. Лисенка у 1905 р., Театру «Арлекін» у 1919 р., «Революційного вертепу» Межигірського художньо-керамічного училища у 1923 р. Звертаючись до досвіду чеських митців, які першими в Європі на початку 1950-х розпочали професійну підготовку фахівців лялькового мистецтва, Леонід Петрович розповідає про подібні спроби підготовки спеціалістів в Україні. Так, 1966 року вперше в Інституті ім. І. Карпенка-Карого було набрано курс акторів-лялькарів. Художнім керівником був О. Соломарський, другим викладачем — М. Рудін. А через три роки відомий професіонал лялькової справи Віктор Афанасьєв заснував у Харківському інституті ім. І. Котляревського першу кафедру театру ляльок.
Широка обізнаність Леоніда Попова у предметі лялькового мистецтва — увесь час він був і залишається режисером-постановником — дозволила завідувачу кафедри зібрати високопрофесійний склад педагогів. Тут — метри українського лялькового мистецтва Сергій Єфремов, Юрій Сікало, знані майстри Віктор Лисюк, Василь Виходцевський, Наталія Гнітій, Лариса Іщенко, Вадим Кожевніков, Євген Невинський, відомі митці Михайло Яремчук, Олександра Лозовська, Микола Данько, Ірина Мельник та інші.
У книжці йдеться про кожний випуск курсів кафедри з короткою характеристикою поставлених вистав, розповідається про створення курсу зі спеціалізацією «Сценографія театру ляльок», відкриття філії навчального театру, де студенти-лялькарі мають змогу виходити на безпосередню зустріч із глядачем у своїх сценічних експериментах.
Леонід Попов навів цікаву статистику, яка свідчить, що за десять років існування кафедри відбулося 27 випусків, із них 15 денних та 12 заочної форми навчання. За результатами різних освітньо-кваліфікаційних рівнів, усього було випущено 144 спеціаліста. Випускники кафедри працюють у лялькових та драматичних театрах України акторами, режисерами, художниками, багато з них викладають на рідній кафедрі.