Перейти до основного вмісту

Чи вистачить грошей?

Максим Гольдарб: «Мінімальна заробітна плата на 2016 рік має с тановити щонайменше 2 487 гривень»
27 серпня, 12:03
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

У Мінфіні хочуть підвищити неоподатковуваний мінімум громадян до розміру мінімальної зарплати. «Сьогодні це 609 гривень, а буде повна мінімальна заробітна плата. Ми думаємо, що можна ще трохи збільшити, тому що громадяни хочуть отримувати грошей більше в кишені після оподаткування», — повідомила нещодавно заступник міністра фінансів України Олена Макеєва в ефірі одного із вітчизняних телеканалів.

Вона додала, що мінімальну зарплату з наступного року буде підвищено до 1,378 тисячі гривень. Нагадаємо, раніше голова Комітету ВР з питань соціальної політики Людмила Денісова заявила, що в державному бюджеті на 2015 рік передбачено збільшення соціальних стандартів із 1 грудня. Пенсія зросте на 160 гривень, а зарплата — на 130. Але за умови, якщо не буде дефолту.

Водночас, поговорити про підвищення заробітних плат для українців з Президентом збирається і прем’єр-міністр. «Протягом цього тижня завершу з вами (урядом. — Авт.) всі технічні консультації і переговори з Президентом щодо того, як ми рухатимемося далі в питанні підвищення соціальних стандартів», — повідомив минулого тижня Арсеній Яценюк. Також він зазначив, що обговорить можливий рівень підвищення мінімальної зарплати, наявність ресурсів і терміни з міністром фінансів Наталією Яресько та міністром соціальної політики Павлом Розенком. Утім, жодних заяв щодо результатів переговорів прем’єр поки що не зробив.

Водночас, борги держави за заробітні плати зростають. Як повідомляють у Держстаті, станом на 1 серпня розмір невиплачених зарплат збільшився на 2,5% порівняно із 1 липня — до 1,963 мільярда гривень. Найбільший розмір невиплачених коштів було зафіксовано у Донецькій області — 391,330 мільйона гривень, Луганській — 477,016 мільйона гривень і Харківській — 173,437 мільйона гривень. Як повідомлялося місяцем раніше, на 1 липня 2015 розмір невиплачених зарплат збільшився на 5,8% порівняно із 1 червня — до 1,915 мільярда гривень.

Як писав «День» раніше, суд зобов’язав Кабмін надати всі рішення експертних комісій за результатами науково-громадської експертизи набору продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг для встановлення прожиткового мінімуму за останніх 15 років. Саме стільки часу уряд не переглядав «споживчий кошик». «Ми поставили владі орієнтир — 7 тисяч гривень. До нього вона повинна тягнутися. Інша річ — наразі не ставиться питання, де брати гроші. Насамперед влада повинна визнати, скільки людині потрібно грошей, щоб нормально прожити», — пояснював тоді позивач у справі, правозахисник Станіслав Батрин.

Тим часом у громадській організації «Публічний аудит» розрахували економічно обґрунтований рівень мінімальної заробітної плати на 2016 рік з урахуванням інфляції за два роки. «Як відомо, Мінфін запланував мінімальну заробітну плату на наступний рік у розмірі 1,378 тисячі гривень, врахувавши прогнозний індекс споживчих цін на 2016 рік — 112%. Проте було б справедливо, якби цей розмір також враховував фактичну інфляцію 2014 року, яка була на рівні 24,9%, та 2015 року — 46%. Купівельна спроможність гривні за останні два роки знизилася за офіційною статистикою на 83%, тобто фактично вдвічі. І це важливий нюанс, який Мінфін чомусь до уваги не бере, пропонуючи про нього забути», — пояснює керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб. Отже, якщо врахувати вказані вище фактори, мінімальна заробітна плата на 2016 рік, за розрахунками аудиторів, має становити щонайменше 2487 гривень.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати