Про реальні приклади підтримки України
Світлана МІТРЯЄВА: Реверс газу зі Словаччини щомісяця економить нашій країні $100 млн.![](/sites/default/files/main/articles/01092015/gazokompresornoyi_stanciyi_vydno_poblyzu_uzhgorodskogo.jpg)
Україна та Словаччина — майже однолітки, обидві країни мають за плечима спільне комуністичне минуле, але європейське сучасне Словаччини — тільки бажане майбутнє для України. Останнім часом у словацьких ЗМІ з’являється інформація про кризу словацько-українських відносин. Це — один із інформаційних приводів поспілкуватися з директором Регіональної філії Національного інституту стратегічних досліджень у м. Ужгород, першим заступником голови представництва Міжнародної дипломатичної місії народної дипломатії «Європейська Україна» в Закарпатській області Світланою МІТРЯЄВОЮ.
— Пані Світлано, то чи існує наразі криза в словацько-українських відносинах?
— Я також останнім часом зустрічала такі публікації, але не поділяю цієї точки зору. Будь-які висновки повинні грунтуватися на фактах, а вони такі. Перша половина цього року характеризується високою динамікою двосторонніх політичних відносин. На початку року Київ відвідала урядова делегація на чолі з прем’єр-міністром Словаччини Р.Фіцо, а вже 22 лютого президент Словаччини А. Кіска особисто взяв участь у відзначенні в Україні річниці Революції Гідності й зустрівся з Президентом України П. Порошенком. Свій перший візит у травні цього року на посаді державного секретаря міністерства закордонних справ та європейських питань І. Слободнік здійснив саме в Україну, під час якого взяв участь у роботі I Українсько-словацького Форуму, що був присвячений питанням поглиблення співробітництва між нашими країнами у сфері енергетики та реформуванню сектору безпеки. І одразу ж 20 травня відбулася зустріч президентів обох країн, на якій П. Порошенко наголосив, що співпраця зі Словаччиною в енергетичній сфері дала можливість зупинити монополію «Газпрому» та забезпечити Україну газом, а Кіска запевнив, що Словаччина дотримуватиметься зобов’язань щодо реверсного постачання газу до України.
Таку ж позитивну динаміку двосторонніх українсько-словацьких відносин спостерігаємо й на регіональному рівні — між органами місцевого самоврядування Закарпатської області та Пряшівського і Кошицького самосправних країв.
— А що можете сказати про співпрацю між нашими країнами і в інших форматах, зокрема в рамках Вишеградської групи.
— Я б підкреслила, що саме в рамках Вишеградського формату В-4+1, під головуванням Словаччини, позитивна динаміка взаємодії двох кран є доволі показовою. Загалом під час словацького головування було організовано 140 заходів на політичному та експертному рівнях. У цьому контексті не можу не згадати й про Міжнародну конференцію «Регіональна стабільність на кордонах України та ЄС: сучасні виклики та інструменти забезпечення», яка в рамках головування Словаччини у Вишеградському об’єднанні була проведена Регіональною філією Національного інституту стратегічних досліджень в Ужгороді спільно з Генеральним консульством Словацької Республіки в Ужгород (ген. консул Янка Буріанова) за участю експертів країн В-4 і України, представників МЗС України та країн Вишеградської четвірки, РНБО України, Держприкордонслужби України та інших зацікавлених сторін, яка відбулася наприкінці минулого року.
«СЛОВАЧЧИНА Є КЛЮЧОВИМ ЄВРОПЕЙСЬКИМ ПАРТНЕРОМ УКРАЇНИ В СФЕРІ ЕНЕРГЕТИЧНОЇ БЕЗПЕКИ»
— Коли йшлося про кризу українсько-словацьких відносин, то передусім мовилося про газовий контекст?
— Словаччина є ключовим європейським партнером України в сфері енергетичної безпеки. Але не слід забувати й те, що Словаччина є складовою загальноєвропейського ринку газу, більшість якого словаки купують у Росії за довгостроковим контрактом (до 2028 року).
Невелика Словаччина пройшла шлях реформ у енергетичному секторі й має серйозний досвід у розбудові ринкової моделі, яку визнано однією з найкращих у Центральній Європі. І в цьому контексті досвід Словаччини для України є дуже цінним, оскільки в новій Стратегії національної безпеки нашої держави енергетична безпека є одним із пріоритетних напрямів: передбачається підвищення енергетичної ефективності та забезпечення енергозбереження, диверсифікація джерел та маршрутів постачання, подолання залежності від Росії тощо.
Збройна інтервенція проти України, що почалася торік, змусила нас знайти дієву альтернативу — реверсні поставки газу з Європи. За останні декілька місяців ми отримали 70% газу з Європи. Це дуже позитивний розвиток. Тим більше, що з 1 липня Україна призупинила закупки газу в РФ. І, згідно з оперативною інформацією EUSTREAM, 1 — 15 серпня Україна імпортувала через газовимірювальну станцію «Будінце» у Словаччині газопроводу «Вояни — Ужгород» 439,185 куб.м газу і збільшила заявку на імпорт газу із Словаччини до 37085000 куб.м газу на добу при номінації 36467000 куб.м на 15 — 16 серпня ц.р. Зазначу, що, за оцінками словацьких експертів, реверс газу зі Словаччини дозволяє Україні економити 100 млн дол. щомісяця. І, знову ж таки, це реальний факт, а дискусійні ж питання взаємовідносин в енергетичній сфері, які виникають між країнами-сусідами, необхідно й надалі вирішувати за круглим столом, використовуючи для цього різні експертні майданчики.
— Багато країн надають Україні фінансову та гуманітарну підтримку через російську агресію. Що ви можете сказати за Словаччину в цьому аспекті?
— 2015 року Україна отримала від сусідньої Словаччини грант у розмірі 136500 євро та матеріальну гуманітарну допомогу на суму 977 500 євро. Мене особисто вразив ще такий факт, що під час свого візиту до України президент Словацької Республіки А. Кіска подарував дитячому відділенню Інституту онкології символічний чек на суму 15 тис. євро. Але особливо важливою залишається та допомога, яку здійснює Словаччина для реабілітаційного лікування українських військових на реабілітаційній базі в Земплінській Шираві у східній Словаччині, що також здійснюється з фондів міністерства оборони Словаччини та Slovak Aid. Загалом з моменту початку агресії (2014-й та перша половина ц.р.) Словаччина здійснила фінансову допомогу Україні на суму 2 919 тис. євро. Елементом словацької підтримки є також урядова дотація на організацію таборів відпочинку в східній Словаччині для українських дітей, які відпочивають у санаторіях для депутатів словацького парламенту. У березні в таких санаторіях відпочили 90 дітей з Луганської області.
«У СЛОВАЧЧИНІ ІСНУЄ СПЕЦІАЛЬНА ПРОГРАМА НАДАННЯ УКРАЇНІ ДОСВІДУ ПЕРЕХІДНОГО ПЕРІОДУ»
— Словаччина досить успішно пройшла перетворення від комуністичної системи до ринкової. Мабуть, їй є чим поділитися. Чи передає нам сусідня країна свій досвід демократичної трансформації?
— У Словаччині існує спеціальна програма надання Україні досвіду перехідного періоду — CETIR (Centre for Experience Transformatio — for Integratio — and Reforms), в рамках якої відбувається, зокрема, й передача досвіду трансформації системи середньої освіти, проходження стажування українських дипломатів у міністерстві закордонних справ та європейських питань СР, передача словацького досвіду в сфері децентралізації місцевого та регіонального самоврядування тощо.
Наразі неурядовими організаціями України та Словаччини реалізується декілька проектів. Серед них зазначу проекти, які реалізуються Центром Європейських та Північно-Атлантичних справ (CENAA) (формування українського громадянського суспільства шляхом зміцнення потенціалу експертного середовища та неурядових організацій в галузі реформування сектору безпеки); Карпатським фондом (сприяння всебічному розвитку сільських регіонів України та залучення сільських громад до планування та реалізації проектів розвитку та зміцнення потенціалу села) та Центром європейської політики (Center for Europea — Policies) — створення ефективних інструментів підтримки вчительства в Україні.
Із коштів Slovak AID в Україні реалізуються проекти на суму 700 тис. євро та мікрогранти на суму 20 тис. євро. Уряд Словаччини також виділив стипендії в 2015/2016 рр. на стажування та навчання українців на суму 110 тис. євро.
— Ряд консульських установ країн ЄС зменшили видачу віз українцям. А як щодо Словаччини?
— Експерти вважають візову практику Словаччини щодо українців як «дружню», при тому, що ряд країн, за даними МЗС України, зменшили видачу віз та ускладнили процедуру їхнього отримання. У першому півріччі 2015 р. Словаччина видала 15 101 Шенгенську візу (процент відмов становив 1,67, кількість виданих безкоштовних віз — 6225, виданих багаторазових віз на 1 рік — 10746, на два-п’ять років — 4024). Щодро видачі дозволів на малий прикордонний рух, то за перше півріччя їхня кількість становили 620.
Перед нами реальний приклад державної політики Словацької Республіки на підтримку Україні в умовах зовнішньої агресії, попри активізацію діяльності російської розвідки в Словаччині та некритичне сприйняття російської пропаганди окремими представниками словацького суспільства. А нам треба розуміти, що тільки разом, у колі друзів-країн України в ЄС, ми зможемо подолати виклики і ризики, які постали перед нами в цей непростий час, та не втратити довіру партнерів, тим більше — сусідів, які підтримали Україну в її європейському виборі та допомагають їй моральною підтримкою, гуманітарною допомогою, передачею досвіду реформ.
P.S.: За значний особистий внесок у державне будівництво, консолідацію українського суспільства, активну громадську діяльність Світлану МІТРЯЄВУ до 24-ї річниці Незалежності України Указом Президента нагороджено орденом Княгині Ольги І ступеня. На Закарпатті — це перший повний Кавалер ордена Княгині Ольги.