Замість обіцяного житла –«мертва» нерухомість
Через непорозуміння генерального підрядника, інвестора та обленерго 168 власників квартир не можуть у них заселитися
Доля багатостраждального 16-поверхового будинку на вулиці Войкова, 27 у Чернігові зависла в повітрі. Новобудову зводили впродовж шести років за гроші чернігівців і фірми-інвестора ТОВ «Чернігів-Житлобудвест». Цього року чернігівці розраховували заселитися у новенькі квартири і навіть зробили там ремонти. Втім, незважаючи на наближення холоду, будинок і досі не ввели в експлуатацію. Тож більшість власників змушена тулитися по зйомних квартирах.
Доведені до відчаю люди вийшли під стіни ПАТ «Чернігівобленерго» вимагати справедливості. Одна із власників нерухомого майна Владислава Фриз пояснює: «У більшості квартир люди самостійно зробили ремонти, але заселитися не можуть, оскільки в будинку немає ні води, ні тепла, ні світла. Все, що розташоване вище дев’ятого поверху, фактично «мертве».
Інша власниця квартири Олена Юрикова каже, що ще минулої осені вона мала б святкувати новосілля. Проте через непорозуміння генерального підрядника, інвестора та обленерго вона, як і решта 167 власників квартир, виявилися заручниками ситуації.
«Все впирається в електромережу, — пояснює чернігівка. — На електроенергії зав’язано все — опалення, плити, водяні насоси. Навіть за великого бажання заселитися я не можу, бо електричну плиту нікуди поставити. Та ж там вода вище п’ятого поверху без насосу не підійметься, — продовжує вона. — Фактично замість нової квартири ми маємо коробку, непридатну для проживання».
Введення в експлуатацію довгобуду по вулиці Войкова, 27 відкладають раз за разом. Хоча усі помешкання були викуплені людьми ще на стадії будівництва. Гроші сплатили ще минулої весни.
У комунальному підприємстві Чернігівської міської ради «Чернігівбудінвест», яке виступає замовником будівництва, кажуть, що не можуть допустити введення будинку в експлуатацію у зв’язку з наявністю недоопрацювань, перелік яких вони надали підряднику.
Дирекція комунального підприємства надіслала ініціативній групі мешканців будинку листа з наступним текстом: «Єдиним джерелом забезпечення енергією будинку є електрика, тому найгострішим питанням є підключення будинку до електромережі не за тимчасовою, а за постійною схемою, зобов’язання по вирішенню якого взяв на себе інвестор. Крім того, інвестором не сплачено пайового внеску на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, згідно з укладеним ним договором з міськрадою. Низька активність інвестора та генеральної підрядної організації з усунення недоліків не дає змоги замовнику будівництва підготувати документи для введення в експлуатацію житлового будинку».
ЗЕКОНОМИЛИ НА ПІДСТАНЦІЯХ
Зі свого боку будівельники кивають у бік обленерго. Директор будівельної фірми «Палетдекор» Олександр Вінниченко каже, що будинок готовий майже на 100 відсотків, але в ПАТ «Чернігівобленерго» на контакт не йдуть. «Наразі потрібно за постійною, а не тимчасовою схемою випробувати все обладнання, — пояснює директор будівельної фірми. — Тут не обійтися без участі обленерго. Однак минуло більше місяця, як ми направили листа до ПАТ «Чернігівобленерго», але відповіді немає й досі».
Люди втомилися від обіцянок і прийшли до енергетиків. В обленерго спочатку були начебто не в курсі ситуації. Аби втихомирити людей, що вийшли з пікетом під стіни ПАТ «Чернігівобленерго», заступник голови підприємства Олег Дубінін пообіцяв, заглибившись у проблему, взятися з її вирішення.
У компанії, яка виступила інвестором будівництва, заспокоюють: все зробили, як слід, і встановили біля будинку трансформаторну підстанцію, щоправда, її й досі не введено в експлуатацію. За словами керівника фірми-інвестора ТОВ «Чернігів-Житлобудвест» Валерія Токаленка, трансформаторна підстанція працює з 2009 року. Через неї впродовж шести років живиться сусідній будинок по вулиці Войкова, 10.
Ситуацію з непідключенням будинку до електричної мережі прокоментував технічний директор ПАТ «Чернігівобленерго» Сергій Шульженко. «На даний момент цей будинок не можливо підключити до електромережі, оскільки потужностей однієї трансформаторної підстанції буде замало, — каже енергетик. — Потужності наявної трансформаторної підстанції вже завантажені, в тому числі сусіднім будинком».
За словами Сергія Шульженка, щоб забезпечити будинок світлом, потрібно щонайменше добудувати ще дві підстанції. А це — мільйони гривень. Очевидно, що інвестори мали б перейматися цим питанням ще до будівництва багатоповерхівки. Фактично забудовник віддав навіть ті недостатні підстанції іншим, залишивши своїх інвесторів з носом.
ПРОДАЛИ І ЗАСТАВИЛИ
Але це не єдине, в чому компанія схитрувала. Люди, які ще торік виклали кругленькі суми, з подивом дізналися, що їхні квартири вже не їхні. З’ясувалося, що більше 90 квартир заставлено в банк під іпотеку. Ці квартири одночасно належать і власникам, і банку. Натомість забудовник таку схему шахрайством не вважає.
«Хіба заборонено продавати те, що перебуває під іпотекою? — дивується директор ТОВ «Чернігів-Житлобудсервіс» Валерій Токаленко. — Це майнові права, а не право власності на квадратний метр». Він також запевнив, що фірма фактично погасила кредит у банку, і вже найближчими днями заставлені квартири виведуть з іпотеки.
Питання введення будинку в експлуатацію й надалі залишається відкритим. Хто надавав дозвіл на підключення до неузаконеної трансформаторної підстанції сусіднього будинку, ні в «Чернігівобленерго», ні у фірмі-підряднику так і не відповіли. Між тим люди з острахом очікують холоду, адже в опалювальні труби залили воду. Тож якщо не буде електрики, аварія забезпечена!