Перейти до основного вмісту

Обсерваторія – у небезпеці

За рішеннями Київради на Обсерваторній гірці дозволено будівництво та приватизацію
23 жовтня, 11:41

Цього року Астрономічна обсерваторія відзначає своє 170-річчя. Однак вчені говорять не лише про бюджет та наукові досягнення, а й про сам факт її існування. Бо нині територія Обсерваторної гірки — під загрозою забудови. Так, за рішенням Київради від 2003 року ПАТ Авіакомпанія «Віта» отримала земельну ділянку для будівництва житлового будинку за адресою вулиця Гоголівська, 32В, на схилі Обсерваторної гірки. Поява висотки у цій місцині має кілька ризиків: руйнування історичного ландшафту, до речі, ця територія входить до земель історико-культурного призначення, також ймовірні зсуви ґрунту, підтоплення, руйнування навколишніх будинків.

«У нас є кілька будівель: головний корпус та астрономічні інструменти, на яких проводять спостереження. Але місто навколо будується. Це все погіршує наше становище. Коли з’являється новий будинок, збільшується засвітка неба, і нічні спостереження ускладнюються. Не всі об’єкти можна спостерігати. Був лист до МОН із нашою позицією щодо будівництва на Гоголівський, 32, університет просив скасувати дозвіл на цю будівлю, але цього не зробили», — зазначає Володимир Єфіменко, директор Астрономічної обсерваторії Київського національного університету ім. Т. Шевченка.

Голова ГО «Андріївсько-Пейзажна ініціатива» Марина Соловйова акцентує, що передача земельної ділянки під забудову незаконна, оскільки подібні рішення, коли це стосується земель історико-культурного призначення, може ухвалювати лише Верховна Рада, аж ніяк не київські депутати. Правда, 8 жовтня цього року Київрада зробила спробу врятувати Обсерваторну гірку, прийнявши рішення про тимчасове припинення «Вітою» права користуватися земельною ділянкою. Проте його слід було прописати так, щоб заборонити забудовнику робити там будь-що на постійній основі.

Але це не єдиний ризик, який загрожує Обсерваторії та довколишній місцині. Є ще одне рішення Київради, ухвалене 2007 року: про укладення договору з ТОВ «Фонд розвитку будівельних ініціатив» (як дізналися згодом громадські діячі, у договорі прописано, що його умови мають бути таємними). Йшлося, що компанія ремонтує санаторій «Ялинка» у Пущі-Водиці, а натомість отримує у свою власність санаторій «Салют», що на території Обсерваторної гірки. Між іншим, ремонт у санаторії «Ялинка» вже провели. Однак, за оцінками експертів, він був поточним, а не капітальним, тому вигідніше було б повернути компанії вкладені гроші, ніж віддавати «Салют». Надто нерівноцінний обмін.

Громадськість робить своєрідний подарунок до ювілею Астрономічної обсерваторії, підготувавши позови до Адміністративного суду Києва про скасування рішень Київради щодо будівництва на Гоголівській та приватизації санаторію. До речі, обсерваторія 2008 року була зарахована у попередній список об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Якщо міжнародна спільнота визнає її цінність, чому цього не бачить наша влада?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати