Перейти до основного вмісту

Хто переможе: забудовник чи iсторія?

Під стінами Єлецького монастиря — пам’ятки домонгольської доби — розпочалося будівництво. Чернігів проти
05 листопада, 17:59
ФОТО З САЙТА WIKIMEDIA.ORG

Чернігівські науковці б’ють на сполох. Будівельна компанія хоче звести два п’ятиповерхові будинки в історико-охоронній зоні поруч з культовими спорудами Єлецького монастиря — пам’ятки домонгольської доби, яка має національне значення.

Усе почалося з червня цього року, коли Чернігівська міська рада дала дозвіл своєму комунальному підприємству «Чернігівбудінвест» на затвердження проекту відведення та надання земельної ділянки по вулиці Князя Чорного, 4А. Дозволом передбачено, що площа ділянки складе 0,22 гектара. До того ж депутати надали забудовникові землю в постійне користування для будівництва багатоповерхового житлового будинку з об’єктами соціального призначення. Першою засумнівалася в законності рішення обласна прокуратура. Після кількамісячної судової тяганини прокуратура програла апеляцію щодо заборони будівництва біля Єлецького монастиря.

В момент судової тяганини забудовник — чернігівська фірма «Геліодор» — укладає договір з археологами, які два місяці вели на місці майбутнього будівництва розкопки. По завершенні розкопок археологи відзвітували про свою роботу. За їхніми словами, на місці розкопок вони виявили велику землянку — типову для Чернігова початку XIII століття. Також розкопали побутові матеріали, зокрема: кераміку, ножі, точильні бруси, фрагменти скляних браслетів, а також глиняний предмет, на якому зберігся давньослов’янський напис. За словами археологів, це найбільш ранній комплекс на цій території. Саме там бере початок чернігівський могильник. Він охоплює територію близько десяти гектарів. Проте подібного роду знахідки знівелювали представники КП «Чернігівбудінвест», розпочавши на своїй ділянці закладення фундаменту. Сама ж ділянка по вулиці Князя Чорного, 4А — це територія Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній». Із ним забудовник мав би погодити дозвіл на будівництво. Однак цього не сталося. Водночас Департамент культури Чернігівської ОДА не лише не погодив це будівництво, а й зробив припис, яким заборонив будь-які будівельні роботи.

Не лишився осторонь і «Чернігів стародавній». «Ділянка розташована на території пам’ятки археології місцевого значення ІХ — ХVІІІ століть, передгороддя стародавнього Чернігова, яку взято на облік розпорядженням Чернігівської ОДА, — каже науковий співробітник національного заповідника Сергій Черняков. — Крім того, це охоронна археологічна зона №2; затверджена рішенням міської ради і територія заповідника «Чернігів стародавній». Будівництво в цій зоні проводиться без погодження з департаментом і заповідником, без дозволу на відновлення земельних робіт, — продовжує науковець. — До того ж археологічні дослідження проведено лише частково, не на всій території. Не укладено охоронного договору на частину пам’ятки археології — передгороддя стародавнього Чернігова».

ПИТАННЯ ДО КОЖНОГО САНТИМЕТРА ЗЕМЛІ

На знак протесту місцеві громадські активісти та мешканці прилеглих будинків кілька разів валили огорожу навколо забудови, проте працівники будівельної фірми знову її піднімали й продовжували будівництво.

Зрештою, всі сторони конфлікту спробували примирити в Чернігівській облдержадміністрації, зібравши експертів, активістів, міських чиновників і представників забудовника за круглим столом. «Проектну документацію абсолютно не погоджено з жодним органом охорони культурної спадщини, зокрема з нашим заповідником», — наголосив під час заходу генеральний директор «Чернігова стародавнього» Юрій Соболь.

З’ясувалося, що керівництво будівельно-архітектурного управління при міській раді тримало в руках проект усього раз, і то на обговоренні. Існує ще низка порушень. Наприклад, розробником проекту стала дружина профільного заступника Чернігівського міського голови Віктора Бережного. Правники переконують: це можна розцінити як конфлікт інтересів.

Фахівців жодним чином не влаштовує проект двох п’ятиповерхівок, котрі мають з’явитися під стінами Єлецького монастиря. Проти забудови виступило й «Українське товариство охорони пам’яток історії та культури». Воно вимагає негайного припинення будь-яких робіт на ділянці та притягнення до відповідальності винних у порушенні пам’яткоохоронного законодавства.

Обласна прокуратура цю справу веде з літа. Там заявляють, що проблеми значно глибші, й стосуються вони кожного виділеного міською владою сантиметра землі. «Постає питання щодо законності виділення взагалі землі, — каже прокурор прокуратури Чернігівської області Лілія Федорченко. — Ми вважаємо, що всі проблеми в Чернігові породжує наше комунальне підприємство «Чернігівбудінвест», через яке виділяють землю без конкурсів та аукціонів. Як наслідок, забудовник отримує проблемну землю, потім шукає інвестора, а потім до прокуратури зі скаргами йдуть натовпи людей».

Заступник начальника УМВС України в Чернігівській області Олександр Потапенко зазначив, що органами внутрішніх справ відкрито і розслідується кримінальне провадження щодо передачі земельної ділянки під забудову в районі Єлецького монастиря. «Наразі остаточні висновки робити зарано, бо ще немає результатів деяких експертиз», — каже Олександр Потапенко.

«Я ВЖЕ В ЦЬОМУ БУДИНКУ ПРОДАВ ТРИДЦЯТЬ КВАРТИР»

Представник забудовника всі закиди на адресу підприємства відкидає. Заступник директора КП «Чернігівбудінвест» Олександр Сердюк каже, що в їхнього підприємства все законно.

Директор будівельної фірми «Гелідор» Лев Соронович переконує, що будівництво законне, адже було проведено археологічні дослідження. «Ми уклали договір з археологами, як того вимагає закон, — каже забудовник. — Вони працювали там понад два місяці».

Примирити сторони намагався перший заступник голови Чернігівської ОДА Леонід Сахневич, який пообіцяв найближчим часом ще раз зібрати всіх і разом шукати вихід із ситуації. За його пропозицією було прийняте рішення про призупинення будь-яких будівельних робіт на вказаній ділянці до отримання повного пакета історико-містобудівного обгрунтування з Міністерства культури України.

Попри рішення, експерти не вірять у цілковите припинення будівництва. «Я вже в цьому будинку продав тридцять квартир, — заявив Лев Соронович. — Люди уклали зі мною договір і внесли завдаток». До цього  забудовник публічно неодноразово обіцяв звернутися до Європейського суду в разі заборони будувати на зазначеній ділянці. Щоб не втратити остаточно історію Сіверщини, в обласній адміністрації запропонували розробити програму захисту історичних пам’яток, більшість із яких — домонгольського періоду.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати