Перейти до основного вмісту

Чому «засидівся» Квіташвілі?

Експерти «Дня» — про те, що заважає уряду звільнити міністра: небажання реформувати по-справжньому чи корупційна вигода
20 січня, 19:21
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Коли міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі днями коментував ситуацію з грипом в Україні, несвідомо закралась думка: а чому це коментує досі саме він? Уже півроку минуло від часу його обіцянки піти з посади. Нагадаємо, точкою відліку до імовірної  відставки стала заява пана міністра 2 липня 2015 року («Випадок Квіташвілі», «День» № 117 від 7 липня 2015 року). Коли дива не сталося, більшість медичних експертів сходились на думці, що за це парламент проголосує у вересні-жовтні. Наразі січень, а про звільнення Квіташвілі усі дружно замовкли. Чи забули, чи так вигідно? Раніше експерти коментували «Дню», що цей міністр суто декларативний, його місія лише пояснювати — коли буде медична реформа, чому немає ліків у регіонах тощо. Схоже, такий підхід і псевдореформаторство багатьох влаштовує.

НІ РЕЗУЛЬТАТІВ, НІ ЗВІТІВ, НІ ПЛАНІВ

До самого ж міністра виникає дедалі більше запитань: де результати роботи? Лише за їх відсутність можна сміливо відправляти у відставку. Приміром, уже рік, як медреформа мала відбутися у столиці. У Києві планувався пілотний проект, та абсолютно нічого не зроблено. А чим далі, тим ситуація гірша. Приміром, автор днями шукав дитячого дерматолога для термінової консультації та огляду, раніше в районній поліклініці таких фахівців було двоє, зараз — жодного, на чималий спальний район Києва. Звісно, у цьому Квіташвілі не винен, але лише частково. Якщо раніше хоч імітували реформу, розповідали в міністерстві про підготовлені для неї законопроекти, то зараз — тиша, ідеальна.

А проблеми занурюють нашу медицину у ще глибше болото. Крім передачі закупівель міжнародним організаціям, більше радіти нічого. Дуже влучно описала нанизані на одну нитку медичні проблеми голова комітету ВР із закордонних справ Ганна Гопко: «Чому провалена (власне, навіть не розпочата) реформа? Який план на 2016 рік? Де розроблені міністерством законопроекти? Де вільний вибір пацієнтом лікарів і медзакладів за принципом «гроші ходять за пацієнтом»? Де відокремлення контролю медзакладів від управління ними? Де контроль якості медицини з залученням громадськості? Де утвердження здорового способу життя і якісної системи профілактики? Таких риторичних запитань — безліч». І це при тому, що Президент України, називаючи пріоритети на 2016 рік під час своєї прес-конференції, сказав: «Найважливішими вважаю податкову реформу, насамперед в частині адміністрування, та реформу системи охорони здоров’я. І вважаю, що нарешті, годі політикам-популістам брехати людям про безкоштовну медицину».

«ТОРІК НІХТО НЕ РОЗУМІВ, У ЧОМУ ПОЛЯГАЄ МЕДИЧНА РЕФОРМА»

Тому логічно випливає запитання: чому в кріслі міністра охорони здоров’я засидівся Квіташвілі? На думку Павла Ковтонюка, проектного менеджера реформи охорони здоров’я Національної ради реформ, офіційно про відмову йти у відставку міністр не заявляв, отже, попередня заява залишається в силі, чому на це заплющує очі парламент — незрозуміло. Експерт зазначає, що  минулий рік МОЗ взяв на розкачку реформи, що зробить цього року, а що вкотре залишиться обіцянками, побачимо. Але певні напрацювання є. І в разі реалізації — припишуть їх Олександрові Квіташвілі.

«Реформа охорони здоров’я, за сприйняттям людей, здійснюється на останньому місці. Проблема минулого року була в тому, що ніхто не знав, у чому реформа, власне, полягає. Нарешті, є чіткий план реформи, міністерство готує ряд ініціатив на 2016 рік, причому доволі докорінних та радикальних. Це реформа первинної ланки, яка, скоріше за все, буде пріоритетною. Найближчим часом має бути офіційна заява МОЗ. Також готується реформа фінансування охорони здоров’я», — розповідає Павло Ковтонюк.

«МІНІСТР ЗЛАМАВСЯ І ПЛИВЕ ЗА ТЕЧІЄЮ»

Разом з тим шириться інша думка, що Квіташвілі звільнять у березні, коли розглядатиметься ротація всього Кабміну. Так це чи ні, наразі складно прогнозувати. Тим паче, якщо міністр став для багатьох зручним, може, вже і не хочуть його міняти через таку лояльність? «Олександр Квіташвілі підписує всі документи, які йому приносять, він нікому не заважає робити свої справи, — коментує  Ольга Стефанишина, виконавчий директор БФ «Пацієнти України». — Тобто зручний міністр, як англійська королева, не заважає першому заступнику Олександрі Павленко, яка є протеже нардепа і власника фармацевтичної фірми «Дарниця» Гліба Загорія, робити те, що треба, у неї повноваження більші, ніж у самого міністра. Що ж до реформ, то в міністерстві нічого не відбувається, крім міжнародних закупівель. Законів про оптимізацію лікарень не затверджено, дерегуляції фармацевтичного ринку — теж немає. У міністерстві є велике фармацевтичне лобі, яке представлене, у тому числі,  в президентській партії та має шалений вплив, тому кожному міністру авторитетно розповідають, що варто робити, а чого не потрібно. Як наслідок, місяць-два тримають міністра в кабінетах до ночі, те, що відбулось із Квіташвілі, і він просто зламався, вскочив у цей човен і пливе за течією, коментуючи час від часу якісь закиди від громадськості. Ми змирилися, що й далі громадськість робитиме якісь речі, щоби реформа відбувалась».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати