Прес-чай із Ганною Гопко
«Без розв’язання внутрішніх проблем успіхи на зовнішньому фронті будуть мізерними», - народний депутат
Минулий тиждень був насичений політичними подіями, які викликали у суспільства багато запитань, проте не знайшли відповідей. Тож народний депутат, голова Комітету у закордонних справах Ганна Гопко, яка була одним із фігурантів цих подій, та її колега народний депутат Остап Єднак провели зустріч із ЗМІ у відкритому і неформальному стилі «прес-чаю». На заході також були присутні громадські активісти та експерти.
По-перше, народні депутати остаточно розставили всі крапки над «і» в історії з переходом їхніх колег Павла Кишкаря і Віктора Кривенка до фракції «Блок Петра Порошенка» та інформаційних вкидань від народного депутата Мустафи Найєма про перехід Ганни Гопко до президентської фракції.
«Щоб розвінчати кимось, можливо, зумисно розповсюджені чутки або інформацію, яку деякі колеги розповсюджують, не перевіряючи її, ми зібрали таку зустріч, - розпочала Гопко. - Я особисто не вступаю у жодну партію чи фракцію – це рішення остаточне. Незважаючи на багато розмов про дочасні вибори, якщо не складеться нова коаліція і не буде обрано нового прем’єра, в існуючому парламенті немає політичних сил, які б відповідали стандартам і моїй позиції, щоб я могла до них приєднатися. Я й надалі залишатимусь позафракційною і продовжуватиму допомагати людям розв’язувати ті проблеми, які є, і як голова Комітету у закордонних справах продовжуватиму свою діяльність».
«Я не планую вступати у жодну фракцію, конкретно у «Блок Петра Порошенка» і «Народний фронт» чи у інші сили, із яких намагаються зліпити коаліцію, - висловився Остап Єднак. - Я прийшов до парламенту по списках «Самопомочі», активно агітував за неї, але після року співпраці наші шляхи розійшлися, і я не бачу серед парламентських політсил таких, які б відповідали моїм, як політика, очікуванням, принципам, стандартам і цінностям».
За його словами, БПП і «Народний фронт» у значній мірі причетні до того, що склалася нинішня політична криза, тож їм цю ситуацію і виправляти. «Я також сподівавсь на відповідальну позицію «Батьківщини», РПЛ та «Самопомочі», що вони якимось чином відреагують на ці виклики, оскільки депутати відверто хизуються їхніми високими рейтингами і це впливає на їхню політичну поведінку. А це не проукраїнська позиція», - підсумував Єднак.
Що ж до питання їхніх колег, які увійшли до БПП, Гопко висловилася достатньо стримано, що це їхня «обґрунтована і особиста позиція, на яку вони мають право». «Очевидно, що в умовах парламентаризму такий крок вважався б не дуже доречним, але у нинішніх українських реаліях є свої пояснення, чому його було зроблено», - зазначила народний депутат. Вона також додала, що це ніяк не позначиться на їхній подальшій співпраці в громадянській ініціативі #Включайся, яку вони презентували нещодавно: «Вступ Кишкаря у БПП і ініціатива #Включайся – це абсолютно різні речі, оскільки нас також підтримує Наталя Катцер-Бучковська із «Народного фронту». #Включайся – це ініціатива прямої дії, а депутати у ній є асистентами і інструментами допомоги людям на місцях».
Відповідаючи на питання журналістів про те, чи можливе подальше співробітництво Гопко та її колег із екс-депутатами Єгором Фірсовим та Миколою Томенком, які нещодавно постраждали за свою позицію та втратили мандати, Гопко зазначила: «Коли ми були, зокрема, у Черкаській області, до нас звернулися екологи із Чигирина, які відстоюють створення національного парку Холодний Яр, і оскільки Микола Томенко родом з цього регіону, то дуже важливо далі співпрацювати по цьому питанню і взагалі на конкретній основі. Що ж до Фірсова, то ми поки не контактували із ним після його виключення з Ради».
Ганна Гопко також розповіла про причини та наслідки, до яких може призвести сьогоднішня політична криза. «Причини кризи, яка склалася, – це монополія на владу і обмежене коло осіб, які ухвалюють рішення у закритий кулуарний спосіб, - зазначила парламентар. - І тому від початку кризи до сьогодні ми не знаємо, що буде далі. Це надзвичайно погано, оскільки в найближчий місяць відбуватимуться дуже важливі події, зокрема візит Президента України в Японію, яка зараз головує у G7. І дуже важливо, щоб там Україна була одним із пріоритетів. Також Японія є непостійним членом Радбезу ООН, і для нас важливе це партнерство. Також 6 квітня відбудеться референдум у Голландії. Тому ми повинні розуміти, що без вирішення внутрішніх проблем успіхи на зовнішньому фронті будуть мізерними, бо вони взаємопов’язані».
«Монополія на владу спостерігається не лише на національному рівні, - продовжила Гопко. - І чим більше людей будуть включатися у те, щоб брати відповідальність за контроль над владою, за прийняття рішень, чим більша буде критична маса цих людей, тим швидше змінюватиметься суспільство. І тим сильніше місцеві політики боятимуться чинити свавілля і порушувати закон. Тож одне з наших основних завдань – допомогти людям не відсторонюватися від влади, а брати відповідальність, інакше продовжуватимуть існувати монополії, які склалися за 25 років незалежності і за якими стоять конкретні фінансово-політичні групи. Ми також спонукаємо громади ділитися успішним досвідом з іншими».
Темою для обговорення стала і резонансна Постанова щодо припинення дипломатичних відносин з РФ, яка розглядалася на Комітеті у закордонних справах. «Два роки тому, коли починалася незаконна анексія Криму, потрібно було демонструвати позицію і діяти жорстко», - розповіла Ганна Гопко.
«Під час прийняття рішень, завжди потрібно думати про інтереси України: де наші переваги і що ми отримаємо від такого кроку, - продовжила народний депутат. - Чи допоможе нам припинення дипломатичних відносин виграти війну на Сході? Коли одного з авторів постанови запитали, яку вигоду отримала Грузія чи сторони конфлікту у Нагорному Карабасі чи у інших ситуаціях, коли припинялися дипломатичні зносини, вони не змогли озвучити конкретних переваг. Натомість зараз 5 мільйонів українців проживають на території Росії, тому тезу співавтора постанови «Чому вони там сидять? Нехай всі приїжджають і воюють на Сході» не можна назвати адекватною реакцією депутата. Ці 5 мільйонів українських громадян, які мають зв’язки в Росії, у кого там народились діти, але деякі з них виходили навіть на поодинокі пікети в підтримку Надії Савченко. Вони мають свою функцію, щоб бути дзвониками проти режиму Путіна. По-друге, розрив дипвідносин не означає остаточного розірвання всіх стосунків із РФ. Ми продовжуємо воювати на Сході і нам потрібно вести переговори, зокрема, в Мінську. Нам потрібно звільнювати політвязнів, які є в російських тюрмах, їздити на суди, представляти їхні інтереси. «Укрзалізниця» також приносить 12 млрд грн від пасажирських перевезень із Росією, а по інших видах транспорту – всього 40 млрд грн. Де ми можемо ще брати гроші для української армії?»
«Піаритися дуже просто, а давати відповіді на конкретні питання, які стоять перед країною, політикани не можуть. А політики, які можуть брати відповідальність, приймають рішення, які, можливо, їм публічно невигідні», - зробила висновок народний депутат.
Тож за короткий час журналісти отримали достатньо відверті відповіді на питання, які турбували суспільство. Колегам Ганни Гопко та Остапа Єднака по парламенту було б варто взяти такий приклад відкритої політики та прямого спілкування народних депутатів із громадськістю.
Author
Дмитро КривцунРубрика
Політика