Перейти до основного вмісту

«Росія повинна виконувати свої обов’язки за власною ініціативою»

Експерт про візит і переговори держсекретаря Керрі з Путіним
15 липня, 19:25
ФОТО REUTERS

Державний секретар США Джон Керрі розпочав учора черговий цього разу дводенний візит до Росії зустріччю з президентом Володимиром Путіним. У повідомленні Державного департаменту з приводу візиту Керрі зазначалося, що на порядку денному переговорів у Москві, крім Сирії, стоятимуть питання України та Нагірного Карабаху. Сьогодні у шефа американської дипломатії зустріч із міністром закордонних справ  Сергієм Лавровим.

За підсумками перемовин із президентом Путіним держсекретар США Джон Керрі заявив, що він позитивно оцінює шанси на українське врегулювання.

«Ми провели продуктивні переговори з президентом Путіним. Я йому вдячний за це, але нам належить виконати багато домашньої роботи, і я думаю, що є всі можливості, щоб забезпечити реальне врегулювання ситуації в Україні, — сказав Керрі у п’ятницю під час переговорів із главою МЗС РФ Сергієм Лавровим.
Проте, за словами держсекретаря, між Москвою та Вашингтоном, як і раніше, залишаються деякі невирішені питання, однак він висловив надію, що в ході сьогоднішніх переговорів їх буде усунено. Держсекретар США також повідомив, що його вчорашня розмова з В. Путіним була «надзвичайно прямою і відвертою».

Окрім того, в повідомленні держдепу за підсумками перемовин Керрі з Путіним зазначається, що держсекретар закликав до прискорення переговорів щодо реалізації Мінських домовленостей, особливо з питань безпеки.

У середу газета The Washington Post повідомила, що Керрі запропонує Кремлю нові форми співпраці у «сирійському питанні» задля перемоги над бойовиками угруповання «Ісламська держава» і пов’язаного з «Аль-Каїдою» «Фронту ан-Нусра». «Сполучені Штати пропонують нову штаб-квартиру військового командного управління для координації повітряної кампанії, де розмістяться військові США, Росії, чиновники й розвідники», — пише видання. Об’єднаний штаб, як передбачається, буде розміщено неподалік від Аммана у Йорданії.

Спроби Керрі переконати Росію допомогти у врегулюванні ситуації в Сирії часто були безуспішними, але цього разу «він спробує реанімувати припинення військових дій», як зазначив  у середу представник Державного департаменту США Марк Тонер. Водночас, як заявили в Кремлі, не лише бойові дії в Сирії, а й врегулювання ситуації в Україні та двосторонні відносини стануть основними темами зустрічі Керрі з Путіним і Лавровим.

Нинішній візит держсекретаря Джона Керрі відбувається в особливо чутливий період американсько-російських відносин, який характеризується глибокими розбіжностями з приводу Сирії та України. Керрі здійснює візит до Росії в рамках європейського турне, яке включає зупинки у Франції, Люксембургу, Бельгії та Британії.

«ЛІДЕРИ ВЕЛИКИХ ДЕРЖАВ НЕСУТЬ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ГАРАНТУВАННЯ БЕЗПЕКИ В ДОНЕЦЬКУ ТА ЛУГАНСЬКУ, В МОСКВІ Й ВАШИНГТОНІ, І В НІЦЦІ»

Девід ГЕРШЕНГОРН, The New York Times:

Зустріч Керрі з Путіним та Лавровим відбулась того самого дня, коли напад у Ніцці підкреслив, наскільки терміново світ потребує того, щоб Сполучені Штати і Росія відновили відносини й забезпечили активне керівництво в зусиллях щодо підтримання безпеки й боротьби з тероризмом. А для відновлення відносин потрібна імплементація «Мінська-2» — не тільки пунктів із забезпечення безпеки, але й політичних положень. Але для того, щоб вибори відбулися, в жителів Донбасу має бути можливість повернутися до своїх домівок і в умовах безпеки почати будувати нове життя. Тому зараз не слід гаяти час.

Всі розуміють, що Україна буде єдиною країною з керівництвом у Києві, але на разі без Криму. Росія та Сполучені Штати залишаються найважливішими військовими потугами у світі й повинні взяти на себе провідну роль у швидкому врегулюванні кризи в Сирії, наполягаючи на ширшому плані регіонального миру на Близькому Сході, врегулюванні кризи мігрантів в Європі й наданні можливості Україні відбудовуватись.

Путін і Обама розділяють відповідальність за провал лідерства, що дозволило терористам створити враження про війну між ісламом та цивілізованим світом. Росія з-поміж усіх країн має історію мирного співіснування між мусульманами та християнами, а Сполучені Штати повинні залишатися маяком свободи й терпимості. Замість того щоб Казань та Нью-Йорк були зразками для всього світу, нині існують такі приклади як Чечня і Донбас, Фергюсон і Даллас.

Учора Сенат Сполучених Штатів затвердив нових послів для України та Іраку. Це час для них і для кожного взятись до роботи. Всі ці проблеми пов’язані між собою, і лідери великих держав несуть відповідальність за гарантування безпеки в Донецьку та Луганську, в Москві й Вашингтоні, і в Ніцці, й за те, щоб люди в усьому світі жили у мирі й безпеці, а також мали достатню впевненість у тому, що у майбутньому вони не вдаватимуться до радикального тероризму.

Росія не потребує плати чи вигоди від США. Я жив у Росії, і ця велика країна повинна виконувати свої обов’язки за власною ініціативою.

«Небажання Москви імплементувати Мінськ-2, починаючи з реального припинення військових дій, є головною причиною провалу цих домовленостей»

Джон ГЕРБСТ, директор Євразійського центру ім. Д. Патрічіу при Атлантичній раді США, Вашингтон: 

Основним напрямком діяльності секретаря Керрі в Москві була Сирія. Пропозиція Керрі щодо співпраці з Москвою є дещо ризикованою. Досі в Сирії Москва розгорнула свої військові підрозділи головним чином проти відносно помірної опозиції, яку підтримує Захід, а не проти ісламських екстремістів, таких як ІДІЛ або Джабхат аль-Нусра. Держсекретар Керрі розраховує, що Москва перенаправить свої військові зусилля в результаті цього запропонованого співробітництва. Можливо, перспектива співпраці з США переконає президента Путіна вести себе належно. Але потрібно бути оптимістом, щоб очікувати на це.

Те, що держсекретар Керрі говорив про Україну, мало сенс. Він наголосив на важливості реалізації Мінських домовленостей, особливо положень, що стосуються безпеки. Небажання Москви імплементувати Мінськ-2, починаючи з реального припинення військових дій, є головною причиною провалу цих домовленостей. Непрямо, але досить чітко пан Керрі вказав на сторону, яка є відповідальною за невиконання мінських домовленостей.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати