Прогноз «стабільний». А перспективи?
Україна дістала підтримку Міжнародної рейтингової агенції FitchПопри такий сильний негативний сигнал, як скорочення золотовалютних резервів (у червні цього року на 1,4 мільярда дол.), і прогнози можливого дефолту, які з’являлися раніше, Україна дістала підтримку Міжнародної рейтингової агенції Fitch. Воно підтвердило довготермінові рейтинги дефолту емітента нашої країни в іноземній і національній валюті на рівні «B» зі «стабільним» прогнозом. Як повідомляє агенція, короткотерміновий РДЕ України також підтверджений на рівні «B», стеля країнного рейтингу — «B».
Проте в заяві Fitch звучить і чимало тривожних для України нот. «Підтвердження рейтингів відображає тонкий баланс у галузі зовнішнього фінансування. Валютні резерви Національного банку України (НБУ) були стабільними в період із січня до квітня 2012 року на рівні близько 31 млрд дол. (що відповідає трьом місяцям платежів за рахунком поточних операцій), а потім сталося зниження в травні і червні, яке частково було викликане великими виплатами за зовнішнім боргом. Тиск на резерви може знову виникнути з третього кварталу 2012 року», — констатує агенція. Вона вважає, що дефіцит рахунку поточних операцій досягне 2012 року 6% ВВП. Попит на іноземну валюту з боку населення, який призвів до скорочення резервів у четвертому кварталі 2011 року, судячи з усього, посилився в червні і може ще підвищитися.
Fitch зазначає, що Україна має один із найнижчих показників зовнішньої ліквідності серед суверенних емітентів. 2012 року цей показник очікується на рівні 55%, а обмежена спроможність країни рефінансувати зовнішній держборг створює ризики тиску на змінний курс і зниження резервів. Українська держава, за даними агенції, має здійснити погашення і виплати відсотків Міжнародному валютному фондові у розмірі 6,4 млрд дол. 2013 року. Тому Fitch вважає, що наш уряд, ймовірно, знову вийде на ринки єврооблігацій і залучатиме фінансування від МВФ 2013 року. При цьому Fitch зазначає, що це дозволить Україні рефінансувати виплати, які належать МВФ, для чого доведеться піти на непопулярний захід: підвищити тарифи на газ для населення. Позитивним чинником для нашого уряду є те, що майбутні погашення боргу на зовнішніх ринках не становлять особливих труднощів: 1 млрд дол. припадає на ту частину, 2012 року, яка залишається, і 1 млрд дол. — на 2013 рік.
Прогноз Fitch за обмінним курсом на кінець року відображає ризики девальвації, які можуть призвести до завищення валютного курсу з врахуванням слабкої довіри до гривні. У разі ослаблення гривні підвищиться навантаження за зовнішнім боргом, включаючи держборг. Fitch зазначає, що більш гнучкий обмінний курс допоміг би Україні впоратися із зовнішніми потрясіннями і пристосуватися до змін валютних курсів торговельних партнерів. Обмінний курс демонструє вищу гнучкість з травня, дещо послабшавши відносно післякризового рівня у 8 грн../1 дол. Fitch також прогнозує, що зростання ВВП сповільниться до 2,4% 2012 року, але досягне 3,5% 2013 року.
Fitch хвалить український уряд за те, що він скоротив дефіцит загального державного бюджету до 4,2% ВВП 2011 року в порівнянні з 7,7% ВВП 2010 року, проте констатує, що цей дефіцит виросте 2012 року. Поправки до бюджету, прийняті в квітні 2012 року, підвищили витрати і можуть містити завищені доходи, зазначає агенція та прогнозує також, що збитки «Нафтогазу України», який перебуває у державній власності, виростуть. З врахуванням боргу, за яким є гарантії від держави, держборг України, за даними Fitch, дорівнює 36% ВВП (приблизно 10% внутрішнього боргу зроблено в іноземній валюті). Надалі він частково залежатиме від обмінного курсу гривні.
Агенція оцінює також і політичні ризики для української економіки. «Уряду, очолюваний Партією регіонів, очікує парламентських виборів 28 жовтня 2012 року на тлі зниження популярності партії, яка, проте, мабуть, отримає більшість голосів. Це створить умови для посилення податково-бюджетної політики і дій з узятих на себе зобов’язань перед МВФ, — наголошується в заяві, — Якщо в результаті виборів зменшиться керованість і здатність уряду робити необхідні політичні кроки, це може збільшити тиск на суверенний рейтинг», — прогнозують експерти Fitch. Найближчим часом прогноз щодо рейтингів у високій мірі залежатиме від здатності України витримати зовнішні та внутрішні потрясіння і отримувати зовнішнє фінансування. Якщо фінансування від МВФ не буде отримано до початку 2013 року або не буде підвищено довіру достатньою мірою, щоб держава знову мала доступ до зовнішніх ринків на тривалий період, можна чекати на зменшення резервів і різке падіння курсу гривні. У цьому випадку Fitch, ймовірно, знизить суверенний рейтинг.
Майже одночасно із заявою Fitch стали відомі результати дослідження настроїв інвесторів, виконаних Європейською бізнес- асоціацією за підтримки компанії InMind. Їх можна вважати барометром довіри до України. У другому кварталі 2012 року індекс інвестиційної привабливості України залишився майже на такому ж низькому рівні — 2,19 балів із п’яти можливих (у першому кварталі 2,18). ЄБА відзначає й позитивні моменти, які впливають на рівень довіри інвесторів, проте, на її думку, «говорити про радикальні зміни на краще ще зарано». «Це дослідження показує, що європейські компанії і члени Асоціації не відчули реального поліпшення бізнес- та інвестиційного клімату в Україні за останні місяці. Я не здивований, але, в той же час, розчарований, адже багато питань все ще залишаються невирішеними, попри постійні заклики до дії з боку ЄС і ЄБА, а також зобов’язання, прийняті українським урядом для поліпшення бізнес-клімату», — зазначив посол, глава представництва Європейського Союзу в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра.
Проте, оновлений рейтинг України від Fitch багатьох в Україні буквально надихає. Коментуючи його «Дню», один із топ-менеджерів Нацбанку України сказав: «Це дуже позитивний сигнал. У всьому світі йде процес зниження рейтингів. І те, що нам його підтвердили і, найголовніше, залишили стабільним прогноз — це дуже добре. Такий рейтинг сприятиме тому, що вартість наших позик за кордоном якщо й не впаде, то вже точно не зростатиме. Наприклад, Кіпр півтора роки тому мав рейтинг АА, а зараз у нього ВВ з мінусом. Можна сказати, що Кіпр таким чином опустили нижче плінтуса. Але, попри те, що в нього рейтинг все ж таки вищий, ніж в України, кредитно-дефолтні свопи у цієї країни на 4% річних вище. Тобто, позики йому доводиться залучати на 4% дорожче, ніж це може зробити Україна. І це через те, що у Кіпру негативний прогноз, а у нас — стабільний».
Глава групи радників голови НБУ Валерій Литвицький, окрім того, назвав у розмові з «Днем» ще три позитивних для України чинники, які сприятимуть валютно-фінансовій стабільності. За його словами, це тримільярдний валютний своп із Китаєм і тримільярдний сільськогосподарський кредит цієї країни, а також останні дані про зростання сільгоспвиробництва в Україні, яке випереджає дані за аналогічний період минулого року. Завдяки останньому чинникові, за словами експерта, Україна зможе отримати добавку до зростання ВВП за другий квартал не менше 0,2—0,3%. «Це дуже істотно, — констатує Литвицький, — особливо на тлі того, що зростання економіки в багатьох країнах світу сьогодні сповільнюється до мінімуму».