Перейти до основного вмісту

Охоронна грамота для Обсерваторної гірки

Щоб заборонити забудову пам’ятки, Мінкульт має якнайшвидше затвердити наказ про режим використання історичної території
06 вересня, 09:47
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Затишний Павлівський сквер між старими невисокими будиночками, по сусідству дві пам’ятні садиби, де колись мешкали відомі художники Володимир Орловський і Микола Пимоненко, а поруч — столітня обсерваторія Київського національного університету імені Тараса Шевченка зі статусом пам’ятки архітектури та претензіями на внесення до списку ЮНЕСКО...

Усе це багатство Київ міг втратити внаслідок банальної забудови. Та нині громада, яка останні десять років захищала Обсерваторну гірку, по праву відзначає маленьку перемогу: історична територія, крім статусу пам’ятки місцевого значення, отримала ще одну гарантію непорушності та убезпечення від забудови — документ «Межі та режими використання території пам’ятки місцевого значення «Видатне місце Обсерваторна гірка». Його нещодавно затвердила Науково-методична рада з питань охорони культурної спадщини Міністерства культури. Це як додаткова охоронна грамота, котра передбачає абсолютну заборону на будь-яке нове будівництво, дозволяються виключно реставраційні роботи.

ПЕРЕМОЖНІ СИГНАЛИ

Будувати на території пам’ятки забороняє законодавство щодо охорони культурної спадщини. Втім, для інвесторів це не стало перепоною. 2003 року ПАТ «Авіакомпанія «Віта» отримало 0,22 гектара землі на території пам’ятки під забудову. Відповідне рішення підготувала Київрада, хоча подібні договори можна укладати лише після дозволу Верховної Ради: оскільки йдеться про особливо цінні землі історико-культурного призначення, місто не уповноважене ними розпоряджатися, тим паче дозволяти забудову.

Авіакомпанія таки отримала земельну ділянку в оренду на 25 років. Як зазначають активісти, власником компанії є колишній секретар Ради національної безпеки і оборони часів Віктора Януковича — Володимир Сівкович. Попри порушення закону та протести громадськості, інвестор підготував проект забудови території, тут мали «вирости» кілька 14-поверхівок. Згодом з’явилися проекти будівництва восьмиповерхового клубного дому. Нагадаємо, законодавство дозволяє тут лише реставраційні роботи, без зазіхань на історичні об’єкти.

Багато років громадськість боролася за збереження унікальної місцини у середмісті Києва. Крок за кроком вдавалось отримувати переможні сигнали. Торік, у жовтні, Вищий адміністративний суд України виніс рішення, за яким авіакомпанія мала сплатити штраф у розмірі 170 тисяч гривень за незаконний початок будівельних робіт на земельній ділянці в Павлівському сквері на Обсерваторній гірці. Адже забудовник понівечив частину дерев у сквері, завіз на територію бетонні плити, готувався до старту будівництва будь-якою ціною.

МІСТО ДО СУДУ НЕ ПОСПІШАЄ

Далі до захисту Обсерваторної гірки підключилося місто. Як зауважує юристка та співзасновниця громадської організації «Андріївсько-Пейзажна ініціатива» Марина Соловйова, столична влада зробила все можливе зі свого боку. Зокрема торік, у жовтні, Київрада тимчасово призупинила право авіакомпанії «Віта» користуватися ділянкою, поки та не отримає всі необхідні дозволи від Міністерства культури. Серед іншого забудовник протягом шести місяців мав підготувати нове історико-містобудівне обґрунтування. Оскільки цього не зроблено, місто має право подати на компанію до суду та розірвати договір про оренду землі. Так само підставою для подачі судового позову, за словами Соловйової, є згаданий документ про межі та режими використання території, ухвалений Науково-методичною радою Мінкульту.

На думку іншої активістки, молодшого наукового співробітника Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України — Аліни Артюх, — міська влада чомусь не поспішає використовувати своє право на суд. Аліна Артюх нагадує, що в забудовника давно завершився ще один термін, встановлений Київрадою, — на демонтаж паркану і повернення ділянці історичного вигляду. У разі невиконання цих умов місто так само обіцяло позиватися до суду щодо повернення ділянки місту. Єдине, що наразі зробила столична влада, — погодила режим використання території та затвердила його наказом Департаменту культури Київської міської державної адміністрації.

«ВИСОТНЕ БУДІВНИЦТВО НЕПРИПУСТИМЕ»

«Місто вже свою справу зробило. Останнє слово саме за Мінкультом, — переконана Марина Соловйова. — Міністерський наказ буде остаточною перемогою. Висотне будівництво тут неприпустиме. Я вважаю, що міністр Євген Нищук і саме відомство сьогодні обрали напрям на охорону культурної спадщини, тому мають той документ затвердити й захистити Обсерваторну гірку. Треба розривати цей договір оренди та наводити там лад».

Якщо міністерський наказ — це справді ключова гарантія безпеки для Обсерваторної гірки, то з’явитися він має якнайшвидше. Адже є ризик, що забудовник разом із архітекторами проекту оскаржуватимуть рішення Науково-методичної ради. Про це повідомила у Facebook місцева мешканка та захисниця пам’ятки Людмила Глущенко. За її словами, архітектор проекту висотки на Гоголівській, 32В упевнений, що ця новобудова не лише не сплюндрує історичний ландшафт, а навпаки, прикрасить його. Саме рішення Науково-методичної ради, на думку автора суперечливого проекту, треба скасувати, оскільки до складу органу не входять професійні архітектори.  «Хто ж тоді голова ради Яків Діхтяр? Тетяна Маніфасова — мистецтвознавець, провідний експерт, Михайло Кальницький — відомий києвознавець, Неля Куковальська — гендиректор заповідника «Софія Київська», — уточнює Людмила Глущенко. — І взагалі, щоб любити Київ і мати бажання його зберегти, не обов’язково бути архітектором».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати