Меркель іде на четвертий термін
Штрихи до портрету німецького канцлера
У минулу неділю канцлер Німеччини Ангела Меркель після наради з керівництвом Християнсько-демократичного союзу (ХДС) заявила на прес-конференції, що готова повести політичну силу на виборах 2017 року та вчетверте претендувати на посаду керівника уряду.
Майбутні вибори до Бундестагу «залізна фрау» назвала «найскладнішими з моменту возз’єднання Німеччини». За її словами, таке рішення було «нетривіальним» і «складним». Однак, Меркель висловила переконання в правильності цього рішення і заявила, що їй вистачить «допитливості» й «бажання» пройти цей шлях разом із країною.
Під час виступу вона говорила про «часи непевності» та висловила сподівання, що її досвід допоможе Німеччині пройти через них. Меркель також заявила про бажання відпрацювати повні чотири роки нового терміну та відстоювати демократичні цінності у разі переобрання.
ОБАМА: НІМЦЯМ СЛІД ЦІНУВАТИ МЕРКЕЛЬ
На чолі ХДС 62-річна Меркель перебуває з 2000 року. Її перший термін на чолі німецького уряду почався в листопаді 2005 року. У разі перемоги на виборах восени 2017 року Меркель стане канцлеркою учетверте.
Попри критику політики щодо біженців, Меркель зберігає популярність. За даними опитування, проведеного інститутом Emnid, 55% німців виступають за новий термін канцлерки.
Президент Сполучених Штатів Америки Барак Обама, який минулого тижня перебував з візитом у Німеччині, схвально висловився на адресу Меркель, наголосивши, що вона «готова боротись за цінності, які вона відстоює».
«Мене тішить, що вона обіймає цю посаду, і німцям слід її цінувати. У будь-якому разі я ціную її як свою партнерку», - наголосив Обама в ексклюзивному інтерв’ю виданню Der Spiegel та телерадіомовнику ARD.
НІМЕЦЬКІ ПОЛІТИКИ ПРО ЧЕТВЕРТИЙ ТЕРМІН «ЗАЛІЗНОЇ ФРАУ»
Голова Християнсько-соціального союзу, сестринської партії Християнсько-демократичного союзу в Баварії Горст Зеегофер, заявив, що ХСС підтримає висування Меркель як єдиної кандидатки. Він лиш зазначив, що політичним силам ще належить з'ясувати спільну позицію зі спірних питань.
Водночас у лавах Соціал-демократичної партії Німеччини висловили сумніви у приписуваній Меркель деякими оглядачами ролі "захисниці західних цінностей". Амбіції канцлерки не є "ані неочікуваними, ані лякаючими", наводить інформагенція Reuters слова заступника голови СДПН Ральфа Штеґнера. Утім, вважає він, міф про "непереможність" Меркель зруйновано, хоча недооцінювати чинну канцлерку "було б серйозною помилкою"
Співголова Партії зелених Джем Ездемір закликав до чесного ведення передвиборчої кампанії та розмежування реальних політичних тез і популістських гасел. «Ми чекаємо на жорстку політичну боротьбу, де покажемо, як може працювати ефективна охорона довкілля та як можна досягти суспільної злагоди», - відзначив він.
Ліві ж заявили про консервацію поточної політичної ситуації. Керівник лівих Бернд Ріксінґер сказав, що претензії Меркель на четвертий термін – «сигнал того, що в країні не збираються нічого змінювати». Він вважає, що таким чином до влади повернеться "велика коаліція", що сприятиме подальшому розшаруванню суспільства.
СТАБІЛЬНІСТЬ – КЛЮЧ ДО ІСТОРІЇ УСПІХУ
Протягом багатьох років описувати людські та політичні якості Меркель було нескладно. Зрештою, це історія успіху. Якщо, звісно, не звертати увагу на протокольну манеру виступів, стриману риторику та дещо підвищений голос. Питання про те, як із цими характеристиками їй вдалося здобути такий авторитет і досягти успіху, довгий час залишалося без відповіді.
Тепер соціологи знайшли відповідь: у суспільстві її цінують за надійність. Нікому не спало б на думку підозрювати її в переслідуванні якихось сторонніх інтересів на посаді канцлерки. Її стриманість у політиці діє заспокійливо, а її далеке від гламуру приватне життя викликає позитивне сприйняття у багатьох німців - канцлерка живе скромно, любить ходити на прогулянки і навіть сама готує їжу. Коли під час теледебатів 2013 року з її опонентом соціал-демократом Пеером Штайнбрюком ведучий попросив Меркель звернутися до телеглядачів, вона відповіла: «Вони мене знають». Тоді цю передбачуваність виборці оцінили. Сьогодні ж багато хто не є певним, чого надалі очікувати від Меркель.
«ЗАХИСНИЦЯ ЛІБЕРАЛЬНОГО ЗАХОДУ» ПОНЕВОЛІ
Все йшло своїм ходом, поки у світі панував відносний порядок, поки не було кризи біженців, Brexit, обрання Трампа. Тепер Меркель має проявити свої лідерські якості у буремні часи нестабільності. Самі собою низькі показники безробіття, стабільне економічне зростання та надійний стан публічних фінансів на багатьох вже враження не справляють.
У ФРН, в Європі та й у світі суспільство поляризувалося. Часи стають все більш неспокійними, а партнери - більш незговірливими. Меркель не раз вступала в пряме протистояння з Путіним. Проте тоді її позиції в Німеччині були непохитними, і в Європі її авторитет теж ніхто не ставив під сумнів, відзначає Deutsche Wrelle. Сьогодні не все так однозначно, і ці слабкості у своїх інтересах використовує також і президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган. Навіть маленькі країни на півдні та сході Європи, які ще 20 років тому вбачали у Німеччині «хресного батька», який приведе їх до складу Євросоюзу, тепер виступають проти «канцлерки Європи», роблячи ставку на модель національної держави замість щільнішої інтеграції у межах ЄС.
І на тлі усього цього, Меркель, як пише газета The New York Times, мусить тепер виступити в ролі «захисниці ліберального Заходу».
ПОЗИЦІЯ ЩОДО ОКУПАЦІЇ ЧАСТИНИ УКРАЇНИ РОСІЄЮ
До речі, під час спільної прес-конференції з президентом США минулого тижня Меркель чітко наголосила, що Росія окупувала частину України. Вона також нагадала, що саме Російська Федерація спровокувала кризу в Україні, анексувавши Крим і надавши військову підтримку сепаратистам на Донбасі.
«Європа повинна реагувати на це порушення основоположних принципів. Ми разом із президентом Франції Франсуа Олландом докладаємо зусиль, щоб переконати сторони військового конфлікту виконати Мінські угоди, попри всі складнощі, які виникають на цьому шляху. А це залишається необхідною умовою, яка визначає майбутнє санкцій», - сказала вона.
Водночас канцлер зазначила, що вона не бачить підстав для скасування санкцій ЄС проти Росії, оскільки Москва не виконала всі свої зобов’язання в рамках Мінського процесу.
«ДЛЯ БІЛЬШОСТІ НІМЦІВ МЕРКЕЛЬ ВТІЛЮЄ СТАБІЛЬНІСТЬ І ПЕРЕДБАЧУВАНІСТЬ»
Герхард ГНАУК, кореспондент Die Welt у Польщі, Україні та балтійських країнах. Пише також для Frankfurter Allgemeine та швейцарської NZZ:
- Меркель мені нагадує, як відомий німецький історик назвав Бісмарка, «білого революціонера». Він мав на увазі те, що людина, яка ніяк не зв’язана з революційними поглядами чи організаціями, здійснює в країні революційні зміни. У випадку Меркель: це раптовий відхід від атомної енергетики після Фукусіми й відкриття кордонів (які зараз уже частково закриті) для сотень тисяч біженців із півдня, яких зараз збираються прихистити і включити в щоденне життя Німеччини.
Хоч як це дивно, для більшості німців Меркель втілює стабільність і передбачуваність. Я у неділю дивився інтерв’ю з нею на громадському каналі ARD і ведуча Анне Вілл саме про це запитала: стабільність – це сьогодні не всіх задовольняє. Чи є ви частиною рішення, чи все-таки, на думку дедалі більшої частини суспільства, частиною проблеми? І як би ви вирішили (балотуватися чи ні), якби Трамп не виграв вибори у США?
Меркель, звісно, не потрапила у цю «мишоловку», тільки зауважила, що те, що її називають «останнім оплотом» демократії чи Заходу, вона вважає «гротеском і абсурдом».
І все ж її роль величезна. Відразу після обрання Трампа Меркель заявила публічно, що пропонує Америці співпрацю, але за умови – співпраця на основі демократичних цінностей Заходу. Це натяк Трампу, якщо він буде брати свою передвиборчу риторику всерйоз, це може стати загрозою для цих цінностей.
Такого ще не було: що Німеччина ставить США умови для співпраці. Це говорить про те, як збільшилась роль Німеччини в Європі відтоді, коли президент Клінтон запропонував їй бути один для одного «партнерами в лідерстві». До речі, щойно, після Ярослава Качиньського прем’єр-міністр Польщі Беата Шидло заявила, що Меркель з точки зору Польщі – найкращий варіант на місці канцлера.
Революційною з точки зору Путіна є також політика санкцій проти нинішнього кремлівського керівництва і скромної, але все-таки однозначної підтримки України.
За всіх моїх критичних зауважень щодо політики уряду, я сподіваюсь, що Меркель знову буде канцлером. Шанси на сьогодні великі. Партійна система Німеччини у порівнянні з іншими країнами досить стійка. Праві популісти (AfD) на виборах у Бундестаг восени 2017 року отримають менше 20 відсотків, а можливо, навіть менше 15 %. Ймовірне велике втручання перед кампанією «російського чинника», особливо через соціальні мережі та кібер-атаки, але німецькі ЗМІ уже застерігають про це й німецька влада готується до такого сценарію.
«…ОСТАННІЙ БАСТІОН ДЛЯ УКРАЇНИ НА ЗАХОДІ»
Альона ГЕТЬМАНЧУК, директор Інституту світової політики, Київ:
- Для України рішення Меркель балотуватися на четвертий термін є очікуваним і позитивним, хоча сама канцлер назвала це рішення "нетривіальним". Після перемоги Трампа Меркель залишається не лише останнім бастіоном ліберальних цінностей у західному світі, а й останнім бастіоном для України на Заході. Важливо наголосити, що у контексті України йдеться саме про Меркель, а не про Німеччину загалом. У плані ставлення до України є Меркель, а є Німеччина, оскільки є певні нюанси й відмінності як за партійною лінією між партією Меркель ХДС/ХСС, так і за інституційною лінією між офісом федерального канцлера і, скажімо, німецького МЗС. Однак, сам факт балотування Меркель і її можливе обрання на четвертий термін не має присипляти українську владу. Швидше за все, на Меркель чекає виснажлива кампанія, під час якої, зокрема, їй можливо доведеться аргументувати й небачену як для Німеччини жорстку політику щодо Росії, і так само небачену як для Німеччини підтримку України. Україна має надати канцлеру Німеччини козирі для такої аргументації. Зокрема, і в контексті проведення реформ. Також потрібно визнати і зробити висновки з того, що слово Меркель і в самій Німеччині, і в Європі загалом вже не є настільки потужним, як було ще кілька років тому. Її вплив і можливості впливати й лобіювати вигідні для нас рішення слабшає. Незалежно від того, стане Меркель канцлером вчетверте чи ні, ми повинні бути готовими перейти на режим ситуативної підтримки, яка буде напряму залежати й від того, додаватиме Україна електоральних балів тому чи іншому західному політику, чи навпаки - відніматиме їх.
Author
Микола СірукРубрика
День Планети