Перейти до основного вмісту

Яким буде мирний Донбас

Підняти зруйновану економіку допоможуть технопарки, — активісти
27 листопада, 17:59
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

В історії людства  не було воєн, які б не закінчилися миром. Можна не сумніватися, що врешті-решт мир прийде і на землю Донбасу. Принаймні Україна вже починає готуватися до цього.

Наприкінці минулого тижня під головуванням віце-прем’єр-міністра Геннадія Зубка у Києві відбулася нарада, на якій обговорювалися питання життєзабезпечення Донецької і Луганської областей. Йшлося про цілком мирні справи: водопостачання, стан інфраструктури та екологічної безпеки, тобто про питання, які фігурують у рамках Мінського процесу й потребують також і рішень українського уряду. За підсумками наради, Зубко дав відповідні доручення та скоординував переговорну позицію «з найбільш чутливих питань». Також йшлося про гуманітарні проблеми, які особливо актуальні напередодні зими. Учасники наради домовилися, що такий механізм розв`язання проблем, які стосуються Донбасу, працюватиме регулярно.

РЕПЕТИЦІЯ ПЕРЕД ВІЗИТОМ

Так сталося, що майже одночасно з нарадою, про яку йшлося вище, молода непарламентська політична сила «Альтернатива», котра раніше заявила про себе як про альтернативу Опозиційному блоку, презентувала в Українському інституті майбутнього свій план реінтеграції Донбасу. Це, схоже, стало своєрідною репетицією перед наміченим на грудень представленням цього документу в Сполучених Штатах Америки.

Зараз складно сказати, коли і як саме буде відновлено мир і державний суверенітет України на окупованих територіях, відзначають активісти «Альтернативи». Та, на їхню думку, вже зараз треба моделювати стратегію реінтеграції ОРДЛО, щоби швидко й ефективно реагувати на наявні та майбутні виклики.

Як вказувалося в ході презентації, за три з половиною роки конфлікту на Донбасі політики не створили належного плану деокупації, який би став основою для дипломатичних переговорів. Тим часом «Альтернатива», розробляючи свій план, виходила з «ідеального вирішення ситуації», коли Україна отримує назад території без будь-яких особливих або додаткових умов.

«В Луганській і Донецькій областях необхідно ввести спеціальний правовий режим роботи тимчасових військово-цивільних адміністрацій», — розповідав про основи управління звільненим від окупації регіоном голова «Альтернативи», екс-народний депутат Єгор Фірсов. ВЦА в районах, містах і селах, з його слів, мають призначатися Президентом України і підпорядковуватися головам обласних військово-цивільних адміністрацій. Термін їхніх повноважень — три роки. Цього часу, на думку розробників програми, буде достатньо для вирішення ключових проблем регіону та підготовки місцевих виборів.

МОТИВИ ДЛЯ УПРАВЛІНЦІВ

Фірсов також наголошує на необхідності заздалегідь подумати про проблему кадрів. Щоб відновити та підтримувати конституційний порядок, на його думку, у Донецькій і Луганській областях необхідно мати відповідно 10 і 6 тисяч поліцейських. Органам прокуратури необхідно не менше 800 співробітників, а судовим органам — не менше 500. Для роботи у військово-цивільних адміністраціях треба буде залучити не менше тисячі співробітників. Дефіцит  кадрів, згідно програми, доведеться ліквідовувати шляхом залучення як нинішніх переселенців, так і мешканців інших областей країни. На думку «альтернативників», цих людей треба буде мотивувати, зокрема підвищеною (можливо, і втричі, зарплатою), а також виділенням землі під забудову житла.

Відновлення конституційного порядку на цій території члени «Альтернативи» вбачають у застосуванні справедливого покарання для сіх тих, хто вчинив злочини проти України та людяності. У цьому питанні «Альтернатива» виступає проти загальної амністії, і проти тотального засудження усіх громадян України, які залишилися й працювали на окупованій території.  «До  ув’язнення в першу чергу повинні бути засуджені ті, хто брав в руки зброю, застосовував її чи був готовий застосувати, а також організатори та керівники незаконних військових формувань», — вважають у політсилі.

ЯК ВИЛУЧИТИ МІЛЬЙОН СТВОЛІВ

Адже тільки в складі армії так званих ЛДНР — 35 тисяч осіб, зазначає блогер і журналіст  Денис Казанський. Тож, за його попередніми підрахунками, доведеться взяти під варту близько 50 тисяч осіб. Тоді як зараз в Україні приблизно 44 тисячі ув’язнених. «Щоб пенітенціарна система змогла утримати таку кількість засуджених, — говорить Казанський, — треба вже нині її вдосконалювати». Він також вважає, що певним громадянам треба заборонити обіймати посади в держаному апараті щонайменше на 10 років, а в силовому блоці — назавжди. Що ж до дрібних чиновників, представників сфери освіти, підприємців або керівників приватних та комунальних підприємств, то, на його думку, цих людей не слід притягати до кримінальної відповідальності.

Мир — це водночас і роззброєння учасників парамілітарних організацій, які не підпорядковувалися Україні. Зараз на руках у так званих ЛДНР приблизно мільйон одиниць вогнепальної зброї. В «Альтернативі» вважають можливим застосувати протягом року режим добровільної її здачі. Після цього має вступити в повну силу закон, що забороняє зберігання незареєстрованої зброї та передбачає відповідне покарання за це.

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ ТА ГУМАНІТАРНИЙ БЛОКИ

Найактуальнішим завданням буде відновлення економіки та інфраструктури. «Відразу ж після деокупації необхідно вирішити низку завдань: відновити роботу вокзалів, відремонтувати мости, аеропорти (це дозволить також вирішити проблему зайнятості), відбудувати лікарні та фельдшерсько-акушерські пункти, забезпечити населення. пенсіонерів лікуванням  і медикаментами. В «Альтернативі» знають, що допомоги потребуватимуть близько 35 тисяч хворих на ВІЛ та близько 95 тисяч — на рак.

«Альтернатива» також вважає, що потрібна державна програма, яка підтримає поїздки та навчання дітей та студентів в інших регіонах України. Необхідно надати можливість студентам з ОРДЛО пройти стажування в будь-якому вузі України, і в разі академічних успіхів — дати можливість довчитися. Водночас, на думку координатора «Альтернативи» Дениса Каплунова, у закладах освіти необхідно усунути від роботи тих, хто викладав антиукраїнську історію.

Партнер «Альтернативи» Руслан Калінін закликає звернути серйозну увагу на питання власності у де окупованих районах. На його думку, відповідні документи слід обов’язково перереєструвати згідно з українським законодавством. «Частину з цих документів, наприклад, свідоцтво про народження, можна буде отримати автоматично, здавши старе. Інші, наприклад, угоди купівлі-продажу рухомого або нерухомого майна, необхідно буде підтвердити. Право власності на будь-який вид майна має зберігатися за громадянами України в такому вигляді, яким воно було до втрати контролю над територіями Луганської та Донецької областей», — наполягає  Калінін.

Особлива увага приділяється в плані, розробленому «Альтернативою», відродженню зруйнованої економіки Донбасу. Автори плану вважають, що в цьому потрібні неординарні й ефективні рішення. До них активісти відносять технопарки та вільні економічні зони. Систему оподаткування для них пропонується максимально спростити і водночас знизити ставки податків. Технопарки пропонується створювати поблизу вузлових залізничних станцій та поряд з аеропортами. Пілотний проект, як вважають у «Альтернативі» може бути запущений в промзоні Авдіївки. Технопарки можуть бути створені також в Іловайську та поблизу Луганського аеропорту. «Таким чином ми даємо легальне поле для діяльності бізнесу, — відзначає Каплунов, — вийде, будемо ці технопарки масштабувати. А світовий досвід показує, що таке можливо, і це можна повторити в наших умовах».

«День» запитав у очільників «Альтернативи», як узгоджується їхній план з законопроектом про реінтеграцію «Донбасу», який незабаром буде розглядатися у другому читанні у Верховній раді.

Відповідаючи «Дню», Фірсов зауважив: «Ми виступили зараз із своєю ініціативою саме тому, що даний законопроект не узгоджується ані з тим, що хочемо бачити ми, ані з тим, чого очікує народ. На мою думку, цей президентський законопроект просто був ширмою, яка прикривала і дозволила ухвалити ще один законопроект — про амністію бойовикам. Його прийняли, а той — про реінтеграцію — залишився, так би мовити, на других ролях. І він, насправді, має лише декларативний характер. Практичного й корисного там небагато. Там є положення, які б мали з’явитися ще 2014 року: хто агресор, хто окупант. А щодо справжньої реінтеграції, наприклад, відновлення бізнесу, створення технопарків там і не згадується».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати