Перейти до основного вмісту

Декларація підтримки Сенцова

У світі триває нова хвиля кампанії за звільнення «бранців Кремля»
10 грудня, 18:38

«Думаю, такого Каліфорнія ще не бачила», — підписала правозахисниця Олександра Матвійчук оприлюднену у «Фейсбуці» світлину з автопробігу на підтримку Олега Сенцова у Сан-Франциско. 9 грудня акції на захист «бранця Кремля» проходили також у Брюсселі, Лондоні, Мюнхені, Барселоні, Ризі, Ліоні, Вашингтоні, Лісабоні, Белграді, Києві, навіть в охопленому протестами «жовтих жилетів» Парижі.

Нова хвиля кампанії #SaveOlegSentsov триває з 9 до 12 грудня. Нагадаємо, 12 грудня в Брюсселі, в Європарламенті вручатимуть премію імені Сахарова, присуджену цього року Сенцову. Оскільки режисер, брехливо засуджений Росією до 20 років за тероризм, наразі перебуває в колонії в Лабитнангі, цю нагороду має отримати його двоюрідна сестра Наталя Каплан.

Щодо стану Олега Сенцова, то днями його адвокат Дмитро Дінзе повідомив в ефірі радіо «Эхо Москвы», що голодування не минуло безслідно (а тривало воно 145 днів), у в’язня виявили органічні зміни в серці, нирках і печінці.

ВУЛИЧНІ АКЦІЇ

Перший спосіб підтримати Сенцова — долучитися до однієї з акцій підтримки. Одна з таких відбудеться 11 грудня об 11.00 в Києві, під представництвом Європейського Союзу.

Організатори події з ініціативи Save Oleg Sentsov нагадують про 70-річчя Загальної декларації прав людини, яке припадає на 10 грудня, — це «день народження» документа, що встановлює міжнародні стандарти дотримання прав і свобод. Водночас близько 70 українців ув’язнені за політичними мотивами в Росії та окупованому Криму, залишається понад сотню полонених на Донбасі, нещодавно захопили в полон 24 українських моряків — щодо всіх цих людей порушуються основні статті Декларації прав людини, які нагадають на акції під представництвом ЄС.

Активісти хочуть донести до лідерів європейських країн кілька вимог, наведених на фейсбук-сторінці події. Серед них — ініціювати переговорний процес і виступити посередниками між Росією та Україною щодо звільнення Олега Сенцова та всіх «бранців Кремля», військовослужбовців та цивільних заручників на Донбасі і 24 українських моряків у московському СІЗО «Лефортово». Інша важлива вимога — ухвалити національні закони для запровадження персональних санкцій щодо людей, причетних до грубих порушень прав людини у різних країнах, зокрема до політичних переслідувань у Росії та на окупованих українських територіях.

ОНЛАЙН-ФЛЕШМОБ

Той, хто не може відвідати жодну з акцій на підтримку «заручників Кремля», може долучитися до онлайн-флешмобу, запропонованого у фейсбук-групі Save Oleg Sentsov. У спільноті наводять п’ять простих кроків:

1. Вибрати будь-яку статтю із Загальної декларації прав людини;

2. Вставити текст статті (можна тільки першу фразу) після слів, які роз’яснюють задум ініціативи. У спільноті Save Oleg Sentsov наведені варіанти для «Фейсбуку» і «Твіттера»;

3. Виставити допис у себе в соціальних мережах із хештегом #SaveOlegSentsov ;

4. Обрати в якості картинки фото будь-якого з політв’язнів в Росії чи окупованому Криму, полонених на Донбасі або захоплених у полон українських моряків. Якщо ви не знаєте, яке фото хочете поставити, то можна взяти загальну картинку кампанії;

5. Позначити в дописі не менше трьох друзів, дати посилання на цей пост і передати їм естафету для продовження флешмобу.

ЛИСТИ

Олег, як і всі інші «бранці Кремля», дуже радіє листам із волі. Надіслати такий — обов’язково російською мовою і без політичних закликів — можна через систему «РосУзник» або «ФСИН-письмо». 

* * *

Тим часом російська правозахисниця Тетяна Щур повідомила 9 грудня, що вже третій тиждень керівництво колонії в Лабитнангі не віддає Олегу Сенцову посилку від неї та правозахисника Миколи Щура. «Посилку за домовленістю з Олегом (а ми пам’ятаємо, що надсилаємо йому посилки і бандеролі лише за погодженням з ним) було надіслано йому 12 листопада. Уже 17-го вона була на пошті в Лабитнангі. Потім її чомусь відправили в Салехард, щоб повернути на пошту вже 20-го. За словами «співробітниці колонії, що відповідає за передачі», повідомлення в колонію надійшло 27 листопада. І тут почалася політика. Як і минулого разу, рівно рік тому, посилку не вручають уже три тижні. Пояснювати, навіщо ув’язненому за полярним колом потрібні теплі речі, продукти і фільми, підібрані друзями, нормальним людям не потрібно. Але керівництво колонії, очевидно, цього не розуміє. Або, навпаки, розуміє дуже добре», — пише у «Фейсбуці» Тетяна Щур.

Правозахисники вже направили скарги на сайти президента РФ, Федеральної служби з виконання покарань і російської Генпрокуратури, які переслані до відповідних структур Ямало-Ненецького округу.

Тетяна Щур резюмує: «Можливо, колонія чекає на 12 грудня — дня вручення Олегові Сахаровської премії в Європарламенті, щоб у цей день зробити йому подарунок? Або, навпаки, знову огребти загальноєвропейської ганьби?»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати