Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

21 березня, 00:00

РПЦ схвалює заміну «попа» на «купця» в казці Пушкіна «Про Балду». А хто заступиться за Купця?

Перевидання казки Олександра Пушкіна «Про попа та його працівника Балду» в редакції Василя Жуковського, який свого часу на прохання автора замінив головного героя з попа на купця, є внеском у вивчення і популяризацію спадщини великого російського поета, вважає керівник прес-служби Патріарха Московського і всія Русі протоієрей Володимир Вігилянський, повідомляє gazeta.ru с посиланням на РІА «Новости». Вперше, нагадує видання, казка побачила світ 1840 року. Опонентом Балди в ній виступав купець Кузьма Остолоп. Версію казки, де Балда почав служити попові, було надруковано 1882 року в зібранні творів Пушкіна за редакцією Єфремова. З приходом до влади більшовиків саме вона стала вважатися канонічною. Пушкінську казку в редакції Жуковського, до якого після смерті поета перейшли права на публікацію його творів, видав Свято-Троїцький собор міста Армавіра на Кубані накладом у чотири тисячі примірників. За словами отця Павла, завідувача кафедри Армавірського православного соціального інституту, кандидата філософських наук, священика собору, книжки передбачається дарувати недільним школам і продавати в православних храмах. «Якщо це була воля Пушкіна і спадкоємця, який був видавцем і випускав його неопубліковані речі, то він (отець Павло) нічого не порушив. Це не самочинність священика, а пам’ятка літератури, яку він перевидав», — вважає Вігилянський. За його словами, «це — внесок» (у вивчення літератури).Наукові фахівці Державного музею Пушкіна в Москві пояснили, що Жуковському довелося змінити авторський пушкінський текст казки «Про попа та його працівника Балду» через церковну цензуру, що існувала в Росії в XIX сторіччі. «Наші наукові фахівці не вбачають жодного криміналу в тому, що Жуковський змінив текст Пушкіна. Жуковський розумів, що без цих змін твір просто не буде опубліковано», — повідомила керівник прес-служби музею Вероніка Кірсанова. Звісно, сьогодні в Росії інші часи. Але не зовсім. За попа знову є кому заступатися. Врешті-решт, Патріарх Кирило — вельми наближений до кремлівських палат. Ну, а за Купця хто заступиться? Союз підприємців Росії? Але навряд чи він піде в похід на Пушкіна в бажаній для РПЦ інтерпретації. А «працівник Балда» чомусь ні в кого співчуття не викликає...

Бриджит Бардо написала другого листа Януковичу

Французька акторка Бриджит Бардо вдруге написала Віктору Януковичу відкритого листа, в якому прохає втрутитися в ситуацію з убивством бездомних тварин в Україні. «Незважаючи на мої чисельні заклики й письмові обіцянки українського уряду, вбивства собак в Києві, Одесі й інших містах тривають. Здається, ніщо не в змозі зупинити цю бійню, яку прискорює майбутній приїзд футбольних команд і їхніх уболівальників», — пише акторка. За її словами, через безжалісну поведінку з тваринами Україна стала на весь світ відомою «своєю жорстокістю й байдужістю. Я прошу вас не про політичний жест, а про людяність», — додає пані Бардо. Нагадаємо, що в листопаді минулого року акторка написала Віктору Януковичу листа, в якому просила його припинити в Україні жорстоке поводження з собаками.

Чехи протестують проти скорочення соціальних витрат

У Празі відбулася масова антиурядова демонстрація, на якій маніфестанти називали уряд чинного Петра Нечаса «найгіршим після оксамитової революції 1989 років». Маніфестанти несли в руках транспаранти «Влада проти людей, люди проти влади», «Вже весна, кінець лихоліттю», «Час позбутися Нечаса», «Через тебе, Калоусеку (міністр фінансів Чехії), у мене не вистачає навіть на кнедлик». Як повідомляють чеські ЗМІ, останніми днями в Чехії посилилися антиурядові виступи з критикою заходів жорсткої економії і скорочення соціальних витрат, запропонованих кабінетом Нечаса. Маніфестанти також вимагали відставки кабінету Нечаса, прийнявши спеціальну заяву з критикою реформ уряду, яку вчора передали голові Палати депутатів (нижньої палати парламенту) Мирославі Нємцовій. В акції протесту брали участь і чеські опозиційні політики, представники різних громадських об’єднань і громадянських ініціатив. Організаторами демонстрації виступили об’єднання Ne zаkladnаm («Ні військовим базам»), Alternativa zdola («Альтернатива знизу») і ProAlt (громадянська ініціатива, що критикує реформи уряду Петра Нечаса).

Грецію захльостує «картопляна революція»

Ініціатива продавати сільськогосподарську продукцію прямо, без посередників, зародилася в Центральній Македонії. Завдяки підтримці місцевої влади й активістів, фермерам вдалося реалізувати за собівартістю 24 тонни картоплі. Невдовзі їх приклад наслідували й інші регіони країни, зокрема й столиця. «Грошей немає ні в кого, тому всі прагнуть заощадити, де лишень можливо. Я вважаю, що це чудова ініціатива місцевої влади на користь всього суспільства», — цитує Euronews одного з покупців. На такому імпровізованому ринку кілограм картоплі коштує 28 євроцентів, літр оливкової олії — 3 євро. Це вдвічі дешевше, ніж у супермаркеті. Для фермерів прямий продаж — не лише можливість виявити солідарність з населенням, що бідує в період кризи, а й протест проти торговельних накруток.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати