Перейти до основного вмісту

Двоє на фінішній прямій. Захаров vs Лутковська

14 березня, 00:00

Сьогодні-завтра країна отримає нового омбудсмена. І хоч Карпачова неодноразово заявляла в ЗМІ, що впевнена в підтримці більшості фракцій, цього разу вона — поза грою. У фінал вийшли двоє — правозахисник Євген Захаров (його кандидатура була заявлена ще місяць тому) і претендент від Партії регіонів Валерія Лутковська.

Лутковська представляє Україну в Європейському суді — займається захистом інтересів держави в позовах громадян проти держави, що розглядаються Євросудом. Ще один штрих із її біографії — після звільнення з Мін’юсту і конфлікту з тодішнім головою Сергієм Головатим вона працювала у фірмі «Лавринович і партнери». Отож для регіоналів вона — людина явно не чужа.

І, втім, минулого тижня Комітет із прав людини висунув кандидатуру Захарова. «Розклад» вийшов такий. За Захарова проголосувало шість осіб, проти — один регіонал (у Комітеті чотири представники опозиції і чотири — більшості). А за Лутковську проголосувало двоє людей, четверо — проти й один утримався. Примітно, що з чотирьох, хто проголосував «проти», було три представники БЮТ і один представник Партії регіонів — Едуард Павленко.

Але одна справа комітет, інша — зала Верховної Ради. Координатор більшості Михайло Чечетов вважає, що переможе Лутковська. Хоча цього разу він і не махатиме рукою. Просто потреби такої не буде — голосування таємне.

— Рішення комітету носить інформаційний характер. Вони просто інформують депутатів. І все. А рішення приймають депутати шляхом таємного голосування бюлетенями. Ми свою підтримку віддали пані Лутковській. Я думаю, ця кандидатура пройде, — припустив Чечетов у розмові з «Днем».

Якщо виходити з професіоналізму і попереднього досвіду, то Євген Захаров на голову вищий за Лутковську, переконаний бютівець Сергій Соболєв.

— У будь-якій країні, де панує демократія, де права людини — основа основ існування держави, переміг би Захаров. Але рішення буде прийнято в наших умовах. Думаю, рішення буде прийнято виключно виходячи з інтересів цієї влади. Якщо ми виходимо з професіоналізму, то це, ясна річ, Захаров, якщо ми виходимо з політичної доцільності Януковича, то це Лутковська. Вони, поза сумнівом, її виберуть.

Навіть сам Євген Захаров не дуже-то вірить у свої шанси. «Все надто політизовано. Мене представляють як кандидата від опозиції, у якої наразі голосів ще менше, ніж п’ять років тому... Апріорі у неї шансів більше. Це доводить і критика, яка лунає на адресу Лутковської. Мене при цьому не чіпають. Це ще один доказ того, що мене не вважають серйозним кандидатом. Відчуття таке, що у результаті ми обоє не пройдемо...»

Треба сказати, на адресу Лутковської справді надходить багато критичних зауважень. Головне — відсутність достатнього досвіду правозахисної діяльності. А ось у Захарова цього досвіду — хоч відбавляй. Але чи стане це аргументом під час голосування за його кандидатуру? Чи як завжди переможуть партійні розклади? Про це ми дізнаємось уже зовсім скоро — найімовірніше, цього четверга.

Але в будь-якому разі, хто не став би новим уповноваженим із прав людини, роботи на нього чекає — непочатий край. В Україні безліч больових «точок», які потребують негайного лікування.

Перша «точка» — це, безумовно, тортури в міліції. За підрахунками експертів, минулого року тортурам було піддано 800 тис. осіб. Виходить, кожні 40 хвилин в Україні катують людину. Друга — умови затримання ув’язнених. І, нарешті, третя, але не остання «точка» — це політв’язні. Хоча тут, напевно, жоден правозахисник не допоможе...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати