Щаслива сімка
Минулого тижня оголошені результати тринадцятого конкурсного відбору кінопроєктів, що претендують на державну підтримкуЦе був перший із серії запланованих на літо конкурсів (пітчингів) на здобуття фінансування, проведений уже при новому керівництві Держкіна. Офіційна назва — Тринадцятий конкурсний відбір кінопроєктів за напрямами «Ігрові повнометражні фільми-дебюти (національні та спільне виробництво)» та «Ігрові короткометражні фільми-дебюти (національні та спільне виробництво)».
До другого етапу відбору Рада з питань підтримки кінематографії допустила заявки 30 повнометражних і 77 короткометражних фільмів.
Чотири дні в одному з київських кінотеатрів на Лівому березі Дніпра проходили виступи продюсерів і режисерів перед експертами.
Почалося з технічного конфузу. Кожний пітчінг, як відомо, обов’язково супроводжується трансляцією в Інтернеті на youtube-каналі Держкіна. Отже, вийшли перші учасники, представили проєкт. Ще проєкт — і раптом виявилося, що трансляції нема. Пітчінг затримали на 2 години, впродовж яких намагалися налагодити трансляцію. Так і не налагодили. Кінець кінцем один із присутніх увімкнув Фейсбук-трансляцію з особистого телефона. Сказати, що її якість лишає бажати кращого — це нічого не сказати. Нещасливцям, з яких починався розгляд, довелося повторювати презентації.
До експертної комісії, яка оцінювала дебюти, увійшли Людмила МОСКОВЧУК, Олександр КРАСОВИЦЬКИЙ, Тарас БОСАК, Геннадій КОФМАН, Дмитро СУХАНОВ і Михайло ПЕТРЕНКО. Результати їхнього голосування затверджувала Рада з державної підтримки кінематографії. За правилами конкурсу, дебюти можуть претендувати на стовідсоткову фінансову підтримку, максимально дозволений бюджет при цьому - 12 млн грн. Більшість повнометражних проєктів просила в Держкіна саме такі суми.
Зрештою, після голосування експертів і Ради фінансування підтверджено для 7 повнометражних заявок. Тут знову не обійшлося без скандалу. За результатами оцінювання експерти рекомендують Раді ухвалити такі прохідні бали: 39 – для повнометражних дебютів, 40 – для короткометражних. Рада підняла прохідний бал до 41, але чомусь з двох проєктів «Самородків» (режисерка – Ольга ЗОЛОТАРЬОВА) і “Спека” (Деніс КОЛЕСНІКОВ) обрали тільки перший – при цілковито рівному балі 41,14, не кажучи вже про мистецький потенціал “Спеки”, що, вочевидь, не поступався “Самородкам”.
Так чи інак, гарантовано державне фінансування отримають 7 дебютів. Перші три з них з великою ймовірністю матимуть хороші перспективи на міжнароних фестивалях, тому про них трохи докланіше.
Я І ФЕЛІКС
Виробники – LimeLite і ForeFilms, продюсери – Володимир ЯЦЕНКО й Анна СОБОЛЕВСЬКА, режисерка – Ірина ЦІЛИК, сценарист – чоловік Ірини, прозаїк, ветеран АТО Артем ЧЕХ.
«Я і Фелікс» — це екранізація неопублікованого роману Артема Чеха «Хто ти такий?». Навесні 2021 він вийде у видавництві Meridian Czernowitz. Книга й фільм розповідають про дорослішання підлітка на ім’я Тимофій у 1990-х, про його сім’ю, друзів, перше кохання й стосунки з колишнім контррозвідником Феліксом, який став частиною його сім’ї. Історія показана очима дитини. ForeFilms оприлюднила тизер майбутнього фільму, в якому головні ролі зіграли відомий письменник Юрій ІЗДРИК та син режисерки Андрій. У зйомочній групі є лауреати “Золотої Дзиги” – художник-постановник Влад ОДУДЕНКО та Сергій СТЕПАНСЬКИЙ, відомий і як звукорежисер, і як актор (фільм “Вулкан”).
Зірка поетки й режисерки Ірина Цілик зійшла у січні цього року, коли її повнометражна неігрова драма «Земля блакитна, ніби апельсин» отримала приз за найкращу режисуру в конкурсі світової документалістики американського фестивалю незалежного кіна «Санденс». В ігровому жанрі Ірина зняла кілька короткометражок. Щодо майбутнього фільму вона зазначає:
«Ми ще шукаємо лице цього фільму, бо говорити про наші 1990-ті можна дуже по-різному. Я сама ловлю себе на тому, що негативні спогади про мої дитинство і юність досі зі мною, але я бачу їх доволі розмито, бо фокус своїх спогадів наводжу переважно на інше: на залиті сонцем двори, біганину з друзями, замазані зеленкою коліна, щасливі моменти єднання з батьками (коли у них було все добре), домашні свята, походи в ліс і на рибу, перегляди діафільмів, музику, яка так часто звучала в моїй квартирі, забавки з татовими нунчаками, ігри, розмови, оце все, що в мене ніхто не забере. Тому і в цьому фільмі я планую часто йти таким шляхом. Звісно, тут важливо не переступити тонку межу й не романтизувати ті досвіди, які водночас нас травмували. Цього також було повно, авжеж».
Продюсери сподіваються показати картину на фестивалях класу А, зокрема в Каннах, Венеції, Торонто й на тому-таки «Санденсі». Прем’єру в Україні заплановано на листопад наступного року.
ЧОРНОБИЛЬСЬКИЙ РОБІНЗОН
Виробник – ТОВ «Кіновир», продюсери – Катерина ШЕВЧЕНКО та Мирослав СЛАБОШПИЦЬКИЙ, режисер – Сергій ГАВРИЛЮК, автор сценарію – Мирослав Слабошпицький.
За сюжетом все починається у фатальний день 26 квітня 1986. Головний герой – солдат-строковик внутрішніх військ (роль має виконати Іван ШАРАН), який охороняє ув’язнених у спецпотязі. Його намагаються зґвалтувати "діди" – солдати більш раннього призову. Герой їх убиває, тікає, потрапляє в хаос евакуації й зрештою залишається жити в зоні відчуження на 13 років, а повертається до цивілізації, лише коли використовує останній патрон. Соціалізація в новому часі стає не менш травматичною, аніж вимушена самоізоляція. Помітно, що в зачині автор частково використав історію солдата ВВ Артураса САКАЛАУСКАСА, який у 1987, так само не витримавши знущань від старослуживих у спецпотязі, розстріляв їх і втік.
Цей сценарій, написаний у співавторстві з Олегом РЕМПІНСЬКИМ (1966-2015), відзначений дипломом першого Всеукраїнського конкурсу сценаріїв «Коронація слова» (2001). І, хоча режисером є 58-річний актор Сергій Гаврилюк, який грав у Слабошпицького у фільмах “Глухота” і “Ядерні відходи”, мало хто сумнівається, що проєкт стане частковим поверненням Мирослава в кіноіндустрію – адже після сенсаційного успіху “Племені” він фактично випав з професії: зйомки "Люксембургу" зірвалися, а “Антропоцен” (обидві фільми – так само про Зону) потрапив під урізання коштів, виділених на кіно.
За стилістикою це явно буде небагатослівна жорстка драма у постапокаліптичних декораціях – можливо, подібна до тих таки “Ядерних відходів”.
ЛЯ ПАЛІСІАДА
Виробник – ТОВ «Віател», продюсери – Галина КРИВОРЧУК і Сашко ЧУБКО, режисер, сценарій – Філіп СОТНИЧЕНКО.
В Києві, в 1996 в озері знаходять вбитого міліціонера. Олександр – шанований судовий психіатр, якого лише півроку відділяють від виходу на заслужену пенсію. Він мусить зіграти ключову роль у розслідуванні заплутаної справи. Крайньої напруги й трагічності всій ситуації додає те, що охоплені жадобою помсти за вбивство свого товариша правоохоронці поспішають завершити справу до введення мораторію на смертну кару, який настає через 5 місяців. Власне, саме Олександр може врятувати життя підозрюваним, визнавши їх неосудними як психічно неповносправних.
31-річний Сотниченко – один з найяскравіших режисерів своєї генерації. Майже кожна з його короткометражних робіт відзначена формальною довершеністю, захопливими експериментами з кіномовою, точною драматургією. Філіп зніматиме «Ля Палісіаду» в стилі мокьюментарі, тобто стилізації під документалістику. На гроші від Українського культурного фонду режисер уже зробив 4 хвилини пробного матеріалу, і ця зйомка вражає автеничною атмосферою – це дійсно типажі й “картинка” середини 1990-х. Потенційно «Ля Палісіада» може стати центральною подією в нашому кіні наступного року.
КОЛИ НАМ БУЛО 15
Виробник – ТОВ «Діджітал Реліджн», продюсери – Віталій ШЕРЕМЕТЬЄВ та Наталія ЛІБЕТ, режисерка – Анна БУРЯЧКОВА, співавторка сценарію - режисерка Марина СТЕПАНСЬКА (“Стрімголов”).
Обіцяють підліткову драму в декораціях 1990-х. Стилістика відповідна: акцент на крупних планах і яскравих кольорах, стрімка зйомка й музика тих років. На майданчику працюватиме психолог, щоб запобігти стресам серед акторів-підлітків. Анна Бурячкова до цього часу мала досвід постановки реклами, а також музичних відео в таких різних виконавців, як «Океан Ельзи», «Друга Ріка», Джамала та Анастасія «Стасік» ШЕВЧЕНКО.
Продюсери планують влаштувати світову прем’єру стрічки на одному з кінофестивалів класу А – у Берліні або Венеції, а українську – на Одеському кінофестивалі або «Молодості». Український прокат планують у 2022.
СКАЖИ УКРАЇНА
Виробник – ТОВ «Мир і Ко продакшн», продюсери – Мирослав ГАЙ та Кирило НЕЧМОНЯ, режисер – Сергій ЛИСЕНКО.
Головний герой фільму - оператор-документаліст Ден. Він знімає важливі історичні події України: Майдан, війну на Донбасі, приєднується до волонтерського руху. Сюжет – класичний конфлікт почуття і обов’язку: Ден дізнається, що його донька втратила слух, і тепер йому треба обирати між вкрай потрібною багатьом людям роботою та поверненням до родини.
Фільм засновано на реальних подіях. Прокат - 2022.
ПОДВІЙНИЙ ІМЕЛЬМАН
Виробник – ТОВ «Ейдетік Пікчерз», продюсер – Роман НЕГРІЄНКО, режисерка – Віра ЯКОВЛЄВА, сценарій – відома українська письменниця Ірен РОЗДОБУДЬКО, яка вже має досвід екранізацій своїх творів (“Ґудзик”, 2008).
Подвійний імельман – це фігура вищого пілотажу. За сюжетом, після падіння українського літака члени екіпажу опиняються на окупованих територіях і змушені поодинці вибиратися звідти, а для цього їм доведеться провернути «подвійний імельман» зі своїм життям. Головна героїня – мама одного з членів екіпажу, яка намагається допомогти сину вибратися. Роздобудько будувала сценарій на основі розмов з людьми з окупованих територій.
Загалом ця колізія частково нагадує новий фільм Зази БУАДЗЕ “Мати апостолів”, де Наталія ПОЛОВИНКА грає мати пілота українського літака, збитого над територією ДНР: жінка відправляється за лінію розмежування, аби знайти та врятувати сина.
В акторському складі заплановані Лариса РУСНАК, Істан РОЗУМНИЙ, Віталій ІВАНЧЕНКО, Олексій ТРИТЕНКО.
САМОРОДКИ
Виробник – ТОВ «База Філмз», продюсер – Артем Колюбаєв, режисерка – Ольга ЗОЛОТАРЬОВА.
За сюжетом, двоє друзів вирушають до Житомирської області на нелегальний бурштиновий Клондайк і цілком очікувано, але опиняються в епіцентрі бандитської війни.
Головні ролі у фільмі зіграє дует youtube-коміків Бампер і Сус (Олексій СУПРУН та Сергій СУС), а також уже згаданий Олексій Тритенко.
Фото надані организаторами питчинга