Чи потрібні ковідні паспорти?
В Україні не відкидають можливості видачі спеціальних документів щепленим особамОфіційно ще жодна з країн не видає громадянам, котрі зробили щеплення від COVID-19, документальні посвідки про це, так звані ковідні паспорти. Разом з тим ніхто не відкидає можливості паспортизації провакцинованого населення. Україна — теж. Так, головний санітарний лікар Віктор ЛЯШКО у коментарях «РБК-Україна» заявив, що питання запровадження в Україні ковід-паспортів перебуває на контролі держави.
«Поки що мова про впровадження такого паспорту не йде, оскільки ми ще збираємо додаткову інформацію, яка буде гарантувати те, що вакцинована проти COVID-19 особа більше не здатна інфікувати інших людей», — підкреслив Ляшко. За його словами, якщо спеціальні паспорти і запровадять, то свідоцтва про вакцинацію видаватимуться лише в тому разі, коли буде використовуватися схвалена ВООЗ вакцина. Тобто поки що світ чекає на якомога ширше охоплення країн вакцинацією, а потім може розпочатися сама паспортизація тих, хто зробив щеплення від коронавірусу. Про необхідність таких документів наголошують у Великобританії та Данії. Такі паспорти даватимуть можливість уникати деяких карантинних обмежень.
У Всесвітній організації охорони здоров’я також підтримують ідею видачі електронних сертифікатів про вакцинацію від COVID-19, при цьому не радять видавати паспорти імунітету тим, хто вже перехворів на коронавірус. Такий підхід дещо насторожує експертів, адже ті, хто переніс хворобу, безпечні для суспільства і мають імунітет, як і провакциновані особи.
«Коли з’явилася інформація про вакцини, одразу почала поширюватися інформація, що будуть створюватися паспорти вакцинації, а вакциновані особи будуть мати певні привілеї. Так само поширювалась інформація, що будуть створюватися реєстри вакцинованих осіб, а ті, хто не буде входити в реєстри, підпадатиме під певні санкції. Поки що це ніде не працює, але навіть наш президент заявляв, що потрібно спішити зі створенням реєстрів вакцинованих осіб, коли в нас розпочнеться офіційна вакцинація, — пояснює лікар-анестезіолог Павло СІЛЬКОВСЬКИЙ. — А чому, коли прийшла епідемія, коли це все поширилося на весь світ, вакцини ще не було, люди хворіли та одужували, не створювався реєстр перехворілих осіб? Адже вони вже перестають поширювати інфекцію, і ці люди, як і вакциновані, мають право подорожувати тощо. Цього не було. Тепер саме вакциновані люди повинні мати окремі привілеї. Маємо вже рік, як триває пандемія, випадки зараження вже зменшуються, фіксуються лише поодинокі випадки повторного інфікування. Це дає можливість стверджуватися, що імунітет все-таки стійкий, навіть якщо припустити, що імунітет після коронавірусу короткочасний, то будь-який імунітет після перенесеного захворювання є стійкішим, ніж після вакцинації. Тобто можна стверджувати, що й після імунізації імунітет буде менш стійким, ніж у тих, хто перехворів. На мою думку, вакциновані люди не повинні мати ніяких переваг перед тими, хто перехворів».