Газова зрівнялівка
Як працюватиме гранична ціна на «блакитне паливо»?Кабінет міністрів встановив граничну ціну на газ — 6,99 грн за кубометр. «Така ціна діятиме до завершення опалювального сезону або до завершення карантину. Вище, ніж 6,99 грн за куб постачальники газу не зможуть піднімати ціну. Це рішення дасть змогу знизити ціну на газ для українців в середньому на 30%», — наголосив Прем’єр-міністр України Денис ШМИГАЛЬ.
Водночас глава уряду вчергове нагадав, що рішення про встановлення граничної ціни на газ не означає, що влада відмовляється від розвитку ринку газу в Україні.
«Чому ринок газу надзвичайно важливий для майбутнього України? Ринок газу — це кінець монополізму та надприбуткам окремих олігархів. Це можливість обирати свого газопостачальника та отримувати кращу ціну, послуги та сервіс. Ринок газу також покладає край крадіжкам «блакитного палива» та обкраданню державних компаній через різни схеми», — додав Денис Шмигаль.
6,99 — ЛИШЕ З ЛЮТОГО
Уже з лютого й до завершення опалювального сезону (або до завершення карантину) газопостачальні компанії не зможуть продавати газ за ціною вище 6,99 грн за кубометр з ПДВ. Розподіл (доставка) газу сплачується окремо облгазам.
6,99 грн за кубометр — це саме верхня межа. Продавати газ дешевше Кабмін не забороняє. Але навряд чи хтось зможе запропонувати паливо по ще нижчій ціні з огляду на здорожчання газу на європейському ринку. В лютому очікують пікових значень, які в Україні могли б конвертуватися в ціну до 12 грн за кубометр.
Згідно з урядовим планом, усі газопостачальні компанії ще й представлять свої річні продукти. «Тоді люди зможуть підписати річний контракт і заздалегідь розуміти, скільки вони платитимуть узимку або влітку. Це європейський підхід, який діє в усіх цивілізованих та розвинених країнах», — каже прем’єр.
НІХТО НЕ ЗМУШУЄ?
Раптом ваш нинішній постачальник не захоче продавати газ за граничною ціною? За законом постачальник має дотримуватися граничної ціни, але силоміць змусити його постачати газ уряд не може. В теорії газзбути мають повне право відмовитися.
Однак у такому разі вони втратять клієнтів. Бо споживачі автоматично перейдуть до «постачальника останньої надії». Цю роль виконує Газопостачальна компанія «Нафтогаз України». Такий механізм діє в якості страховки на ринку.
Тож із цінами по 10 грн і вище чи взагалі без газу ніхто не залишиться. В разі незгоди тих чи інших компаній продавати паливо не вище 6,99 грн за кубометр їхніх споживачів автоматично підхопить «постачальник останньої надії».
Водночас, як наголошують експерти, постанову, прийняту КМУ, самі газопостачальники з великою ймовірністю можуть оскаржити в суді. І це може стати проблемою для влади в майбутньому.
ЧИ ПОДЕШЕВШАЄ ДОСТАВКА ГАЗУ?
Тарифи на розподіл (доставку) газу в Україні встановлює незалежний регулятор — Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Тому уряд знизити їх не може.
Із 1 січня послуга розподілу газу в Україні подорожчала в середньому в 1,6 раза. У 40 облгазів після Нового року тарифи зросли. І лише в двох — знизилися.
Найбільше платять клієнти ТОВ «Газовик» — аж 3,06 грн за кубометр на місяць. А найменше — 37 коп за кубометр на місяць — клієнти АТ «Київгаз».
Однак 19 січня НКРЕКП на своєму засіданні знизила граничний тариф на розподіл газу до 1,79 грн за кубометр на місяць.
«Регулятор підтримав спільне рішення, напрацьоване Урядом, народними депутатами та профільним комітетом Верховної Ради. Таким чином максимальне зниження тарифу на розподіл становитиме до 30%», — повідомив Денис Шмигаль.
При цьому встановлення граничного тарифу на рівні 1,79 грн не означає, що він буде однаковий для всіх. НКРЕКП визначило найвищу межу тарифу, проте для десятків компаній ця сума буде нижчою.
«Найближчим часом у Парламент також буде подана ініціатива, яка має зменшити розрив у тарифах між різними газорозподільчими компаніями та встановлюватиме справедливий тариф на розподіл газу для всіх людей», — додав прем’єр.
Фахівці ж переконані: тариф на розподіл має бути насамперед обґрунтованим. Але для цього треба подолати зловживання та корупцію в облгазах.
«Треба чесно оцінити тариф на розподіл і провести відкритий конкурс з управління мережами. Тому що чинні облгази користуються ними на безоплатній основі, отримавши їх під час президенства Віктора Януковича без будь-яких конкурсів», — нагадує голова Ради громадського контролю НАБУ, експерт ринку газу Марк САВЧУК.
ЗА ЦЕНТРАЛІЗОВАНЕ ОПАЛЕННЯ ЗАПЛАТИМО БІЛЬШЕ
Ще одна проблема полягає в тому, що гранична ціна газу не буде діяти для підприємств теплокомуненерго. У фінальну версію урядової постанови сфера ТКЕ не потрапила. Для людей з централізованими опаленням і гарячим водопостачанням це означає потенційне зростання тарифів на тепло та воду. Бо нині ТКЕ купують газ у рамках так званого режиму покладання спеціальних обов’язків, де ціна коливається залежно від рівня цін у Європі. Тож дане урядове обмеження ціни газу на мешканців будинків із централізованим опаленням не поширюватиметься.
«Тобто платіжки за тепло постанова Кабміну не знижує, тільки за газ, який напряму йде в оселі людей. Але тепло — дуже вагома частина тарифного навантаження, десь 80% собівартості якої складає все той же газ. Раніше ці два питання зазвичай поєднували при регулюванні ціни газу — цього разу, чомусь, питання тепла до постанови не включили», — пояснює екс-в.о. міністра економіки, керівник з політичних питань Київської школи економіки Павло КУХТА.
А це, в свою чергу, може викликати нову хвилю обурення.
Голова Асоціації міст України Віталій КЛИЧКО вже закликав Президента втрутитися у ситуацію з вартістю газу для ТКЕ, щоб не допустити кризи у системі теплозабезпечення населення та соціальних об’єктів.
«Збільшення вартості природного газу для підприємств теплопостачання погіршить їхню спроможність його оплачувати. А недосягнення підприємствами ТКЕ рівня розрахунків у 90 відсотків спричинить припинення газопостачання з боку НАК «Нафтогаз України». Така ситуація загрожує припиненням послуг з теплопостачання в населених пунктах України населенню і об’єктам соціальної сфери», — зазначається у зверненні.
Окрім того, в Асоціації міст вважають, що значне зростання вартості комунальних послуг призведе до суттєвого збільшення видатків з державного бюджету на виплату пільг та субсидій, зростання заборгованості населення за комунальні послуги, а також до соціального незадоволення у суспільстві.
«Ухваливши таке рішення, Уряд розділив громадян України на дві категорії: тих, хто використовує природний газ для власних потреб, в тому числі індивідуального опалення, та тих, хто користується централізованим теплопостачанням, у вартість якого враховується ринкова ціна на природний газ», — зазначає Віталій Кличко.
ЧИ ПОКАРАЮТЬ ВИННИХ У ЗЛОВЖИВАННЯХ?
Сам факт урядового втручання в діяльність ринку газу експертне середовище вже засудило.
Мовляв, реагувати на монопольні прояви низки постачальників влада мала б ще восени. Адже після запуску ринку газу більшість споживачів залишилися клієнтами облгаззбутів, які пропонували на 30—40% вищий тариф.
А облгази, які відповідають за доставку газу, почали тиснути на споживачів і залякувати тих, хто хотів змінити постачальника.
«Саме тоді НКРЕКП та Антимонопольному комітету потрібно було активно здійснювати перевірки та застосовувати штрафні санкції до порушників правил ринку», — упевнена координаторка житлово-комунальних та енергетичних програм громадянської мережі «Опора» Тетяна БОЙКО.
Водночас фахівці сподіваються, що встановлення граничної ціни на газ і межі тарифу на його розподіл допоможуть демонополізації галузі хоча б зараз, а ті компанії, що зловживали своїм домінуючим становищем — понесуть заслужене покарання.