Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Голос Тараса Шевченка відтворили за допомогою нейромережі

24 серпня, 17:05
Фото: Укрінформ

Команда українського рекламного агентства TABASCO у соціальних мережах презентувала проєкт, завдяки якому вдалося створити творчу реконструкцію голосу славнозвісного Тараса Шевченка. Справа в тому, що перший фонограф для запису і відтворення звуку був винайдений у 1877 році, через 16 років після смерті Тараса Шевченка, тому записів голосу письменника не існує. Але зараз завдяки новітнім технологіям стало можливим відтворення його голосу.  Розробку присвячено 30-річчю Незалежності України.

У відео проєкту експерти детально розповідають, як, за відсутності будь-якого запису, вдалося синтезувати голос поета за допомогою сучасних технологій. Ідею було реалізовано спільно з партнером – компанією Wantent.

Це один з найскладніших проєктів нашого агентства, який об'єднує культурне ядро України з сучасними технологіями. Результат - голос нації, який ожив, і демонстрація того, на що здатен креатив, що таке - сила ідеї”, —  коментує Олександр Смірнов, партнер та креативний директор агентства TABASCO.

Для втілення ідеї було використано точні антропометричні дані, які вдалося встановити завдяки його посмертній масці. Наразі вона зберігається у Національному музеї  Тараса Шевченка. Аби голос максимально відповідав дійсності, до проєкту доєдналася група шевченкознавців. Експерти займалися пошуком та аналізом додаткової інформації за спогадами очевидців щодо зовнішності, голосу, способу життя, звичок та перенесених письменником хвороб.

«Для проекту нам була потрібна інформація про зовнішність Шевченка, його голос, звички, манеру поведінки у побуті, яку необхідно було розшукати у спогадах його сучасників. Це був надзвичайно захопливий досвід, адже завжди цікаво дізнаватись про побут людини, як вона жила, що робила. Таким чином ми досліджували те, що не завжди можна прочитати і знайти у офіційних біографіях, побачити Шевченка трохи з інакшого боку», —   розповідає Олег Магдич, завідувач сектору експозиційної роботи в Національному музеї Тараса Шевченка.

На основі отриманих даних було створено 3D-модель голови Шевченка. Далі, за допомогою багатофакторної моделі та нейромережі, зі 108 кандидатів відібрали трьох найбільш репрезентативних. Вони максимально відповідали десяткам сформованих параметрів серед яких:  зовнішність, зріст, статура, регіон, особливості здоров’я та інші. На останньому етапі, завдяки технології нейронного синтезу, було об’єднано риси трьох голосів та відтворено голос письменника.

Відео з описом проєкту та коментарями учасників можна подивитися тут та завантажити тут.

Наша команда для реалізації проєкту розробила методологію збору та обробки даних: голосу, зовнішності, звичок. За допомогою спеціального web-застосунку ми автоматизували процес збору інформації і запису семплів голосу учасників. Усі дані були оброблені та проаналізовані спеціальними алгоритмами та передані в багатофакторну модель, яка допомогла сформувати рейтинг кандидатів для подальшого синтезу голосу Шевченка”, - пояснює Олексій Шалденко, кандидат технічних наук, співзасновник WANTENT.

Розробка проєкту тривала близько року, а участь у ньому взяли 150 експертів із різних сфер.

Прослухати вірші Тараса Шевченка, озвучені відтвореним голосом, можна за посиланнями:

Вірш “Гайдамаки”, зачитаний відтвореним голосом Т. Г. Шевченка

Вірш “Садок вишневий коло хати”, зачитаний відтвореним голосом Т.Г. Шевченка

Вірш Сергія Жадана «Тарас Григорович Шевченко», відтворений голосом Т.Г .Шевченка

та завантажити тут.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати