Перейти до основного вмісту

Атака на ЄС: мігранти як "зброя"...

«Кремль діє прямолінійніше, аніж припускалося раніше навіть у найсміливіших прогнозах», - експерт
08 листопада, 18:53

Війська територіальної оборони Польщі переведено у підвищену готовність через погіршення ситуації на польсько-білоруському кордоні. «На кордоні виконують завдання вже понад 12 тис. солдатів. Ми підняли рівень готовності територіалів. Спільно із службами МВС ми готові до оборони польського кордону», - написав у Твіттері міністр національної оборони РП Маріуш Блащак.

Причина – організоване білоруським режимом штучне скупчення нелегальних мігрантів на польсько-білоруському кордоні. Раніше речник міністра-координатора спецслужб Станіслав Жарін назвав це «спробою силового вторгнення до Польщі», а заступник міністра закордонних справ Петро Вавжик зазначив, що невизнаний президент Білорусі Лукашенко прагне ескалації, яка призведе до того, що «будуть смертельні жертви на якійсь із сторін».

В понеділок зранку опозиційні білоруські ЗМІ опублікували відео, як сотні мігрантів прямують до кордону Білорусі з Польщею. На кадрах видно, як мігранти йдуть уздовж траси, їх супроводжують білоруські силовики у військовій формі та зі зброєю, деякі з них зі службовими собаками. Напередодні на польсько-білоруському кордоні нелегальні мігранти, які намагалися потрапити на територію Польщі, закидали польських військових пляшками та гілками.

«Відповідно до нашої інформації, кілька сотень осіб зібралися на території Білорусі поблизу кордону з Польщею. За останній час польська влада повідомляла про 3 тисяч спроб перетину кордону щотижня. Це триваюча відчайдушна спроба режиму Лукашенка використати людей як інструмент для дестабілізації Європейського союзу. … Продовжується робота щодо модифікації санкційного режиму проти Білорусі із урахуванням нових загроз, в тому числі використанням мігрантів у власних цілях. ЄС готовий до подальших дій у відповідь на неприпустимі дії режиму Лукашенка», - заявив речник Єврокомісії (eurointegration.com.ua).

Вся ця ситуація ніщо інше як гібридна агресія за допомогою мігрантів так званої Союзної держави Білорусі та Росії проти Євросоюзу. Із різким зростанням потоку мігрантів цього року зіткнулися спочатку Литва, потім Латвія, Польща і Німеччина. ЄС звинувачує Лукашенка в тому, що той привозить мігрантів і направляє їх до кордонів Європейського Союзу, щоби помститися Брюсселю за санкції, запроваджені через придушення опозиції, громадянського суспільства та незалежних ЗМІ після президентських виборів 2020 року.

«Лукашенко розуміє, що міграція — це дуже чутливий аспект для Європи, - розповідає в інтерв’ю «Дню» голова Комітету національної безпеки та оборони Сейму Литовської Республіки Лаурінас Касчюнас. - Що робить режим Лукашенка? Вони видають туристичні візи в аеропортах на Близькому Сході за 3-7 тис. євро людям, які прилітають до Мінська, а потім їх перевозять до наших кордонів для нелегального перенаправлення до Євросоюзу. Таку саму проблему вони створили біля кордонів Польщі. Це російська методологія, яку застосовує Лукашенко. Суть її в тому, щоб штучно створити проблему, а потім сказати: сядьмо і поговорімо. В даному випадку хочете вирішити проблему — скасовуйте санкції. Але ми в таку гру не граємо».

Зрозуміло, що Лукашенко атакує Євросоюз не тільки за власним бажанням. За спиною стоїть Кремль. Буквально минулого тижня Москва та Мінськ підписали пакет інтеграційних документів щодо реалізації положень Договору про створення Союзної держави на 2021–2023 роки. Це 28 галузевих союзних програм, куди можна буде внести зміни до 31 грудня 2022 року. Також йдеться про оновлену Військову доктрину, яка навряд чи додасть самостійності збройним силам Білорусі, та Концепцію міграційної політики Союзної держави. Як проявляється ця «союзна» міграційна політика по відношенню до країн ЄС, ми наглядно бачимо.

«На польсько-білоруському кордоні гаряче. «Білоруські прикордонники» не ховаючись атакують Польщу разом з мігрантами. Польські високопосадовці порівнюють ситуацію із «зеленими чоловічиками» в Криму, - пише у ФБ політолог Михайло Басараб. - Колись вважалося, що Росія спробує атакувати НАТО через одну з трьох балтійських держав. Кремль вирішив завдати глибшого удару – одразу пішов на Польщу. Москва поспішає і оминає обхідні маневри. Навіщо оці зайві реверанси? Кремль діє прямолінійніше, аніж припускалося раніше навіть у найсміливіших прогнозах».

У НАТО вже відреагували. Там вважають, що «використання режимом Лукашенка мігрантів як гібридної тактики є неприпустимим». В штаб-квартирі Північноатлантичного альянсу заявили, що вони «уважно стежать за ситуацією, яка тисне на наших союзників, Литву, Латвію та Польщу». Також зазначено, що генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг перебуває у тісному контакті з урядами країн-союзників з цього приводу (rmf24.pl).

Атака на Польщу та країни Балтії – це, по-суті, продовження комплексної агресії Кремля проти Європи. Нагадаємо, в Україні вже восьмий рік триває війна, яку розв’язала і веде Росія, захопивши частину українських територій – півострів Крим та окремі райони Донецької та Луганської областей. Зверніть увагу, що паралельно із ударом по кордонам ЄС, Росія концентрує війська та військову техніку на небезпечній відстані від кордонів України.

Інформацію про це спочатку оприлюднили західні ЗМІ, зокрема The Washington Post та Politico. А потім її підтвердив представник Пентагону Джон Кірбі, який заявив: «Ми продовжуємо спостерігати за незвичайною активністю російських військових поблизу кордону з Україною. Ми продовжуємо консультуватися із союзниками та партнерами з цієї теми. Я не можу говорити про наміри Росії, я не можу вдаватися до деталей оцінок розвідки, але я зазначу, що будь-які дії Росії, спрямовані на ескалацію чи агресію, серйозно турбуватимуть США» (interfax.com.ua).

Саме тому, схоже, у Москві минулого тижня побував голова ЦРУ Вільям Бернс, щоб «попередити Кремль, що США уважно стежать за нарощуванням російських військ біля кордону України». Про це, посилаючись на власні джерела, написав CNN. За словами співрозмовників видання, візит голови ЦРУ до Москви – рідкісна подія, викликана стурбованістю Вашингтону переміщенням російських військ біля українського кордону. За дорученням президента Джо Байдена, Бернс провів зустріч з високопоставленими російськими чиновниками, пов’язаними із військовою сферою, зокрема, із секретарем Радбезу Ніколаєм Патрушевим. Після цих зустрічей Вільям Бернс провів телефонну розмову із Президентом України Володимиром Зеленським.

Пізніше факт візиту Бернса у Москву підтвердив заступник голови МЗС РФ Сергій Рябков. Він зазначив, що ця тема постійно звучить у ході контактів із американськими представниками, які відповідають за російський напрямок. За словами Рябкова, особливого значення тому, що обговорювалося під час перебування Бернса в Москві, надавати не слід.

Подібна реакція росіян якраз свідчить про те, що все серйозно, і сигнал американців вони почули (те, що у агресора часто на чорне кажуть біле, українці давно звикли). Інша справа – чи наважаться у Кремлі ігнорувати застереження Заходу, пішовши на суттєве загострення конфлікту з Україною. Судячи з дій «союзної держави», вони будуть робити максимально боляче Європі там, де це їй дозволяють. Тому посилення санкцій є одним з профілактичних методів, який може остудити «гарячі голови» в Москві. 

«Наразі Захід має запустити черговий пакет економічних санкцій проти Білорусі, - нагадує білоруський опозиціонер, засновник проєкту «Білоруський кризовий центр» (Львів) Алєсь Францкевич. – Але ні для кого не секрет, що всю цю репресивну машину в Білорусі спонсорує Кремль, бо силові та інші лояльні сегменти треба підтримувати матеріально, інакше існувати вони не зможуть. Якщо зробити так, щоб фінансування з Москви припинилось, то репресивна машина зазнає величезних труднощів. Західні санкції мають зробити все, щоб Росія не могла фінансувати білоруського диктатора, інакше російський бізнес так само буде потрапляти під санкції. Найкраще було б, щоб санкції проти режиму Лукашенка йшли в парі з санкціями проти Кремля».

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати