8 фігурантів «справи Хізб ут-Тахрір» повністю відбули незаконні «покарання» у російських тюрмах
![](/sites/default/files/news/11022025/630_360_1591893289-695.jpg)
російська федерація в окупованому Криму продовжує репресії кримських татар під виглядом боротьби з тероризмом. Зокрема, рф активно практикує на півострові переслідування за релігійною ознакою. Повідомляє Кримськотатарський ресурсний центр.
За час окупації Криму було проведено 19 хвиль арештів, яких звинуватили у причетності до так званої «справи Хізб ут-Тахрір». Остання хвиля затримань відбулася у лютому 2025 року – окупанти забрали п’ятьох чоловіків, залишивши сімох дітей без батьківської опіки. Загалом, через політичні репресії 252 дитини кримських політв’язнів зростають без батька.
Підкреслимо, що «справа Хізб ут-Тахрір» – це безкінечний конвеєр репресій у Криму. Так, за даними Кримськотатарського Ресурсного Центру:
- 122 особи переслідуються у «справі Хізб ут-Тахрір», 119 із них – кримські татари.
- 79 людей відбувають терміни в російських тюрмах і колоніях.
- 33 – утримуються в СІЗО, 2 – під домашнім арештом, 8 – звільнені, але мають обмеження.
Нагадаємо, що ще у 2003 році Верховний Суд рф визнав «Хізб ут-Тахрір» терористичною організацією без жодних доказів її насильницької діяльності. Це рішення ухвалили таємно, без дотримання принципів справедливого судочинства.
Звинувачення у цих «справах» будуються на:
- свідченнях «прихованих свідків»,
- висновках «експертів», що співпрацюють з ФСБ,
- наявності забороненої літератури,
- аудіозаписах, де нібито зафіксовані релігійні та політичні дискусії.
Фігурантам «справи Хізб ут-Тахрір» призначають надзвичайно жорсткі терміни «покарання» – до 19 років колонії суворого режиму, перші роки вони проводять у тюрмах із найсуворішими умовами.
Жоден із цих політв’язнів не був звільнений у межах обмінів – вони змушені повністю відбувати свої незаконні «покарання». Дійсно, на цей момент 23 політичні в’язні Криму вже відбули свої терміни, 8 із них – фігуранти «справи Хізб ут-Тахрір». Та навіть після звільнення, вони не є вільними. У них є випробувальний термін або адміністративний нагляд.
Ці обмеження покликані максимально ускладнити цивільне життя політв’язням після відбуття терміну незаконного покарання. До прикладу люди, які знаходяться під цими обмеженнями не можуть повноцінно працевлаштуватись, отримати медичну допомогу або навіть соціальні пільги. Додамо, що рф використовує абсолютно всі інструменти репресивної машини для показових покарань за прояв проукраїнської позиції у Криму.
Кримськотатарський Ресурсний Центр закликає міжнародну спільноту посилити тиск на рф, добиватися звільнення всіх політичних в’язнів та запровадження персональних санкцій проти винних у репресіях.