Перейти до основного вмісту

Проти «здирницької політики»

Учора аграрії пікетували Верховну Раду з вимогою ліквідувати експортні мита
05 жовтня, 00:00
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Під стіни Верховної Ради прийшли сказати своє «ні» останнім законодавчим ініціативам для сільськогосподарської галузі декілька сотень представників Асоціації фермерів і приватних землевласників України, Аграрного союзу України. За день до пікету в своєму зверненні Аграрний союз України закликав прийти всіх, «хто не хоче миритися з вимагательським ставленням уряду до селянина».

Учасники пікету зажадали скасувати експортне мито на певні види зернових культур (пшениця, ячмінь, кукурудза) і не запроваджувати додаткових мит на ріпак, сою та соняшник, як це пропонує зробити в своєму законопроекті Міністерство економічного розвитку та торгівлі. Нагадаємо, що з 1 липня до 1 січня 2012 року в Україні вже діють мита на експорт пшениці (9%, але не менше, ніж 17 євро за тонну), кукурудзи (12%, але не менше, ніж 20 євро за тонну) і ячменю (14%, але не менше, ніж 23 євро за тонну). За словами аграріїв, ці мита позбавляє їх частини прибутку і ставить під загрозу майбутній урожай.

За словами генерального директора асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Володимира Лапи, продовження дії експортних мит і запровадження нових завдасть аграрній галузі найбільший за останніх 10 років удар. Прямі втрати виробників сільськогосподарської продукції 2012 року, за його словами, перевищать 8 мільярдів гривень. Але будуть ще й значні опосередковані втрати, адже, наприклад, ціни на зерно та олійне насіння знижуються вже зараз навіть в очікуванні впровадження мит. Загальні втрати будуть понад 10 мільярдів гривень, коментує Лапа.

До цієї суми, говорить голова Аграрного союзу України Геннадій Новіков, треба додати близько 300 мільйонів гривень не поверненого зернотрейдерам ПДВ, який фактично зі своєї кишені відшкодували аграрії. «Тобто на митах за три місяці уряд заробив близько 500 мільйонів гривень, а збитки аграріїв становлять понад 10 мільярдів гривень», — підсумовує Г. Новіков.

Проте вийти під стіни ВР аграріїв змусило ще одне життєво важливе для них питання — земельна реформа. Вони зажадали від влади подовжити мораторій на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення доти, аж поки земельні відносини остаточно буде законодавчо врегульовано. А також закликали народних депутатів прийняти проект постанови про призначення всеукраїнського референдуму щодо проведення земельної реформи.

Якщо держава не прислухається до закликів аграріїв, говорить Новіков, то 2012 року не потрібно чекати на хороший врожай. Аграрії просто не посіють зерно. А ось протести наростатимуть, говорить він.

Чи піде назад влада і чи поступиться фермерам? Питання мали прояснити на спеціальних зборах у прем’єр-міністра вчора ввечері. На момент здачі газети до друку збори ще не відбулися. Але, як стверджують джерела «Дня», за день до пікету представники аграрних асоціацій уже збиралися на зустріч у профільному міністерстві та обговорювали з урядовцями варіанти розв’язання проблеми. «За тоном спілкування з представниками влади я зрозумів, що питання щодо відміни квот скоро буде вирішено на користь аграріїв», — сказав «Дню» учасник цих переговорів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати