Перейти до основного вмісту

Легендарний фарфор Сумщини

27 вересня, 00:00
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

У київському Музеї українського народного декоративного мистецтва вперше в Україні можна побачити унікальну виставку виробів одного з найпотужніших підприємств ХІХ століття — заводу Олександра Міклашевського.

Цей завод працював з 1839-го по 1861 рік у селі Волокитин Чернігівської губернії (сьогодні це Сумська область). Звідси й назва відомого на весь світ мистецтва — волокитинський фарфор. В експозиції музею — лише антикварні та унікальні речі. Це, наприклад, деталі фарфорового іконостаса з Покровської церкви села Волокитин, зруйнованої 1956 року, а також фарфорова люстра з кабінету Олександра Міклашевського, власника маєтку і засновника заводу.

Порцелянові іконостаси, виготовлені на Волокитинській фабриці, є унікальним православним явищем, у західній католицькій традиції нічого схожого не було. Але саму ідею створення такої монументальної архітектурної споруди Олександр Міклашевськй запозичив, швидше за все, із розробок французьких «дизайнерів» інтер’єрів, а також у створювачів оригінальних фарфорових виробів XVIII століття на Віденській мануфактурі, які працювали для Версаля та інших палацових комплексів. Колекція фрагментів іконостаса Покровської церкви, однієї з домашніх маєткових церков родини Міклашевських, у доброму стані завдяки тому, що високоякісний фарфор, з якого вони виготовлені, непідвладний часу: він не сиріє, не пліснявіє та не гниє. Також не потьмяніли різнокольорові фарби, якими було розписано ці фрагменти майже півтора століття тому. А їх жодного разу не реставрували.

Уже при вході на виставку одразу поринаєш у «порцелянове море». Обсяг того, що показали організатори виставки, справді вражає. Всього на виставці понад 350 творів: фігурні посудини, декоративні вази, скульптури малих форм, утилітарні речі та предмети інтер’єру, зразки чайного, десертного та столового посуду. Це зібрання з українських музеїв (Одеса, Харків, Київ, Суми), а також із приватних колекцій.

Фарфор часто називають аристократом. Він дуже норовливий та складний у роботі. Незважаючи на це, майстерність виконаних виробів на цій виставці вражає. У художньому оформленні волокитинських виробів простежуються впливи абсолютно різних стилів — готичного, античного, проте переважає тут «друге рококо». А це — затійливі форми, орнаменти у вигляді різних завитків, елементи рельєфного оздоблення (квіти, фрукти, птахи), розпис, золочення.

Дуже цікава фарфорова пластика: зображення відомих історичних постатей (наприклад, Наполеона), героїв літературних творів (що зроблені у формі чорнильниць-«шаржів»), середньовічних лицарів, мушкетерів, прекрасних панянок, фігурки на побутову селянську тематику. І все це — у комічному ключі.

Тут також можна побачити сучаснішу скульптуру — ХХ століття. Вона не йде врозріз задуму експозиції, скоріше навпаки — показує розвиток фарфорової пластики упродовж більш ніж двох століть.

Виставка триватиме ще досить довго, аж до 30 листопада 2011 року, у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва в Лаврі. До речі, тут же можна придбати нове двотомне видання «Фарфор заводу А. М. Міклашевского», презентація якого відбулася одночасно з відкриттям виставки.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати